Paling blijft zeker van haar plek op het EK O O) CD O Zeeuwse atleet wil van zijn bekers en medailles af ZEELAND 11 Voor de speciale trofeeën heeft de atleet uit Wemeldinge wel een plaatsje in zijn nieuwe woning. Met de rest hoopt hij anderen blij te maken. Skverer Terpstra Jan Guiljam uit Wemeldinge stelde via een oproepje in deze krant een groot aantal bekers, standaards en me dailles ter beschikking. „Misschien iets voor een school of vereniging", suggereerde de 61-jarige atleet in zijn korte tekst. Maar waarom wil Guiljam van zijn prijzen af? Bij navraag blijkt een verhuizing naar een kleinere woning ten grond slag te liggen aan het weggeven van zijn hardloopprijzen. ,,Het kost wat moeite om alle attributen na vijftig jaar weg te doen'', erkent Guiljam, die sinds 1973 aan liefst 961 wedstrijden deelnam en in totaal zo'n 400 tot 500 aandenkens bij elkaar liep. ,,Maar door de verhuizing hebben we nu wat minder ruimte. Alleen de mooiste en meest bijzondere prijzen gaan mee.'' Dat zijn onder meer twee bekers uit Frankrijk. ,,Daar stond ik twee jaar achtereen op een kleine camping. Veel gasten hebben mij tijdens de wed strijd aangemoedigd en na het beha len van de eerste plaats werd dat ge vierd met een gezellige barbecue op de camping. Daarbij mocht de cham pagne uiteraard niet ontbreken'', ver telt de Wemeldingenaar met gepaste trots. ,,Ook twee bekers uit de Belgi sche crosscompetitie heb ik gehou den. Ik was die 'Ollander' die alle Bel gen versloeg.'' Verder verhuizen enkele marathon medailles van de Westlandmarathon, Kustmarathon en de marathons van Boston en Stockholm mee naar de nieuwe woning. Guiljam liep de Bos ton Marathon in 1994 en 2003 samen met collega Jan de Wilde. ,,In Boston kwam ik uit, omdat ik uit principe niet op zondag loop. Boston is de enige 'grote' marathon die op maan dag wordt gelopen. Met een bezoek aan de Niagara Falls, New York en Washington was dat heel bijzonder.'' Ander niveau In 2014 liep hij de Kustmarathon sa men met zoon Peter. ,,Dat was ook heel bijzonder, om als vader en zoon te lopen. Als het goed zou gaan, zou den we nog een marathon in het bui tenland doen. En zo belandden we een jaar later in Stockholm. Een heel mooie marathon, dwars door de stad. Tegenwoordig loopt Peter op een ni veau dat ik niet meer bij kan benen.'' Alleen de mooiste en meest bijzondere prijzen gaan mee Zelf loopt Guiljam senior nog wel drie of vier keer per week een kilome ter of tien. In België doet hij ook nog aan een aantal crosswedstrijden mee. ,,Dat doe ik al vijftien jaar en dat be valt prima. Mijn vrouw gaat dan mee voor de gezelligheid. Alles is goed ge- regeld en na afloop een lekker biertje. In Zeeland vind ik de wedstrijden op Schouwen leuk, dus als ik tijd heb, loop ik daar mee. En de Kustmarathon natuurlijk'', glundert de Wemeldin- genaar. ,,Die hoop ik nog een keer te lopen, om daarna een high five aan Theo Rabout (speaker, red.) te kun nen geven. Aan hem heb ik mooie herinneringen uit de jaren negentig, toen we menigmaal in een mooi ge vecht om de ereplaatsen waren ver wikkeld.'' Reacties op zijn oproep ontving Guiljam tot op heden nog niet. ,,Aan een collega heb ik er twee gegeven, om zijn kleinzoon te verrassen met een beker. Ook mijn 3-jarige klein dochter Fenna heeft een medaille en een beker gekregen van opa, omdat de kidsrun in Nijkerk niet doorgaat.'' Het was een goed seizoen voor Lindsey Paling. De bowlster uit Middelburg schreef in september het Qubica AMF World Cup kwalificatietoernooi in Emmen op haar naam en bemachtigde daarmee een ticket voor de Qubica AMF World Cup in Indonesië, waar ze Nederland mocht vertegenwoordigen. De Walcherse deed het ook daar zeer verdienstelijk. Ze werd dertiende op het prestigieuze toernooi. Het mooiste moest echter nog komen: het EK. En juist daar moet de Middelburgse langer op wachten dan gedacht. Het hoogtepunt van Paling-of wat het hoogtepunt moet worden - ligt dus in de toe komst. Daar op terugkijken is nu onmogelijk. Ze stipt daarom andere momenten uit het (afgebroken) seizoen aan. „Mag ik er twee kiezen?", vraagt ze nog netjes. Natuurlijk mag dat! ,,Want het waren er ook twee: mijn dertiende plaats in Indone sië en mijn plaats in de selectie voor het Europees kampioenschap.'' Logisch dat Paling beide momenten kiest. Ze kunnen eigenlijk niet los van elkaar gezien worden. ,,Mijn selectie voor het EK heb ik zeker ook te danken aan mijn prestaties in Indonesië'', ver telt ze. ,,Ze kijken naar j e vorm en je po tentie, maar ook naar je resultaten op de verschillende toernooien.'' In Indonesië keek de 23-jarige Paling, die in 2007 begon met bowlen, haar ogen uit. „Het was heel anders dan toer nooien hier'', zegt ze. ,,Je staat daar ook alleen, na mens jouw land. Dat was wel heel erg gaaf. En de men sen waren er ook heel aardig en vriendelijk. Het was een heel apart gevoel om daar te mogen spelen.'' Het reizen is Paling wel gewend. De Middelburgse speelde al over de hele wereld. ,,Zelfs in Amerika, daar is het bowlen echt heel groot. Er wordt daar zelfs op professioneel niveau gespeeld. Een toernooi winnen, levert dan een paar duizend euro op. Dat zijn hele an dere bedragen dan wij kennen.'' Maar echt tijd om de toerist uit te hangen, heeft ze niet overal. ,,Je ziet vaak wel een stukje van een stad of een land en leert iets van de cultuur, maar je moet ook bijna iedere dag bowlen.'' Haar volgende bestemming was het Deense Aalborg. Daar zou ze in juni met Oranje in actie komen tijdens het EK. Maar het coronavirus zette daar een streep door. ,,Het toernooi is ver plaatst naar januari. Gelukkig maar, an ders konden we ons nauwelijks voor bereiden. Trainen is nu niet mogelijk.'' Haar plaats in de selectie komt geluk kig niet in gevaar. ,,Nee, die staat vast. Dat is ook bevestigd door de bond. Het team heeft ook contact met elkaar, maar allemaal digitaal.'' donderdag 30 april 2020 GO Nicholas Skve rer is komend seizoen actief in België. De doelman uit Sluis verruilt Hoek voor Adegem, dat in de tweede klasse provinci aal uitkomt. De 32-jarige Skve- rer was slechts één jaar actief bij Hoek, waar hij tweede kee per was achter Jordi de Jong- he. Hij woonde en speelde eer der in Gelder land, bij onder meer NEC en Woezik. Anne Terpstra (29) zit al ruim een maand in de lappen mand. Een van de beste moun- tainbikesters van de wereld, opgegroeid in Zeeland, kwam na een trai ningskamp in Zuid-Afrika ziek terug in Duits land, waar ze nu woont. Co rona? ,,Ik ben niet getest, maar het lijkt er wel op. Ik voel me al weer iets beter, maar trainen zit er nog niet in.'' Kijk voor het hele verhaal op pzc.nl/sport. Guiljams prijzenkast is te groot voor zijn nieuwe huis Menno Kole Wemeldinge - Jan Guiljam Vroeger dan normaal is het tijd om terug te kijken op het seizoen. Want door het coronavirus zijn veel com petities abrupt tot een einde geko men en liggen andere sporten stil. Wat waren de hoogtepunten van een vreemde jaargang? In deel 8: bowlster Lindsey Paling. Daniel Vervelde Middelburg Jan Guiljam met de prijzen die hij door de jaren heen verdiende. foto johan van der heijden a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35