ezeeKert e Hond gedood en in kanaal gegooid Recordvangst coke tussen de bananen Tientallen huurders vragen betaalregeling 2 WILLEM VAN DAM Column Zondag was Chiel Jacobusse op de radio. Ja precies, de Chiel Jacobusse van het Zeeuwse Landschap; de Chiel Ja- cobusse die met enige regelmaat in deze krant een natuurrubriek vult; de Chiel Jacobusse die vijfjaar ge leden de Goessche Diep Fonds prijs van het Prins Bernhard Cul tuurfonds ontving, als blijk van waardering voor - zoals het des tijds in de PZC werd geformuleerd - het 'dichterbij brengen' van de Zeeuwse natuur. Die Chiel Jacobusse was zon dagochtend te gast in het radio programma Vroege Vogels (elke zondag van 07.00 tot 10.00 uur op NPO Radioi).Over vogels ging het natuurlijk. En over dialectnamen. Samen met een verslaggeefster struinde Jacobusse door de Bieze- lingse Ham, een buitendijks na tuurgebied bij Hoedekenskerke. Zie je die scholekster daar? In Zee land noemen we dat een zêêlieven ('een goedzak die langs de zee leeft'), doceerde Chiel. En kijk daar, in de verte, een tuureluur - op Zuid-Beveland een klieve, op Schouwen een daeke. Dat weet ik uit eigen ervaring, om dat ik ooit deel mocht uitmaken van een gezelschapje dat onder zijn leiding door het Land van Saeftinghe banjerde. En Chiel weet verrekt veel. Zo weet hij bij voorbeeld dat een taling een olle- ventje is, een dodaars een donskont. Enig idee hoeveel Zeeuwse dia lectnamen een kwikstaartje heeft? Chiel Jacobusse kan er zo vijf op noemen: böönezaoiertje, koeiewach- tertje, paerewachtertje, mispitlopertje en - de mooiste vind ik zelf- têê- lezeêkertje. Hij weet zelfs waaróm ze zo heten. DE STELLING Vandaag: Fijn, eindelijk weer toeristen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters HORECA SPEELT PLAATSELIJK IN OP &E lockoownsituatie Windpark levert eerste stroom Drone bezorgt gouden plaat bij Racoon in de tuin Terneuzen 18 tips over oplichting na filmbeelden op tv De staffordshire terriër (of kruising ervan) werd een week geleden ge vonden vlak bij het industrieterrein aan de Uijterschootweg. De hond was verpakt in een blauwe vuilnis zak, de kop zat verborgen in een ju tezak. Lichtenberg denkt dat de hond, waarvan het geslacht onbe kend is, een jutezak is omgedaan en vervolgens is doodgeslagen. ,,Daarna is de hond vermoedelijk in het water gegooid. Een gruwelijk verhaal", zegt Lichtenberg die na de vondst om hulp werd gevraagd door de politie. Over de identiteit van de hond is weinig bekend en de eigenaar heeft zich nog niet gemeld. Lichtenberg: ,,Uit onze gegevens blijkt dat de hond is gechipt in Terneuzen na 21 juni 2018, maar de chip is niet gere gistreerd. Om het onderzoek van de politie niet te dwarsbomen hebben we een paar dagen gewacht met een oproep op Facebook. Nu de politie niet verder komt, hebben we dat vandaag alsnog gedaan." Lichtenberg wil weten wie een grijs met witte terriër mist of dat iemand vermoedt van wie de ge vonden hond kan zijn. „Misschien kennen mensen iemand die zo'n stafford had en het dier nu al een tijdje niet meer hebben gezien." Wie meer weet, wordt verzocht zich te melden via informatie@die- renwelzijnwalcheren.nl VLISSINGEN In de haven van Vlissingen is na een melding 4500 kilo co caïne onderschept. Het is de grootste cokevondst ooit in Zeeland. De drugs zaten verwerkt in een partij bananen en zijn vermoedelijk afkomstig uit Costa Rica. De geschatte handelswaarde: 180 miljoen euro. De drugs wer den dinsdag bij een Vlissings bedrijf aangetroffen. Dat gebeurde tijdens een kwaliteitscontrole. De coke is vernietigd. Het ging om pure coke die na versnijden dubbel zoveel waard is. In 2003 werd in de Vlissingse haven 4050 kilo cocaïne gevonden in de brandstoftanks van sleepboot Otton, die op weg naar Antwerpen bij Vlis- singen motorpech kreeg. De straatwaarde bedroeg destijds 200 miljoen euro. De acht bemanningsleden van de sleepboot kregen gevangenisstraf fen opgelegd van 5 tot 6 jaar. 1 mei is de eerste betaaldatum na een volle maand coronacrisis en daarmee voor een aantal huurders ook de eerste volle maand zonder de normale opbrengst van hun zaak of zonder volledig loon. Beveland Wonen, ontstaan na fu sie van R&B Wonen en RWS, heeft inmiddels met zo'n tweehonderd huurders een betalingsregeling ge troffen, al zijn die dit niet allemaal mensen die door coronamaatrege len geen of veel minder inkomsten hebben. Met 11.000 woningen is Be veland Wonen een van de grootste woningcorporaties in Zeeland. Overigens zien ze bij Be veland Wonen ook de effecten van de steunmaatregelen van de over heid waardoor er ook weer mensen hun huur toch kunnen betalen. Ook bij andere Zeeuwse corpora- ties melden zich meer mensen die hun huur niet kunnen betalen dan voor de coronacrisis. Bij Woongoed Zeeuws-Vlaanderen (6000 wonin gen) is er sprake van een stijging van 20 tot 25 procent. In concrete aantallen rond de 25 huurders meer dan gewoonlijk die om een beta lingsregeling aankloppen. Bij Zeeuwland (6000 woningen), ac- Coronacrisis geen aanleiding voor verhuurders af te zien van huurverhoging per 1 juli tief op Schouwen-Duiveland en Walcheren, gaat het om eenzelfde aantal mensen dat zich tot deze week heeft gemeld. De coronacrisis is voor de Zeeuwse corporaties geen aanlei ding om af te zien van de voorgeno men huurverhoging op 1 juli. Wel kunnen mensen onder bepaalde voorwaarden (laag inkomen, hoge huur) in aanmerking komen voor bevriezing van de huur. Hierover zijn landelijk afspraken gemaakt. kwikstaartje door hun vers omge ploegde tuin hippen. 'Goeiemor- gen, têêlezeêkertje', riep ik het beestje vriendelijk toe. Het kwik staartje hipte onverstoorbaar voort. Zou Chiel Jacobusse mis schien ook weten of er kwikstaart jes bestaan die geen Zeeuws ver staan? Enig idee hoeveel Zeeuwse dialectnamen een kwikstaartje heeft? donderdag 30 april 2020 Chiel is een boeiend verteller. Reageer op pzc.nl Gisteren: Kinderen kunnen ondanks corona prima samen sporten 779 reacties DE VERS0ETAPTBIERTJECOMAN BORSSELE Windpark Borssele 1 en 2 heeft de eerste stroom geleverd aan het Neder landse elektriciteitsnet. Dat meldt de Deense groene energiereus 0r- sted, die het windpark ontwikkelt. Ondanks de coronabeperkingen ligt de bouw van het park voor de Zeeuwse kust nog op schema, zegt pro grammadirecteur Flem- ming Thomsen. De bouw begon in januari. In totaal komen er 94 windturbi nes van 8 Megawatt. Het windpark, dat dit jaar klaar is, wordt het groot ste Nederlandse wind- park op zee. GOES De Goese band Racoon heeft een gouden award voor het nummer Het is al laat toch op een bijzon dere manier uitgereikt gekregen: met een drone. Met het nummer scoort Racoon de grootste hit uit zijn carrière. De single is goud geworden, maar een award uitreiken is momenteel eigenlijk niet mogelijk. Platenmaat schappij Sony Music be dacht hier iets op: een drone werd naar Goes gestuurd om de award bij zanger Bart van der Weide en gitarist Dennis Huige in de achtertuin af te leveren. De single be reikte de tweede plek in de Top40, de hoogste plek ooit voor Racoon. De politie heeft tot dus ver 18 tips binnengekre gen over de oplichting van een vrouw uit Ter- neuzen. Zij werd slacht offer van whaling (op lichting via WhatsApp, Facebook of sms) en raakte 1000 euro kwijt. De oplichter deed zich voor als haar dochter, die per ongeluk haar te lefoon in de wasma chine zou hebben ge stopt. De vrouw maakte geld over toen de 'doch ter' daarom vroeg. In Den Haag werd het geld meteen opgenomen. Camerabeelden daar van werden in Opspo ring Verzocht getoond. Onpasselijk en boos. Jolanda Lichtenberg van Stichting Die renwelzijn Walcheren is ge schokt door de vondst van een dode hond, die met ingeslagen kop werd aangetroffen in het Ar- nekanaal in Middelburg. „Vrese lijk dat iemand zoiets doet." Middelburg De woningcorporaties in Zee land hebben te maken met tien tallen huurders die om een beta lingsregeling hebben gevraagd omdat ze door de coronacrisis hun werk hebben verloren. Be veland Wonen bijvoorbeeld ziet een duidelijke toename van aan vragen. Goes Gisteren zag ik bij de buren een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2