Ondertussen elders in het koninkrijk 'Ik begreep geen bal van die oorlog' 10 Het gezin van Cathy van der Laar, dat intussen herenigd is, keert in 1947 terug. Haar vader is ambtenaar op het departe ment van Oorlog in Batavia. ,,Voor ons 'blanken' was het levensgevaarlijk. Ik mocht niet alleen de straat op, werd altijd gebracht door mijn vader. 's Avonds ble ven we binnen. Ik begreep geen bal van die oorlog. We gingen vroeger toch heel goed met elkaar om?'' Onder internationale druk draagt Ne derland op 27 december 1949 de soeverei niteit over. Tijdens de oorlog zijn 100.000 doden aan Indonesische zijde gevallen en geweld en reageren woest. Veel Indone siërs zijn op hun beurt boos dat Neder land hun onafhankelijkheidsdatum, 17 augustus 1945, slechts de facto erkent. Gebakken lucht Voor Indonesiër Jeffry Pondaag (1953) zijn de excuses 'gebakken lucht'. ,,Aan- vaarding is geen juridische erkenning. Nederland moet niet alleen excuses ma ken voor de periode 1945-1949, maar voor 350 jaar koloniale overheersing en schen ding van mensenrechten. Waar haalde het het recht vandaan een land op 18.000 kilometer afstand te bezetten en leeg te roven?'' Pondaag woont al ruim vijftig jaar in Nederland en is voorzitter van het Comité Nederlandse Ereschulden. Samen met ad vocaat Liesbeth Zegveld won hij rechtsza ken namens Indonesische nabestaanden van slachtoffers van oorlogsmisdaden. ,,Nederland moet niet van twee walletjes eten'', stelt hij. ,,Als het onze onafhanke lijkheid niet erkent, wie zijn dan die mensen die daar toen vermoord zijn? Dat waren in hun optiek kennelijk geen Indo nesiërs. Dan waren het toch hun eigen burgers?'' De slachtoffers van de Bersiap zijn voor Pondaag niet meer dan 'verra ders die het kolonialisme in stand hebben gehouden'. Remco Raben denkt dat de meeste Indonesiërs excuses te laat vinden. „Deemoed, jezelf kleiner maken, wordt wel gewaardeerd'', zegt hij. ,,Maar tijdens het staatsbezoek reisden ook tientallen captains of industry naar Indonesië. Critici noemden het een VOC-vloot die met de koning meekwam.'' Volgens de hoogle raar is het voor Indonesië belangrijker dat Nederland twee dingen erkent: dat kolo nialisme wezenlijk verkeerd is en de hei lige datum van 17 augustus 1945. ,,Daarin voelen ze Nederlandse zuinigheid.'' Pondaag hoopt op 17 augustus in Indone sië 75 jaar onafhankelijkheid te kunnen vieren. ,,Ik ben daar trots op. Zonder Soekarno en Hatta was het niet zover gekomen. We hebben het zelf gedaan.'' Cathy van der Laar vertrekt met haar ouders en zusjes in 1951 voorgoed naar Nederland. Indische Nederlanders vallen tussen de wal en het schip - net als de Molukse KNIL-soldaten en hun gezinnen die na de soevereiniteitsoverdracht nood gedwongen naar Nederland gaan. Ze wor den gediscrimineerd in Indonesië, en niet geaccepteerd in Nederland. De oorlog in Nederlands-Indië is een 'vergeten' oor log, stelt Van der Laar. Ze mist Indonesië, het klimaat, de mensen. ,,Het liefst was ik daar gebleven, maar dat kon niet. In Nederland werden we opgevangen in pensions. We kregen meer voedselbon nen dan Nederlanders, daar werden we op aangekeken. Ik werd uitgescholden voor 'pindachinees' en 'dubbele bonnen vreter'.'' Pas in 1977 gaat ze voor het eerst weer naar Indonesië. ,,Ik kwam de vliegtuigtrap af, rook de geur en voelde me gelijk thuis. Het blijft het land waar ik geboren ben.'' DONDERDAG 30 APRIL 2020 &ffjj Nederland stuurt 120.000 militairen om onder de noemer 'politionele acties' het gezag te herstellen. Het zijn vooral dienst plichtigen en vrijwilligers. Een van hen is Poncke Princen. Hij vindt dat de militai ren worden voorgelogen. 'Er werd ons verteld dat we erheen moesten om de orde en rust te herstellen en de door ter roristen bezette gebieden te bevrijden', vertelt Princen in diens biografie Een kwestie van kiezen. 'Hoe anders kon dit bereikt worden dan met wapens op de lo kale bevolking te schieten. De werkelijke reden was natuurlijk dat ons land aan de grond zat en van de rijke kolonie nog wilde profiteren.' Princen stapt over naar het Indonesi sche leger. 'We waren juist bevrijd van de Duitse onderdrukking en nu gingen wij hetzelfde in Indonesië doen door het land te bezetten. te idioot voor woorden.' 5000 aan Nederlandse. Ruim zeventig jaar later, afgelopen maart, tijdens een staatsbezoek, biedt koning Willem- Alexander zijn excuses aan voor het buitensporige geweld van Nederlandse militairen. Veteranen en Indische Neder landers vinden dat de koning voorbijgaat aan de vele slachtoffers door Indonesisch De koning manoeuvreert handig. Hij feli citeert Indonesië alvast met de viering van het 75-jarig jubileum in augustus. ,,Een datum die Nederland in politieke en morele zin al aanvaard heeft'', zegt hij met een verwijzing naar een uitspraak uit 2005 van Ben Bot, dan minister van Bui tenlandse Zaken. De koloniale driekleur kan gestreken; aan Indonesische zijde vallen 100.000 doden; Indische Nederlanders en strij ders verlaten Indonesië. voor het verhaal VAN ILLUSTRATOR PETER VAN DONGEN, ZIE: VRIJHEID.NL 3 MEI 4 MEI 5 MEI 6 MEI De Royal Air Force bombardeert in de Oostzee de Duitse gevan genenschepen Cap Arcona en Thielbeck. Onder de meer dan 7000 slachtoffers zijn 270 Nederlandse verzetsmensen. De Britse veldmaar schalk Montgomery accepteert de onvoor waardelijke overgave van de Duitse strijd krachten in Nederland. In hotel De Wereld in Wageningen geeft de Duitse commandant Blaskowitz zich over aan de Canadese generaal Foulkes: het einde van de Tweede Wereldoorlog in Nederland. De ondertekening van de capitulatievoorwaarden vindt plaats in de Landbouwhoge school in Wageningen. West-Nederland kan de bevrijders binnenhalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50