De laatste oorlogsmaanden in Nederland Aan het einde van de oorlog ging het hard tegen hard, met represailles van de Duitsers Oorlog duurt nog tot 11 juni 1945 Frontlijn 1944-1945 lieerden. Gerritsen verblijft daarna in ge vangenis De Kruisberg in Doetinchem, totdat hij en de 45 medegevangenen wor den opgehaald voor de executie op het tarweveld. „Hierover is in de familie nau welijks gesproken. We wisten alleen dat hij was neergeschoten door de Duitsers'', zegt achternicht Kirsten Zimmerman, die jaren later onderzoek deed naar De 46 van het Rademakersbroek. ,,Aan het einde van de oorlog ging het hard tegen hard. Het verzet ondernam steeds meer acties, waarop de Duitsers verbeten reageerden met keiharde represailles. Daar kwam geen rechtbank aan te pas.'' Vuurpeloton Het drama in Varsseveld staat niet op zichzelf. De grootste massaexecutie tij dens de bezetting vindt enkele weken la ter plaats. In de nacht van 6 op 7 maart schieten verzetslieden op de Veluwe bij de Woeste Hoeve vanuit een hinderlaag hun geweren leeg op een grijsgroene Duitse BMW. Alle inzittenden komen om het leven, behalve SS-kopstuk Rauter. Hoewel het geen bewuste aanslag op hem was, neemt Rauter de zaak hoog op. Hij laat in totaal 263 gevangenen op verschil lende plekken uit hun cel halen en zet ze voor een vijftigkoppig vuurpeloton. In een poging de oorlog een wending te geven gooien de Duitsers een nieuw wa pen in de strijd: de V1's (en later ook de V2's). Onbemande vliegtuigen met een explosieve lading, bedoeld om geallieerde doelen in Engeland (Londen) en België (Antwerpen) te raken. De vliegende bom men worden gelanceerd vanaf installaties op verschillende plekken in bezet Neder land. Levensgevaarlijk, ook voor de plaat selijke bevolking. Zo komt een V1 op 18 maart midden in de Rotterdamse woonwijk Bergpolder terecht: 42 bewo ners komen om. Een week later gebeurt iets vergelijkbaars in het Twentse Rijssen: 23 doden. Daarna in Warnsveld: 12 slacht offers. Ongeveer tweeduizend Duitse V1's komen onbedoeld op Nederlands grond gebied terecht. Daarbij vallen honderden burgerslachtoffers. Ook indirect veroorzaken de vergel dingswapens veel leed. Op 3 maart nadert een geallieerde luchtvloot Den Haag. De toestellen hebben het gemunt op de V2- lanceerinstallaties in het Haagse Bos. Maar hun bommen komen verkeerd te recht: 550 bewoners van de woonwijk Bezuidenhout komen om. Van oost naar west Tegen het einde van de winter hebben de geallieerden hun opmars hervat. Hun primaire doel is niet de totale bevrijding van Nederland. Het gebied rond Amsterdam en Rotterdam is lastig te veroveren en er valt in militair opzicht niet zoveel te halen. Daarom gaan de troepen eerst Duitsland in. Bij het plaatsje Remagen veroveren ze op 7 maart de belangrijke brug over de Rijn. De Amerikanen trekken daarna verder richting Berlijn, waar de Russen al ge naderd zijn. De Britten en Canadezen buigen af naar het westen, naar de oost grens van Nederland. Begin april worden Gelderland en Overijssel bevrijd. Om snel door te sto ten naar het noorden vindt in de nacht van 7 op 8 april een grote luchtlandings actie boven Drenthe plaats, operatie Amherst. Zo'n 700 Franse commando's worden achter de Duitse linies gedropt om de vijandelijke stellingen te ver zwakken. Ze moeten overleven tot de Canadese troepen komen en vinden on derdak bij de bevolking. Reden voor de Duitsers een klopjacht te openen. Zowel 51.000 tot 56.000 23.000 13.000 15.000-20.000 20.000 tot 25.000 Groningen Leeuwarden Assen 11 - 16 april Emmen Emtaeloord Alkmaar Zwolle Haarlem Amsterdam 17- 21 april Enschede Apeldoorn to/ Zutphen Utrecht Arnher Wagening Gouda Dordrecht Nijmeg^ Middelburg 19 okt- 3 dec Eindhoven 23 feb- 5 mrt Roermond Keulen Brussel g DONDERDAG 30 APRIL 2020 Den Haag 9 Rotterdam 5 mei 28-30 mrt 17- 21 apr GEWELDDADIGE NASLEEP Op 5 mei 1945 bereiken de Canadese generaal Foulkes en zijn Duitse collega Blaskowitz in Hotel De Wereld in Wageningen een akkoord over de capitulatie. Het uitwerken van de praktische consequen ties vergt nog twee dagen, waarna de Britten en Canadezen op 7 mei eindelijk het nog bezette West-Nederland binnen trekken. Op de Dam in Amster dam gaat het dan mis. Duitse soldaten schieten op de menigte die de be vrijders opwacht. Er zijn 22 zeker doden. De Waddeneilanden moeten nog langer wach ten op de geallieerden. Op Texel wordt volop ge vochten. 800 Georgiërs, die (soms gedwongen, soms vrijwillig) deel uit maken van het Duitse leger, zijn in opstand gekomen. Als Canadezen het eiland op 20 mei bevrijden, blijken 565 Georgiërs, 120 Texelaars en 800 Duitsers bij de gevechten te zijn omge komen. Schiermonnikoog wordt als laatste bevrijd. De 600 hier aanwezige Duitse militairen, inclusief de uit Groningen ge vluchte SS'ers en SD'ers, geven zich pas op 11 juni over aan de Canadezen. GRONINGEN, BEGIN 1945 Henkie, een jaar oud en nog geen negen pond, is één van dertien baby's uit Amsterdam die de oorlog overleven dankzij het - clandestiene - Babyhuis Prinses Margriet. FOTO NIOD IN100FOTOS.NL DEN HAAG, 10 MEI 1945 Na research in Amster dam, Rotterdam, Gronin gen en Arnhem blijkt dat deze persfoto is gemaakt in de Piet Heinstraat in Den Haag. FOTO NIOD IN100FOTOS.NL Bij de bevrijding van Nederland komen om slachtoffers, onder hen Nederlandse burgers (door oorlogshandelingen) geallieerden Duitse militairen. De Hongerwinter 1944/1945 eist daarnaast slachtoffers in het westen. (BRON: NIOD) GRONINGEN, 14 OF 15 APRIL Canadese motor rijders op de Herebrug. Op de voorgrond een gesneuvelde Duitser. De brug wordt ingenomen na een bestorming met gepantserde voertuigen. FOTO NIOD IN100FOTOS.NL 8 APRIL 12 APRIL 13 APRIL 14 APRIL Langs de IJssel trekken de De Canadezen bevrijden Kamp De Slag om Groningen Na de mislukte slag in september geallieerden noordwaarts om Westerbork. Daar verblijven nog barst los. Canadese 1944 veranderde Arnhem in een het westen van Overijssel te 876 gevangenen, onder wie 300 troepen voeren dagen- spookstad. Bij de tweede Slag om ontzetten. Ze bevrijden Zutphen Joden. In de Verenigde Staten lang zware gevechten in Arnhem, zeven maanden later, slagen (8 april), Deventer (9 april) en overlijdt president Franklin D. de stad, die hevig wordt de Britten en Canadezen er wél in Zwolle (14 april). Roosevelt na een beroerte. verdedigd. om de stad te veroveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 46