CORONAVIRUS I 5 De festivalkalender is deze zomer voor een groot deel blanco door corona. Toch is er hoop dat september een echte festivalmaand kan worden. ,,Als ik nu al het hoofd laat hangen, in wat voor wereld komen we dan terecht?" Vlissingen Het wordt hoe dan ook een stille zomer. Het verbod op grote evene menten tot 1 septem ber heeft een streep gezet door vele festivals, zoals Be vrijdingsfestival, Bluesfestival, Ve- strock, Vólkoren, Concert at Sea, De Ballade, Dancetour Goes en Zeeland Nazomerfestival - om er maar een paar te noemen. Veel organisaties hebben alles doorgeschoven naar volgend jaar. Andere hebben hun hoop geves tigd op de nazomer. Hrieps wijkt bijvoorbeeld uit naar 5 september. Het nieuwe Festival aan Zee in Vlissingen (zusje van het gecan- celde City of Dance) was voorzien in juni, maar mikt nu op 12 sep tember. Het voor juli afgelaste Be- achboom op de Brouwersdam on- derzoekt eveneens verplaatsing naar september. Film by the Sea en Festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren verwachten door te gaan, al dan niet in aangepaste vorm. Bezoekers temperaturen ,,Alles is klaar, alles is geregeld", zegt Martin Priem van Festival aan Zee. In hoeverre het evenement moet worden aangepast, is nog on duidelijk. ,,We wachten af tot we duidelijkheid krijgen van hoger hand of het door kan gaan. Dan weten we ook welke restricties er zijn. Vervolgens moeten we kijken hoe we dat in goede banen kun nen leiden. Dan kun je bijvoor beeld denken aan het controleren van bezoekers op temperatuur of extra voorzieningen om je handen te wassen. Maar dat is nog koffie dik kijken." Eén ding is wat Priem betreft helder: een dancefestival volgens de anderhalvemeterregel is niet realistisch. ,,Dat gaat echt niet. Dan moet je het terrein vijf keer zo groot maken." Maar verder acht hij het niet uitgesloten dat het festival kan plaatsvinden. ,,Het zal moei lijk worden, maar ik denk wel dat het kan." Verschrikkelijke tijd ,,Ik hoop er maar het beste van", zegt Hugo Kramer van Hrieps. ,,Zolang het niet is afgekeurd, gaat het festival door. Wij zijn er klaar voor. Het is natuurlijk een ver schrikkelijke tijd. Er zit niets an ders op dan afwachten en hopen op opklaringen. Daar snakken we naar." Hrieps op anderhalve meter wordt een lastige zaak, zegt Kra mer. ,,Iedereen snapt dat het bijna onmogelijk is. Maar we zullen er alles aan doen om het evenement te kunnen houden. Dus als ze te gen ons zeggen dat iedereen op z'n kop moet gaan staan, dan doen we dat ook nog." Ook bij het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen, van 18 sep tember tot en met 16 oktober op het programma, staan alle seinen nog op groen. ,,Ik ben niet naïef, maar ik ben wel iemand die naar de mogelijkheden kijkt in plaats van naar wat niet kan", zegt festi valdirecteur Rinus Meesen. ,,Het is zeilen naar de wind, maar ik ver rek het om mee te huilen met de wolven in het bos. Als ik nu al het hoofd laat hangen, in wat voor we reld komen we dan terecht?" Het programma staat vast en de sponsorwerving loopt vooralsnog zoals gehoopt. ,,We beginnen op 18 september met Carel Kraayenhof Ik ben niet naïef, maar ik kijk liever naar de mogelijkheden dan naar wat niet kan en het Matangi Quartet. Mijn deadline heb ik gezet op 10 sep tember. Als het moet, kan ik dan nog overal de stekker uit trekken." De meeste zorgen maakt hij zich over de grote orkesten die op het programma staan, zoals het slot- concert van Berliner Symphoni- ker. Hoe moet dat met vervoer en op het podium als ze gepaste af stand moeten bewaren? ,,Als die anderhalve meter blijft, gaat daar een streep door. Dat zou ik heel jammer vinden. Het duurt toch drie, vier jaar voordat je zo'n orkest hier op de planken hebt." Morele oppepper Ook voor het publiek zullen de af- standsregels lastig worden. ,,Iris Hond speelt bij ons bijvoorbeeld in het kerkje in IJzendijke. Daar staan vaste banken. Zet dan de be zoekers maar eens anderhalve me ter uit elkaar. Dan houd je mis schien maar 75 mensen over." Ondanks de zorgen blijven de organisatoren optimistisch dat er na de zomer weer wat mogelijk is. Dat zou een morele oppepper voor de Zeeuwse cultuur zijn, beaamt Meesen. ,,Absoluut. Dan maken we de mensen weer blij. We moe ten laten zien dat er aan het eind van deze tunnel toch nog licht is." donderdag 30 april 2020 GO Het Hrieps- publiek gaat los op Surren der tijdens het festival van vorig jaar. De organisatie hoopt het fes tival op 5 sep tember alsnog van start te kunnen laten gaan. FOTO RUBEN OREEL Festivals tussen hoop en vrees Rolf Bosboom -Rinus Meesen, Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen staat voor de tweede helft van september op de rol. Organi sator Rinus Meesen: „Mijn deadline ligt op 10 september.'' archieffoto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29