Emoathie I 14 PSYCHOLOGELD 1^ wkti' Voor een interview, dat afgelopen zaterdag in deze krant stond, sprak ik hoogleraar He alth Technology Carin Uyl-de Groot. Ze legde me uit dat de Qaly kan helpen om te bepalen of de kosten van een medische behandeling opwe gen tegen de baten. Een Qaly, afkorting van qua lity-adjusted life year, staat gelijk aan één levensjaar in goede gezondheid. Door daar een maximumbe drag aan te hangen, kun je berekenen of een be handeling kosteneffectief is. Uyl-de Groot sprak over de Qaly als wapen in de strijd tegen de enorme marges die farmaceuten op medicijnen leggen. Ik denk dat we er ook iets van kunnen le ren in deze coronacrisis. Natuurlijk klinkt het kil om het woord 'kostenef fectief te gebruiken als het om mensenlevens gaat. Mag je daar überhaupt een bedrag aan hangen? De harde realiteit is dat we dat al doen: in Nederland geldt bij de meeste behandelingen 80.000 euro als bovengrens voor een gewonnen levensjaar. Bij een jaar in matige gezondheid is dat bedrag nog maar de helft. Dat plafond wordt gesteld omdat ons zorgbudget niet oneindig is. Als we te veel geld uitgeven aan de behandeling van de één, gaat dat ten koste van de zorg van anderen. Dan wordt het extra levensjaar van de ene pa tiënt, de dood van drie ande ren. Rutger Bregman vertelt in Niet alleen zijn boek De meeste mensen deugen een anekdote over een de kosten psycholoog die zijn proefper- van de zorg sonen de casus van Sheri Sum -- van mers voorlegt, een meisje van ZiJn van !0 met een dodelijke ziekte. belang, ook Sheri staat op de wachtlijst die van de voor een behandeling die haar leven kan redden, mits op tijd lockdown uitgevoerd. Moet ze voorrang krijgen? Als de psycholoog zijn proefpersonen vraagt zich in te leven in het gevoel van het meisje, wil de meerderheid haar voortrek ken. Bregman: ,,Dit was een nogal dubieus besluit. De schijnwerper op Sheri kon immers de dood van andere kinderen betekenen, die nota bene langer hadden gewacht." Kille cijfers leiden soms tot hu manere beslissingen dan empathie. Bij de Qaly-berekening van de coronacrisis zijn niet alleen de kosten van de zorg van belang, maar ook die van de lockdown: zoals de economische strop en de extra zorgkosten door het uitstellen van behandelingen, de gezondheidsgevolgen van werkloosheid en de psychische belasting van qua rantaine. Dat is geen gemakkelijke berekening, een handjevol wetenschappers heeft zich het hoofd er al over gebroken, maar wel eentje die snel moet worden gemaakt. De regering rept echter met geen woord over dit vraagstuk maar pretendeert over een grenze loos budget te beschikken. Niet handig want dan gaan mensen die wat minder empathisch zijn, er mee aan de haal. En zetten ze coronapatiënten weg als 'dikke 80-plussers' of 'dor hout'. Wanneer je niet goed uitlegt waarom je zo veel kosten maakt om één groep te redden, geeft dat venijn. Hoe meer politici hun beleid baseren op de kille cijfers, des te gemakkelijker het voor burgers is om empa- thisch te blijven. Fugro Arcelor- Mittal Signify DSM Verhoging van het minimunloon schaadt de werkgelegenheid amper, mits AOW en bijstand niet evenredig meestijgen. Dat blijkt uit een nieuwe studie van het Centraal Planbureau die oude bevindingen weerspreekt. De vakbonden hadden zich daags voor de Dag van de Arbeid geen mooiere opsteker kunnen wen sen. Hun aanhoudende pleidooi voor een hoger minimumloon is jarenlang weggewuifd met de stelling dat hierdoor veel banen worden vernietigd. De tegenstan ders zwaaiden al die tijd met cij fers van het Centraal Planbureau (CPB). Het instituut stelde in 2016 dat een verhoging met 5 procent al bijna 30.000 banen kost. Maar vandaag komt het plan bureau in een nieuw rapport tot heel andere inschattingen. Als het minimumloon met 10 procent stijgt, daalt de werkgelegenheid met slechts negenduizend banen, ofwel 0,1 procent op een totaal van 9 miljoen arbeidsplaatsen. ,,Het idee dat het verhogen van het minimumloon heel schade lijk is, kan op de helling", conclu deert CPB-onderzoeker Jan Maarten van Sonsbeek. Sinds 1 januari 2020 bedraagt het minimumloon voor werkne mers van 21 jaar en ouder, uit gaande van een 38-urige werk week, 10,05 euro per uur. Dit komt neer op 1653 euro op maandbasis en 19.836 euro op jaarbasis. Voortschrijdend inzicht Bij een toename van 20 procent, is de schade met circa 36.000 banen (-0,4 procent) relatief te overzien. Pas daarboven loopt het verlies aan werkgelegenheid hard op: wordt het minimumloon met 40 procent verhoogd, een stijging waar vooral vakbond FNV hardop van droomt, dan krimpt volgens het CPB de totale werkgelegen heid met 2 procent. Omgerekend komt zo'n krimp neer op het ver lies van 180.000 banen. Dat het CPB de voorspellingen flink heeft bijgesteld, heeft alles te maken met voortschrijdend in zicht, stelt Van Sonsbeek. De af gelopen jaren zijn in de Verenigde Staten en het Verenigd Konink rijk de minimumlonen flink op getrokken, in Duitsland is een minimumloon ingevoerd. Door die praktijkvoorbeelden kunnen economen beschikken over nieuwe data, en die hebben weer geleid tot nieuwe wetenschappe lijke artikelen. Van Sonsbeek: ,,Wij hebben die studies met el kaar vergeleken en komen uit op een gemiddeld licht negatief ef fect van een hoger minimumloon op de werkgelegenheid." Vooral de vrees dat werkgevers personeel massaal ontslaan als zij een hoger minimumloon moeten betalen lijkt in de praktijk mee te vallen. Veel sectoren waarin der gelijke lage lonen worden betaald zijn lokaal gericht, stelt Van Sons- beek. ,,Denk bijvoorbeeld aan su permarkten of restaurants. Die hebben niet te maken met inter nationale concurrentie: je gaat niet opeens de boodschappen in Spanje doen." Bovendien kunnen dit soort bedrijven hun arbeid moeilijk la ten uitvoeren door robots. ,,Het werk moet gedaan worden, dus neemt een supermarkt eerder ge noegen met lagere marges of ho gere prijzen." De CPB-onderzoeker spreekt van een 'nieuwe consensus' die waarschijnlijk flink wat stof doet opwaaien in de politiek. Partijen zijn ondanks de coronacrisis im mers druk bezig met het schrij ven van hun verkiezingspro gramma's. Vele Binnenhofbewo ners hebben naar deze CPB-stu- die uitgezien. Door een aantal partijen wordt een hoger mini mumloon gezien als een manier om minder mensen afhankelijk te laten zijn van het toeslagenstelsel. Toch zit er wel een aantal haken en ogen aan de verhoging van het minimumloon. Met name de koppeling aan de uitkeringen is een mogelijk obstakel. Nu is het nog zo dat de bijstand en de AOW in een specifieke verhou ding staan met het minimum loon. Stijgt het minimumloon, dan stijgen de uitkeringen auto matisch mee. Laat je deze koppeling in stand, dan loopt het verlies van werkge legenheid wél hard op, stelt Van Sonsbeek. Bij een verhoging van het minimumloon met 10 pro cent - inclusief meestijgende uit keringen - krimpt de werkgele genheid niet met 9000 maar met 45.000 banen. Dit komt vooral doordat meer mensen in de bij stand er minder happig op zijn om te gaan werken, waardoor de werkgelegenheid krimpt. Politiek gevoeliger zijn mis schien wel de enorme kosten die met dit scenario gepaard gaan. Een 'kale' verhoging van het mi nimumloon met 10 procent kost de staat 'slechts' 400 miljoen euro, met name doordat bijvoor beeld de schoonmakers in over heidsgebouwen een hoger salaris krijgen. Stijgen echter ook de uit keringen mee, dan komt het kos tenplaatje opeens uit op 6,3 mil jard. Dit komt vooral door hogere uitgaven aan de AOW. Belastinginkomsten Niet alle effecten van een hoger minimumloon heeft het CPB nu doorgerekend. Zo ligt het volgens Van Sonsbeek voor de hand dat hogere lonen óók zullen stijgen, naarmate de laagste lonen verder toenemen. ,,Er is immers een re den dat mensen verschillende sa larissen verdienen. Als de schoonmaker in één klap op het niveau komt van een administra tief medewerker, zal die ook meer willen verdienen." Tegelijkertijd ligt het voor de hand dat de overheid meer belas tinginkomsten binnenkrijgt en minder geld aan toeslagen kwijt is als het minimumloon omhoog gaat. Die gevolgen rekent het CPB echter pas door als partijen hun complete programma hebben in geleverd. - Af Het idee dat verhoging van het minimumloon schadelijk is, kan op de helling -CPB-onderzoeker Jan Maarten van Sonsbeek Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Reageren? economie@ad.nl O donderdag 30 april 2020 De bodemon derzoeker ein digde boven aan de MidKap. De staalreus deed goede zaken op de beurs gisteren. Het verlichtings- bedrijf was eer gisteren nog de grote winnaar op de beurs. Giste ren volgde een lichte correctie. Het speciaalche- miebedrijf was hekkensluiter in de AEX. a> E o CPB: Verhogen minimumloon met 10 procent kan pijnloos GO Laurens Kok Den Haag -n- rv"r^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14