WIM HOFMAN We pakken de draad weer op Perkpolder Beach krijgt extra laag zand Weer om tafel over schadevergoeding haven 8 ZEELAND 'Voorstel CO2-heffing is een gedrocht' Op de eerste Bevrijdingsdag die ik me kan herinneren, liep ik rond met in mijn handen een letter W, gemaakt van latjes van de pantograaf van mijn vader. Ik wist toen nog niet wat een pantograaf was, maar ik kende wel de letter W, die was niet alleen van Wim, maar ook van Wilhelmina. vormden, zaten gaatjes en daarin sta ken madeliefjes. mensen op straat hand in hand gingen dansen en daarbij soms hun benen omhoog gooiden en er klonk tromge roffel en muziek van trompetten en klarinetten en schuiftrompetten en er was een optocht met vaandels en vlag gen en marcherende mannen en rood- wit-blauw versierde fietsen. Even later probeerde men de draad weer op te pakken en dat betekende puin ruimen en dingen die kapot wa ren, weer opbouwen. Het betekende voor veel mensen dat men weer pro beerde te doen als voor de oorlog. Men ging weer hard werken voor een op drachtgever, men geloofde weer in de zelfde dingen als voor de oorlog. Men zorgde weer voor veel kinderen, net als voor de oorlog. Kinderen moesten weer naar dezelfde verzuilde scholen met de leien en griffels en boeken van voor de oorlog. De kerken wezen met hun torens omhoog naar de hemel, zo als voor de oorlog. De neuzen keken verschillende kanten uit, zoals voor de oorlog. Iedereen had weer een schoon geweten zoals voor de oorlog. De draad weer oppakken betekende echter ook weer werkloosheid, zoals voor de oor log en proberen Indië weer terug te pakken, want dat hoorde bij Neder land voor de oorlog. Niet alles ging naar wens, er ging ook wel veel fout, maar dat was ook al zo voor de oorlog. Het strand bij Perkpolder trekt op zomerse dagen altijd veel volk. On danks de huidige coronamaatrege len hoopt de gemeente Hulst dat deze zomer (wellicht op aangepaste wijze) een dagje naar het strand toch mogelijk is. Daarom is beslo ten 'Perkpolder Beach' de komende maand zomerklaar te maken. Met de komst van paviljoen Bar Goed is de recreatie ter plekke al naar een hoger plan getild en Hulst vindt dat het strand nu ook een flinke impuls verdient. Door erosie wordt het strand ie der jaar kleiner en ligt het bezaaid met scherpe stenen. Besloten is zesduizend kuub zand van onder de waterlijn met een kraan op het droge gedeelte van het strand te harken. Om de veiligheid van zwemmers te vergroten, komt er een drijflijn in het water. Die geeft aan waar (op eigen risico) gezwom men kan worden. Bovendien kan de drijflijn als reddingsmiddel die nen als zwemmers door de stro ming dreigen af te drijven. Het ophogen van het strand en het bevorderen van de veiligheid van zwemmers, was een langge koesterde wens van de dorpsraad Kloosterzande en van de badgas ten. Een strandwachtpost komt er niet, het aantrekken van voldoende gekwalificeerde vrijwilligers die de post moeten bemannen, is een struikelblok. De werkzaamheden starten om streeks 11 mei. De verwachting is dat Perkpolder Beach er aan het eind van de maand piekfijn bij ligt. DEN HAAG Havenbedrijf North Sea Port en het ministerie van LNV moeten opnieuw in gesprek over een schadevergoeding voor het aanwijzen van het Rammekens- schor als beschermd natuurgebied. Dat bepaalde de Raad van State gis teren. Het Rammekensschor ligt tussen het havengebied Vlissingen- Oost en Fort Rammekens, bij Ritt- hem. Havenbedrijf North Sea Port (NSP) zag het tot een paar jaar terug als locatie voor uitbreiding. Maar in 2012 werd een deel van het schor aangewezen als Natura2000-ge- bied. Daardoor kan North Sea Port er nu niets meer mee. Het havenbedrijf - gesteund door provincie en gemeente Vlissingen - wilde daarvoor een schadevergoe ding van 19,1 miljoen euro. De rechtbank wees de claim af, waarna de zaak bij de Raad van State be landde. Die bepaalt nu dat het mi nisterie beter moet uitleggen waarom ze niks wil betalen Als ook de nieuwe argumenten van het ministerie niet overtuigend genoeg zijn, is een vergoeding op z'n plaats. Maar in plaats van het op een jarenlang juridisch steekspel uit te laten draaien, kunnen de par tijen beter proberen er samen uit te komen, vindt de Raad van State. Het ministerie van LNV zit overi gens in een rare situatie. Het wilde het Rammekensschor helemaal niet aanwijzen als Natura2000-ge- bied, maar werd daartoe gedwon gen nadat de Vogelbescherming naar de Raad van State was gestapt. Het besluit dat het ministerie tegen de eigen zin moest nemen, dreigt nu dus miljoenen te gaan kosten. MIDDELBURG Voer een lande lijke heffing op de uitstoot van het broeikasgas CO2 zeker niet zo in, als het kabinet eind vorige week heeft voorgesteld. Die op roep doet gedeputeerde Jo-An- nes de Bat (CDA, economie). De Bat heeft slechts twee woorden nodig om het voorstel te omschrijven: 'Een gedrocht'. Hij steunt op zich het idee dat er een prijs wordt gezet op CO2- uitstoot door de industrie. ,,Maar de manier waarop dit wordt voorgesteld, is niet verstandig. Het is niet verstandig om als Ne derland een eigen systeem van CO2-beprijzing in te voeren bo venop de Europese heffing die al bestaat." Een eigen Nederlandse CO2- heffing zal ertoe leiden, vreest De Bat, dat de concurrentieposi tie van de Nederlandse industrie verslechtert en werkgelegenheid verloren zal gaan. ,,De wil is er bij het bedrijfsleven om te inves teren in maatregelen om de uit stoot van CO2 te beperken. Maak daar dan haalbare afspraken over, dat je bijvoorbeeld reke ning houdt met wanneer een in stallatie aan vervanging of ver nieuwing toe is." Volgens De Bat moet het langs die weg ook mogelijk zijn om te voldoen aan het vonnis in een zaak aangespannen door milieu organisatie Urgenda, waarbij de rechter tot in hoogste instantie bepaalde dat Nederland zich meer moet inspannen om de uitstoot van broeikasgassen te beperken. Tot 29 mei kan er op het kabinetsvoorstel gereageerd worden. ,,Dat zal massaal gebeu ren", voorspelt De Bat. donderdag 30 april 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator In de houten latjes die de letter Bevrijdingsdag betekende toen dat Of we er deze zomer weer hand- doek aan handdoek kunnen gaan liggen bakken, is door co rona nog niet zeker. Deson danks krijgt het strand bij Perk- polder een nieuwe lading zand en komt er een drijflijn in het water om aan te geven waar ge zwommen kan worden. Sheila van Doorsselaer Perkpolder Bij hoog water is het altijd nogal dringen op het strandje van Perkpolder. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32