Voorwoord Fidan Ekiz 75 JAAR VRIJHEID ONZE DURE PLICHT T De stand van vrijheid in Nederland dpg 'Wanneer we ons voor het laatst echt vrij hadden gevoeld, vroeg ze' -ll 2 'Het ontroerde me dat wij, met verschillende culturele en religieuze achtergronden, zo openhartig konden zijn over wat ons verbond', schrijft Fidan Ekiz. Wat is vrijheid? 'De bevrijding kwam niet uit de lucht vallen. Er is voor gestreden, voor geleden, mensen zijn ervoor gemarteld en vermoord', sprak Ahmed Mohamed Kathrada vijfjaar gele den in Trouw. Kathrada (1929-2017) was een van de beroemdste anti-apart heidsactivisten van Zuid-Afrika. Een vriend van Nelson Mandela, die net als hij 26 jaar gevangen zat, waarvan achttien jaar samen op Robbeneiland. 'Jongeren die nooit zijn onder drukt, beseffen dat nauwelijks. Ze denken dat vrijheid iets natuurlijks is. Maar vrijheid komt met verplichtingen: ten opzichte van jezelf, je ouders, en vooral ten opzichte van je land. Een plicht om die vrijheid te verdedigen.' Ik heb veel onvrijheid gezien. Burgers in oorlogs gebied, journalisten die leven met de dood op de hielen en strijden voor het vrije woord, vrouwen die willen ontsnap pen aan een gedwongen hu welijk, meisjes op de vlucht voor eerwraak, racistisch geweld. Zo leerde ik wat vrijheid écht is. De eerste keer dat ik de woorden 'ik ben vrij' uitsprak, was tijdens een joodse paasviering, vorig jaar. Voordat we aan de traditio nele sedermaaltijd begonnen, vroeg rabbijn Tamarah Benima haar gasten wanneer we ons voor het laatst 'echt vrij' hadden gevoeld. De vraag alleen al was hartver warmend. Alhoewel ik me aanvankelijk een beetje verlegen voelde omdat ik de meeste mensen aan tafel niet kende, schrok ik niet van de per soonlijke vraag. Het ontroerde me dat wij, met verschillende culturele en religieuze achtergronden, zo openhartig konden zijn over wat ons verbond. Vrijheid. Het besef dat we vrij zijn, en elkaar kunnen bevrijden door op te komen en ons uit te spreken voor hen die dat niet zijn. Er is een plicht om die vrijheid te verdedigen, zei Kathrada. Vrijheid komt in vele vormen. Maar onze plicht blijft altijd hetzelfde. Fidan Ekiz is journalist en columnist. Aan deze bijlage werkten o.a. mee: Marion Groenewoud, Marco Krijnsen, Henk Marseille (art-direction), Tonny van der Mee, Ronald Ockhuysen, Sven Remijnsen, Egbert Jan Riethof (correctie), Thijs Unger (graphics), Wilco Willemsen (fotoredactie), Koos de Wilt (samenstelling en eindredactie), Hans van Zon. Met dank aan: Gerben van den Berg, Leonie Durlinger, Peter van Dongen, Marieke Papa, Bert Teunissen. ©DPG Media In 2020 viert Nederland 75 jaar bevrijding - en dat Nederlanders sindsdien in vrijheid leven. Ter gelegenheid daarvan publiceren de dagbladen van DPG Media deze speciale bijlage, in samenwerking met Nationaal Comité 4 en 5 mei en de Stichting coördinatie 75 jaar vrijheid. In augustus 2019 verscheen een eerdere bijlage. media DONDERDAG 30 APRIL 2020 Heer en meester over eigen leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42