WERK Directe feedback maakt je snel beter Scrummaster Zo haal je het beste uit deze periode 16 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Veel mensen hebben de afgelopen tijd hun manier van werken moeten omgooien. Dat levert nieuwe inzichten op. Hoe kom je straks beter uit de coronacrisis? Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? eet je nog, de tijd van de analoge came ra's? Je kocht een rolletje met 24 opnames en schoot dat in een paar maanden tijd vol. Haalde je eindelijk de foto's op, dan bleek er een hoop mis. Een vinger voor de lens, bewo gen of scheve beelden, iemand met zijn ogen dicht. Hoe je echt leuk op een foto kon staan, wist je niet. Daarvoor was de tijd tussen poseren en de afdruk in handen hebben domweg te lang. scherm van je camera of tele foon meteen het resultaat van je inspanningen. Snelle en goede feedback helpt je om razendsnel ergens goed in te worden. Een metselaar ziet al gauw het resultaat van een ferme tik van zijn kaphamer op een baksteen en een fond senwerver kan zijn verhaal bij elke voorbijganger verder aan scherpen. Zelf maak ik gebruik van di recte feedback als ik lezingen geef. Zie ik in het publiek veel gefronste wenkbrauwen, dan moet ik meer tijd nemen voor uitleg. Hoe goed we ons kunnen aanpassen aan deze coronatij den, hangt gedeeltelijk af van de feedback die we krijgen op onze nieuwe werkwijzen: hoe direct is die? Zorgverleners, handhavers en winkelperso neel ontvangen onmiddellijk feedback van de mensen met wie ze werken en kunnen hun aanpak daarop aanpassen. Zelf worstelde ik met een lezing die ik online gaf. Van al die kleine hoofdjes op mijn scherm kon ik niks aflezen en ik had geen idee of ik nog te volgen was. Waarschijnlijk lopen leraren tegen hetzelfde euvel aan met hun online- lessen. Wie voor feedback afhanke lijk is van het virus, kan zijn werk in deze tijden nog lastiger uitvoeren. Sars-CoV-2 reageert ontzettend traag op onze acties. Politici, virologen - en wij allemaal eigenlijk - weten pas na een aantal weken wat we hadden moeten doen. Laten we nu de teugels vieren, dan zien we pas eind mei wat dat betekent. Alsof we over een paar weken pas de foto's krij gen van dit moment en dan haarscherp zien of we het een beetje goed aanpakken. Even niet forenzen, even niet rennen en vliegen van de kinderopvang naar kantoor en terug. Thuiswerken heeft zo zijn voordelen. Je kunt je werkdag ineens volledig naar eigen inzicht inrichten: in de lunchpauze hardlopen, een keer wat langer blijven liggen - leve de vrijheid en flexibiliteit. Even geen baas die in je nek hijgt. Als het werk maar goed en op tijd af is. Tegelijk brengt deze periode van verplicht thuiswerken angst en onzekerheid met zich mee, vooral voor mensen die in hun proeftijd zitten, of een tijdelijk of nulurencontract hebben. Hoe komen werkenden straks beter uit de crisis? Die vraag stellen we een aantal coaches en psycho logen. Welke voordelen levert thuiswerken op en wat kunnen we van deze situatie meenemen als alles straks weer back to normal gaat? Vijf lessen van vier deskundigen. LES 1 Bezweer de angst Rozemarijn Dols, psycholoog, coach en schrijver van boeken over loopbaancoaching: ,,Als je het je financieel kunt veroorloven, dan zou ik zeggen: gun jezelf - nu alles toch stilstaat - ook rust om te reflecteren. Veel mensen schieten vanuit paniek in de overdrive. Ze zitten alsnog elke dag om 08.00 uur achter hun laptop en sturen nog meer mails dan voor de crisis. Een natuurlijke reflex om de angst te bezweren. In plaats van in de overlevings- stand te schieten, kun je beter nadenken: hoe kan ik iets positiefs uit deze situatie halen? Ga aan de gang met persoonlijke ontwikkeling: lees boeken, verdiep je vakkennis, leer nieuwe dingen en doe wat altijd op je wensenlijstje stond. Je kunt deze periode als een soort geschenk ervaren voor je persoonlijke ontwikkeling.'' LES 2 Bepaal zelf je werk Muriel Bakker, arbeidspsycholoog die mensen met een burn-out of andere psychische klachten wandeltherapie aanbiedt: ,,Mensen hebben van nature een grote behoefte om zelf hun werk te bepalen. Dat kan nu ineens. Onderzoeken laten zien dat mensen thuiswerken heel fijn vinden, omdat het vrijheid en flexibiliteit geeft om werk en gezin beter te combineren. Ook zijn mensen thuis productiever, omdat er minder vergaderd wordt en ze meer gefocust hun werk kunnen doen. In de praktijk zijn werkgevers vaak huiverig, omdat ze behoefte hebben aan controle. Wat dat betreft zie ik deze periode als een les voor werk gevers om meer te sturen vanuit vertrouwen, op output in plaats van op gewerkte uren. Mensen krijgen door de crisis meer waardering en er is meer erkenning voor de privésituatie van werk nemers - allemaal winst die we moeten zien te behouden." LES 3 Wat mis ik wat wil ik niet meer kwijt Bakker: ,,Nu de ratrace even gestopt is, is het een goed moment om een plan te maken en na te denken: hoe wil ik straks mijn werk inrichten? Zeker voor mensen die voor de crisis al niet lekker in hun vel zaten. Stel jezelf de vraag: wat van mijn leven van vóór de crisis mis ik echt? En wat van mijn oude leven wil ik niet meer terug? Die vier keer in de week sporten, is dat nou echt nodig? Maar ook: welke nieuwe dingen doe ik nu die ik niet meer kwijt wil? Zo krijg je inzicht in wat echt belangrijk voor je is, waar je gelukkig van wordt." LES 4 Lever een bijdrage Zayra Muller, loopbaancoach bij het landelijke coachingsnetwerk Het Groei Atelier: ,,Het is niet de vraag hoe de crisis jouw werkleven raakt, maar hoe jij je werkleven wil inrichten. Mensen zijn nu niet zo snel geneigd hun baan op te zeggen, maar misschien is het juist wél de goede tijd. Er zijn sectoren waar ze staan te springen om extra handen. Door deze situatie gaan we terug naar de basis. Ik merk bij mijn cliënten dat de behoefte groeit om werk te doen waarmee je een bijdrage kunt leveren. De cruciale banen in de zorg, het onderwijs. Ik heb cliënten die voorheen gingen voor status en nu een carrièreswitch overwegen. Ze denken: misschien is de zorg toch wel iets voor mij.'' LES 5 Grijp de kans die zich nu voordoet Margrietha Wats, organisatieadviseur in de zorg en de publieke sector: ,,Een crisis legt altijd de sterke en zwakke kanten onmiddellijk bloot, en het is een enorme procesversneller. Onder druk wordt alles vloeibaar. Waar voorheen jaren over gepraat werd, wordt nu in een paar weken gerealiseerd. Er komen een enorme creativiteit en daadkracht op gang. Ineens lijkt alles mogelijk. Je ziet in veel organisaties groeiende saamhorigheid en een op samenwerking gerichte cultuur. Minder polarisatie, maar alle hens aan dek. Dat geldt in de zorg, maar ook elders op individueel niveau op de werkvloer. Dit is een goed moment voor verande ring." donderdag 30 april 2020 GO Tegenwoordig zie je op het DOUWE HILVERDA (36) is scrummaster bij LeaseWeb. Een scrummaster, wat doet die? ,,Ik zie mezelf als coach voor het team. Dat begint aan een wedstrijd en het is mijn taak de leden zo goed mogelijk te laten werken." Lijkt dit je wat? Wat is een belangrijke eigenschap? Kijk voor vaca- „Zaken kunnen loslaten. Het team is verant- tures op de woordelijk, ik ondersteun het." site van deze krant bij /werkt In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lessen na de crisis: dit wil ik behouden MACHTELD VAN HULTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16