Klare taa 21 ANGELA KIJKT TV Editie NL kwam met zorgwek kende cijfers: veel laaggeletter- den krijgen de informatie van premier Rutte op de coronapersconfe renties 'niet goed mee'. En dat zijn al snel 2,5 miljoen Nederlanders, goed voor 18 procent van ons land. Daarbij gaat het niet alleen om ingewikkelde begrippen als 'viroloog' en 'intelli gente lockdown', vertelde een dappere laaggeletterde in de nieuwsrubriek, maar ook om het beroemde blauwe achterwandje achter de premier en ministers. Dat leidt nogal af door de tekst die erop staat. Voordat hij die ontcijferd heeft, is de persconferentie alweer een poosje op streek en is on dertussen belangwekkende informa tie langs hem heen gegaan. Met die cijfers nog in het achter hoofd, keek ik een paar uur later naar Het Coronavirus: Feiten en Fabels, de derde thema-uitzending van de NOS. En dan snap je ineens waarom er na twee maanden coronacrisis nog steeds vragen ingestuurd worden als: 'Kan het virus worden overgebracht via winkelwagentjes?' Of: 'Mag ik mijn kleinkinderen alweer knuffelen?' Het is alleen maar te prijzen dat de NOS zendtijd inruimt om dit soort vragen te blijven beantwoorden. Laat ze dat komende maanden vooral nog een paar keer doen. Maar laat ze er dan alsjeblieft ook op letten dat ze virolo- gen uitnodigen die op redelijk eenvou dige vragen ook redelijk eenvoudige antwoorden geven. Die zijn er heus. Jean-Luc Murk is zo ongeveer de Die- derik Gommers onder de virologen. En de collega's van Het Jeugdjournaal hebben ook een virusdeskundige in de Rolodex zitten die het heel helder in jip-en-janneketaal kan uitleggen. Zeker op vragen over betrekkelijk een voudige zaken als winkelwagens. Als zelfs ik - universitair geschoold - drie keer moet terugspoelen wat Aura Ti men van het RIVM daarover nu pre cies zegt, dan schiet zo'n uitzending z'n doel voorbij. En toen moesten de ingewikkelder onderwerpen als lucht- transmissie en aerosols nog komen. Wat ook niet hielp - en ik aarzel om het op te schrijven want voor je het weet beticht Humberto Tan mij weer van racisme - is het accent van beide virologen van dienst. Ze spraken hart stikke goed Nederlanders, echt, maar je hoorde toch dat het niet hun moe dertaal is. En als er 2,5 miljoen Neder lands zijn die alle zeilen bij moeten zetten om elk woord goed te kunnen volgen, lijkt het me van levensbelang dat er zo weinig mogelijk afleiding is. Voor je het weet drijven we die enorme groep rechtstreeks in de ar men van LOI-virologen en notoire complotdenkers, die juist heel behen dig zijn in ingewikkelde dingen in be grijpelijke gewonemensentaal te zeg gen. Daarom hebben we de echte des kundigen keihard nodig. Maar ook klare taal. Slumdog- acteur overleden Borgen 4 op Netflix MUZIEKZENDER TERUGBLIK FO' die weer ie mand kende die Lex Harding kende, ging die richting Hilversum. Want ik, meisje uit Zwolle, kende niemand uit die wereld. Hij re ageerde zelfs op de tape: 'Helemaal niet slecht, als we iemand nodig heb ben bellen we'." Community Maar ze hoorde niets. Ook niet toen een jaar later bleek dat Isabelle Brink man wegging. ,,Toen heb ik alle moed bijeengeraapt en gebeld. Ik mocht een screentest doen." Ze werd aange nomen maar moest nog wel een vrij essentiële achterstand inlopen: ,,Ik wist niets van popmuziek. Ik moest iets vertellen over artiesten van wie ik nog nooit had gehoord." Ze bleef tot 2002. Toen veel vj's mee naar MTV gingen - de zender had dat jaar wegens het aanhoudende succes van TMF de aandelen overge nomen - vertrok Ragas-Breugem naar RTL om Idols te gaan doen. Op TMF kijkt ze terug met warme gevoe lens. Sylvana Simons kan uit de TMF- periode niet één hoogtepunt kiezen. ,,Het was een aaneenschakeling van bijzondere momenten. We vlogen de hele wereld over en ik heb mensen mogen interviewen van wie ik al ja ren muziek luisterde of enorm be wonderde. Will Smith, Janet Jackson en Mariah Carey, Destiny's Child." Zoiets als TMF komt nooit meer te rug, weten beide vj's inmiddels. ,,Ie- dereen in Nederland die ouder was dan 12 jaar keek", stelt Simons. ,,Zo'n community is er nu niet meer. Nu kan iedereen zijn eigen community beginnen op YouTube of social me dia." En videoclips kijken op tv, de kinderen van Tooske Ragas-Breugem snappen daar niets van. ,,Zij kijken nooit tv. Die snappen het niet eens als je iets niet kunt terugkijken. Wel grappig dat veel van die YouTube- sterren steeds vaker de overstap ma ken naar tv terwijl hun bereik via YouTube veel groter is. Tv blijft dus toch iets magisch houden." Een tv-zender met de hele dag muziekvideo's: zoiets bestond nog niet in Nederland in 1995. Morgen is het precies een kwarteeuw geleden dat TMF begon. De vj's van toen kijken terug. was echt iets nieuws voor Neder land. Doelgroep-tv was er gewoon nog niet. De eerste gemeente waar het te zien was, was Gouda. Toen wij begonnen, merkten we dat het Ame rikaanse MTV het land in trok met al lerlei evenementen. Ik had overdag, op de dag dat TMF voor het eerst op tv verscheen, gewerkt en moest 's avonds als achtergronddanseres op zo'n MTV-feest optreden met een ar tiest. Zo gauw ik daar aankwam, werd ik al herkend: Hé, dat is die vj van die nieuwe muziekzender." Zulke momenten tonen aan dat die nieuwe muziekzender aansloeg. ,,Daar hebben we als vj's ook hard aan gewerkt. We gingen als ambassa deurs het land in om jongeren ervan Ik wist niks van popmuziek. Ik ging vertellen over artiesten van wie ik nog nooit had gehoord te overtuigen dat ze hun gemeente moesten vragen om TMF op de kabel te krijgen." Echt professioneel was het nog niet. ,,Er was geen leidraad of con cept. We werden vrij gelaten en zochten zelf onze weg. Onze pro gramma's werden op VHS-banden opgenomen, we hadden dertig vi deoclipjes in de kast staan. En dan werden die programma's de rest van de dag herhaald. Ik heb er alles ge leerd, alles wat met tv te maken had. We deden onze eigen redactie, we moesten zelf spotten, monteren." Voor Ragas-Breugem - toen nog Breugem - kwam haar televisie- droom pas uit in 1998. ,,Ik wilde al ja ren bij de televisie werken", vertelt ze. ,,Ik had een ouderwetse video band opgenomen en via een vriend oiets als TMF, een muziekzender op tv, dat komt nooit meer terug", zegt oud- TMF-vj Tooske Ra- gas-Breugem, bij het grote publiek beter bekend als Tooske. Op 1 mei 1995 was de eerste uitzending van de Nederlandse vari ant van MTV, The Music Factory. Voor de videojockey's van het eerste uur was het een proeftuin. ,,We heb ben alles van het televisievak dddr ge leerd. Zonder TMF had ik nooit kun nen doen wat ik later mocht doen, het presenteren van grote shows in binnen- en buitenland", aldus Ragas- Breugem. Ook Sylvana Simons behoorde tot de mensen die dé gezichten van de muziekzender zijn geweest. Zo'n zender ontbeerde de Nederlandse te levisie tot dan toe. ,,Het was vanaf het begin duidelijk dat dit bijzonder was", vertelt Simons, tegenwoordig politica. ,,Ik was destijds achter gronddanseres bij verschillende ar tiesten. We hadden een optreden bij tv-programma Countdown, in de stu dio waar later TMF werd opgenomen. Blijkbaar heb ik toen indruk gemaakt. Het bandje is blijven slingeren en uiteindelijk mocht ik voor TMF audi tie komen doen." Plaatjes aankondigen Dat stelde niet heel veel voor, zegt Si mons: 'in het Engels en Nederlands wat plaatjes aankondigen'. Het le verde wel een baan op. ,,We waren in eerste instantie met Fabienne de Vries en Isabelle Brinkman en de vier ervaren heren Ruud de Wild, Mi chael Pilar-czyk, Wessel van Diepen en Erik de Zwart. Bridget Maasland kwam er een paar maanden later bij. We kwamen elkaar eigenlijk niet zo vaak tegen, alles werd apart opgeno men. Maar ik ben wel een paar keer bij de heren gaan kijken hoe zij het deden, zij deden het werk al langer." Simons had vanaf dag één door dat dit wel eens wat kon worden. ,,TMF donderdag 30 april 2020 Dat is het niveau dat je wilt als kijker. FILM De Indiase ac teur Irrfan Khan is op 53-jarige leeftijd overle den aan kanker. Khan vergaarde roem door rol len in films als Slumdog Millio naire, The Ama zing Spider- Man, Life of Pi en Jurassic World. SERIE De Deense tele visieserie Bor gen, over het wel en wee van een vrouwelijke premier, krijgt tegen verwach ting in een vierde seizoen. Netflix heeft deze week de rechten be machtigd en zendt de reeks in 2022 uit. M De vj's van het eerste uur Vlnr: Isabelle Brinkman, Bridget Maasland, Sylvana Simons, Fa bienne de Vries. j;m -in. ii FOTO'S ANP KIPPA IMF was een grote proeftuin' —Oud TMF-vj Tooske Ragas-Breugem Janske Mollen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21