ttRSiAAAAP! D MÉgPgKAU 75 JAAR VRIJHEID 9 worden misbruikt als seksslavinnen ('troostmeisjes') in Japanse bordelen. Cathy van der Laar is 10 als de oorlog uitbreekt. Haar vader wordt opgepakt. Sa men met haar moeder en twee oudere zussen belandt ze in drie Jappenkampen op West-Java. ,,Mijn moeder weigerde te buigen voor een Japanner, maar is nooit geslagen. Eén keer moest ze heel lang in de brandende zon knielen. Iedereen moest toekijken. Ik stond te huilen.'' De liefde tussen Indonesische nationa listen en Japan is snel voorbij. Het gaat economisch slecht, er is hongersnood, en ook Indonesiërs worden slachtoffer van de hardvochtige Japanners. ,,Dat ver sterkte de wens om nooit meer gedomi neerd te worden door buitenlanders'', zegt hoogleraar Raben. Onafhankelijkheid Na ruim drie loodzware oorlogsjaren dwingen de Amerikanen Japan op 15 au gustus 1945 op de knieën. Atoombom men op Hiroshima (6 augustus) en Naga saki (9 augustus) leveren de genadeklap. De Japanners, die de nederlaag zien aankomen, stimuleren de laatste maan den het Indonesische vrijheidsstreven. Sinds mei 1945 vergaderen de nationalis ten over onafhankelijkheid, de Republiek Indonesië staat in de startblokken. Soe- karno wil aanvankelijk met Nederland onderhandelen, maar radicale jongeren dwingen hem de andere kant op. Op 17 augustus 1945, twee dagen na de Japanse capitulatie, roepen hij en Mohammed Hatta de onafhankelijkheid uit. De strijdkreet is Merdeka! Vrij, onaf hankelijk. ,,Voor Nederland kwam dat als een verrassing, het had in de jaren daar voor niet goed opgelet'', zegt Raben. Er volgt een gewelddadige periode, de Bersiap, waarin Indische Nederlanders, Europeanen, Molukkers en Chinezen slachtoffer worden van marteling, ver krachting en moord door Indonesische nationalisten. Er komen naar schatting 15.000 tot 30.000 mensen om het leven. Aan de Indische Van der Laar gaat het einde van de Japanse bezetting groten deels voorbij. Ze kan vanwege de Bersiap het kamp niet uit. ,,Voor ons was er geen bevrijding. Wij wachtten in het kamp tot mijn vader ons kwam halen. Maar hij kwam niet. In april 1946 bracht een Brits vliegdekschip ons naar Colombo voor de gezinshereniging. In de vrachtauto naar de haven moesten we plat op de grond lig gen, omdat er op ons werd geschoten.'' 29 APRIL 1 MEI DONDERDAG 30 APRIL 2020 Van links naar rechts: overleven in het Jappenkamp; de atoombom dwingt Japan tot overgave; Indonesische vrij heidsstrijd leidt tot geweld tegen bevol kingsgroepen; met 'politionele acties' wil Nederland weer controle krijgen. 27 APRIL 30 APRIL 2 MEI Arrestatie van de Italiaanse fascisten leider Benito Mussolini. Een dag later wordt hij door partizanen geëxecuteerd. De start van Operatie Manna: de geallieerden droppen voed selpakketten boven de Rand stad. In Berlijn schrijft Adolf Hitler zijn testament en wijst hij zijn opvolgers aan. In hun bunker in Berlijn plegen Adolf Hitler en 'Frau Hitler' Eva Braun zelfmoord. Hitlers opvolger Goebbels laat zijn zes kinderen doden en pleegt met zijn vrouw zelfmoord. Na tien dagen strijd wordt Delfzijl bevrijd. Koningin Wilhelmina keert terug uit ballingschap en landt op Gilze-Rijen. Oostwaarts beslissen de Sovjets de Slag om Berlijn: de Duit sers leggen de wapens neer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49