De laatste oorlogsmaanden in Nederland 75 JAAR VRIJHEID 5 Januari 1945. Het zuiden van Nederland is bevrijd en de oorlog loopt op z'n eind. Maar de bevolking in het noorden en westen staat nog een zware periode te wachten. Nederland bevrijd Vomentopname: de winter slaat genadeloos toe. Overdag komt de tempe ratuur niet meer boven het vriespunt uit. Brand stof om de kou te verdrij ven is er nauwelijks in het westen van be zet Nederland. De Duitsers hebben daar naast de toevoer van voedsel afgesneden door blokkades op te werpen bij de Af sluitdijk en de bruggen over de IJssel. Het is een represaille tegen de staking van het spoorwegpersoneel. Als de rivieren en het IJsselmeer vervolgens dichtvriezen, is de ramp niet te overzien. Honger en kou eisen hun tol in januari en februari 1945. Wie nog genoeg kracht heeft, maakt een barre tocht oostwaarts om aardappels, brood of misschien zelfs een stukje vlees te bemachtigen. Voedsel zoekers leggen soms 150 kilometer te voet of per fiets af, op houten banden. Schuldig tarweveld De 14-jarige Janny Winkelman uit Schie dam kan deze winter niet naar school. Er zijn geen kolen meer om het gebouw te verwarmen. Ze gaat logeren bij kennissen in de Achterhoek om aan te sterken. Aan gekomen bij de boerderij in Varsseveld, op 26 februari, stuit Janny op een gedeeltelijk uitgebrande auto met onder een deken vier vermoorde Duitse militairen. Het is de voorbode van meer geweld. Duitse autoriteiten zetten alles in het werk om de daders van de aanslag te vin den. Als dat niet lukt, nemen ze andere maatregelen. Vanuit het zolderraam ziet Janny een paar dagen later, op 2 maart, hoe een groep mannen uit een vrachtwagen op het zandpad wordt gejaagd. De gezich ten van een jongeman met blond, achter overgekamd haar en een oude man met baard blijven haar voor altijd bij. Als de mannen in het tarweveld staan en alles stil is geworden, halen de soldaten de trekker over. De 46 van het Rademakers- broek, zoals ze later zouden heten, wor den een voor een gefusilleerd. Als boer Kraaijenbrink de zomer erna de tarwe oogst, houdt hij de halmen van de plek des onheils apart. Die zijn groter en don kerder van kleur. 'Daar zal geen mens of dier van eten.' Eén van de slachtoffers is Willem Ger ritsen uit Leidschendam. De 24-jarige is in januari door de Duitsers aangehouden toen hij naar het bevrijde zuiden wilde crossen om zich aan te sluiten bij de geal- DONDERDAG 30 APRIL 2020 MARCO KRIJNSEN Na de bevrijding van het zuiden, eind 1944, wordt op 30 maart 1945 de eindfase van de oorlog in de rest van Nederland ingezet. Het tijdspad naar een vrij Nederland en een vrije wereld. 30 MAART 1945 Geallieerden zijn de Rijn over en in Duitsland. Op de linkerflank van het offensief trekken Canadezen de Achterhoek binnen: het begin van de bevrijding van Oost- en Noord-Nederland. 31 MAART Britse en Canadese divisies beginnen hun opmars door het oosten van Overijssel. Ze bevrijden onder meer Enschede (1 april), Hengelo (3 april) en Almelo (4 april). 7 APRIL Operatie Amherst: 700 Franse parachutisten bezetten bruggen en wegen in Drenthe om Duitse tegenstand te ontregelen. Dit ter voorbereiding van de Canadese aanval op Groningen. DEVENTER, 28 OKTOBER 1944 Een geallieerd bombardement op de spoorbrug kost 46 mensen het leven. Meer vluchten volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45