Serenades vanafde straat voor bijzondere stellen 7 Veere wil einde aan toename recreatieappartementen op platteland Plan voor bosje bij school De Leeuwenburch Keltisch festival jaar uitgesteld De afgelopen jaren zijn er in het buitengebied 125 recreatieapparte menten bijgekomen. Die zijn alle maal gebouwd in oude schuren of boerderijen. De eigenaren konden dat doen omdat er een speciale re- geling is om ervoor te zorgen dat op het platteland boerderijen omge bouwd mogen worden tot zoge noemde nieuwe economische dra gers. Verkrotting tegengaan De oorspronkelijke bedoeling van die regeling was dat door het toe staan van andere bedrijfsactivitei ten het platteland leefbaar blijft en dat boerderijen niet vervallen en verkrotten. Maar ook, aldus wet houder Chris Maas, om ervoor te zorgen dat boerenbedrijven levens vatbaar blijven. In de gemeente Veere leidt dat er echter toe dat op het platteland heel veel boerderij en zijn veranderd in vakantieapparte menten. Boerderijtjes werden re- gelmatig speciaal gekocht om ver volgens te verbouwen. De afgelo pen jaren gaf het dagelijks gemeen tebestuur bijna wekelijks toestem ming aan een of meerdere eigena ren om een boerderij te verbouwen tot vakantieaccommodatie. Balans De nieuwe coalitie van CDA, DTV en PvdA/GL liet bij het aantreden in maart weten dat er terughou dend moest worden omgesprongen met het toestaan van nieuwe toeris tische accommodaties. Want ze wil de balans tussen leefbaarheid en toerisme herstellen. Daarom is, al dus Maas, besloten tot het instellen van die stop voor nieuwe aanvra gen. ,,De procedure voor een paar lopen nog." Het is echter nog geen definitief besluit. Het dagelijks be stuur wil een evaluatie van het be leid rondom nieuwe economische dragers voor het Veerse platteland. De Veerse coalitie wil de balans tussen leefbaarheid en toerisme herstellen Vervolgens is het aan de gemeente raad om te bepalen of het wordt aangepast en of de stop op het om bouwen van boerderij en tot vakan tieappartementen definitief moet worden. In een ambtelijke notitie wordt er ook op gewezen dat te leurgestelde eigenaren van boerde rijen naar de rechter kunnen stap pen om via die weg alsnog toestem ming te krijgen voor het ombou wen. Op voorhand kunnen de amb tenaren niet aangeven of de ge meente Veere die zaken zal win nen. Ze wijzen erop dat de ge meente tot nu toe vaak akkoord ging met plannen voor dat ombou wen en dat op basis daarvan moge lijk verwachtingen zijn gewekt. Uit cijfers blijkt verder dat er in Veere nauwelijks gebruik wordt gemaakt van de regeling voor nieuwe econo mische dragers om iets anders op te starten dan recreatieappartemen ten. Ko (85) en Jannie (83) Minder- houd, zestig jaar getrouwd, wa ren het eerst aan de beurt. Bij de woonzorgvoorziening De Kreek kregen zij in de schrille wind een eerbetoon met walsen, maar ook medleys van En dat we toffe jon gens zijnOranje Boven en Houd er de moed maar in te horen. Mede bewoners swingden mee van achter de ramen en op de bal kons. Rond de deur hadden zich de drie kinderen, zes kleinkinde ren en hun achterkleinzoon op gesteld met taart in de kofferbak van de auto. „Schitterend", vond Ko Minderhoud. Hij is al 72 jaar lid van OKK, nu rustend maar zeker 70 jaar spelend. Bij de 111e verjaardag van OKK deed hij zijn vereniging de rechten op een ei gen muziekstuk cadeau, een mars. Hartverwarmend Even later verzamelde het klein orkest zich in de Zuidstraat voor de versierde gevel van Joos (89) en Wanne (88) Cijsouw voor een straatfeestje voor hun 65-jarig huwelijk. Hartverwarmend, vonden ze. Het was wel erg on wennig om de twee kinderen, drie kleinkinderen en twee ach- terkleinkinderen achter het af zetlint te houden. Even onwen nig om geen kopjes koffie of bor reltje aan te mogen bieden in de warme huiskamer. ,,Het valt wel mee", vond Wanne Cijsouw desondanks van het coronaleven. ,,We hebben el kaar en de kinderen doen bood schappen. We zijn ontzettend voorzichtig." Op een later mo ment volgt een echt feest met warmere onderlinge betrekkin gen dan op afstand. En met meer zon. MIDDELBURG Bijde Middel burgse basisschool De Leeuwen- burch in de Magistraatwijk komt mogelijk een bosje. De gemeente is al lang op zoek naar een plek om een Tiny Forest aan te leggen en wil dat doen naast de school op de plaats waar nu een grasveld ligt en waar enkele bomen staan. Volgens ambtenaar Jeroen Sakko is de school enthousiast over het plan en wordt ook nagegaan of de bewo ners het zien zitten dat ze straks te maken met een bos tussen hun wo ningen en de school. Zo'n mini-bos midden in de wijk is volgens de gemeente goed voor de kinderen, goed voor het milieu en zorgt er ook voor dat ter plaatse minder wateroverlast is. De gemeenteraad liet vorig jaar via een motie weten dat er in Mid delburg zo'n minibos moest ko men. De gemeente benaderde ver volgens de scholen en een aantal reageerde enthousiast. De keus is gevallen op De Leeuwenburch om te proberen daar zo'n bosje in te planten. Lukt het niet omdat de buurt het niet ziet zitten, dan wordt gekeken in Sint Laurens of het daar wel lukt, aldus Sakko. ,,De dorps vereniging wil graag meewerken." RITTHEM Het Keltisch muziekfes tival in Ritthem wordt een jaar uit gesteld; dat heeft folkband Wind- broke besloten. Het festival stond op de rol voor zaterdag 31 oktober. Windbroke en zeven andere bands zouden optre den in Theater de Verwachting, het oefenlokaal van Brassband Onda, de kantine van Atlas en een schuur, met een 'grande finale' in het her vormde kerkje. Omdat de bandle den verwachten dat tegen die tijd anderhalve meter afstand nog steeds de norm zal zijn, is het festi val uitgesteld naar de herfst van volgend jaar. donderdag 30 april 2020 WA Vakantiehuis in boerderij taboe Boerderijtjes in het buitenge bied van de gemeente Veere mogen voorlopig niet worden omgebouwd tot vakantieappar tementen. Met dat besluit wil het dagelijks bestuur van de ge meente voorkomen dat op het platteland van de gemeente nog meer van die appartementen komen. Emile Calon Domburg Acht muzikanten van muziek vereniging OKK brachten twee serenades gisteren in Westkapelle. Bij hoge uitzon dering op de Covid-19-voor- schriften mochten zij twee bij zondere bruidsparen felicite ren met een muzikale ode. Claudia Sondervan Briljanten bruidspaar Wanne en Joos Cijsouw moest op het stoepje blijven staan met de kinde- WestkapeMe ren achter het afzetlint. Toch werd het een klein straatfeest aan de Zuidstraat in Westkapelle. Diamanten paar Ko en Jannie Minderhoud (links) bedankt de leden van OKK voor het muzikale cadeau. FOTO'S boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31