Extreem-rechts pept zich op in Nederland Verbeter jouw Office vaardigheden EUWS 11 Waar kunt u de funpagina vinden? Trouwe lezers weten wel waar ze de pagina met sudoku's en woord zoekers kunnen vinden. ,,We kun nen veel veranderen aan de krant, maar onze klantenservice krijgt de meeste telefoontjes als de puzzel pagina is aangepast of verplaatst'', zegt Rennie Rijpma, verantwoor delijk voor digitale ontwikkeling. „Puzzels spelen van oudsher een belangrijke rol in de krant. Die is niet alleen een verzameling nieuwsberichten en achtergrond verhalen, maar ook een huis vriend. Dat is de app óók. Je kunt je al een tijdje vermaken met vi deo's en nu dus ook interactie zoe ken met die vriend.'' Het geluk van de mobiele tele foon is dat de mogelijkheden ver der reiken dan die van de platte, papieren krant. ,,De doelgroep die puzzelt, speelt ook simpele games'', zegt Rogier Gerritsma, manager entertainment bij DPG Media, de uitgever van deze krant. ,,Dus we hebben de app-pagina uitgebreid met eenvoudige, ver- SWIPEN trouwde spellen die mensen even snel tussendoor kunnen doen.'' In de lijst staan onder meer Tetris (blokjes stapelen), Patience (indi vidueel kaartspel) en Candy Bub ble (behendigheidsspel). Verder staan er ook quizzen over bijvoor beeld de ramadan en Formule 1. Gerritsma ziet de combinatie van nieuws en vermaak als 'lo gisch en passend' bij de digitale ontwikkeling van de uitgever. Een eigen spelredactie gaat levendig de brug slaan met het nieuws in het spel 'koprol', waarbij je in een soort woordzoeker een volledige krantenkop tevoorschijn moet to veren. ,,We gaan in de app nog veel meer ontwikkelen dat met actuali teit te maken heeft. Zo zijn we be zig met het creëren van quizzen waarbij live-evenementen een rol spelen. Zodat je bijvoorbeeld pun ten kunt uitdelen in de app terwijl je op televisie naar het songfestival kijkt. Het Tourspel waarbij je zelf een ploeg wielrenners samenstelt tijdens een grote ronde, komt ook terug op de funpagina.'' Niet alles is vrij toegankelijk, zegt Gerritsma. ,,Voor sommige spellen vragen we gebruikers om in te loggen en enkele zijn alleen toegankelijk voor abonnees. Voor ons is belangrijk dat mensen het leuk vinden en terugkomen. Dus we denken ook aan spaarsyste men, waarbij je cadeaus krijgt als je bepaalde niveaus haalt. Dit is pas het begin.'' De geheime dienst bestempelt 2019 als het jaar waarin 'een opleving waar te nemen was van wereldwijd rechts-extremisme.' „Vooral de aanslag door een Australiër in Christchurch, Nieuw-Zeeland, waarbij 51 mensen in een moskee werden gedood, heeft mensen aan gezet tot copycat-gedrag. Dat gedrag wordt versterkt doordat aanslagple gers en hun sympathisanten elkaar vinden op rechts-extremistische websites.'' Die ontmoetingen wor den voortgezet in besloten, nog ex tremere groepen. ,,Extreme content kan mensen aanzetten tot radicali- AIVD waarschuwt: aanslagplegers en sympathisanten vinden elkaar online sering of geweld. Ook Nederlanders zijn lid van dergelijke internatio nale onlinegroepen.'' Gisteren kwam een inwoner van Den Haag voor de rechter die ge zegd zou hebben 'te hebben ge smuld van de aanslag in Christ- church' en ook een moskee zou hebben willen aanvallen. Tramaanslag 2019 was ook het jaar van de groot ste terroristische aanslag in Neder land in tijden: de tramaanslag in Utrecht. Sindsdien is de dreiging van jihadistisch terrorisme in Ne derland 'verminderd, maar nog steeds aanzienlijk', staat in het jaar verslag. De inlichtingendienst maakt zich zorgen over de twee speciale terroristenafdelingen in de Nederlandse gevangenissen. ,,Er is een dreiging van netwerkvorming op de terroristenafdelingen én in het terugkeren van jihadisten in de jihadistische beweging na hun vrij lating.'' China De AIVD constateert ook dat an dere landen spioneren in ons land en noemt China in het bijzonder. Volgens de dienst is dat land 'de grootste dreiging op het vlak van economische spionage'. Zo zouden meerdere Nederlandse topsectoren doelwit zijn geweest van digitale spionage. Vooral hoogwaardige Ne derlandse technologie is doelwit. Denk bijvoorbeeld aan chipfabri kant ASML, al noemt de AIVD deze niet bij naam. De Chinezen gebruiken volgens de dienst de buitgemaakte infor matie om de eigen economie te ontwikkelen. Opvallend daarbij is dat China spioneert langs de zoge noemde nieuwe Zijderoute. Dat zijn routes over spoor en weg door zowel het Midden-Oosten als India en Afrika richting het land. ,,On- derzoek wijst uit dat landen langs deze nieuwe route geregeld doelwit zijn van digitale spionage'', schrijft de AIVD. £309^ Microsoft Office is essentieel op de werkvloer en in je privéleven. Daarin zijn Word, Excel en PowerPoint koplopers. Denk bijvoorbeeld aan het schrijven van een sollicitatiebrief, het updaten van je cv en het geven van een presentatie. Wil jij je kennis van deze programma's uitbreiden? Doe dan de online cursus Microsoft Expert! De cursus bestaat uit 7 trainingen die allemaal los te volgen zijn. Klaar om in jezelf te investeren, in je eigen tijd, op je eigen tempo? Doe dan een online cursus, aangeboden door Interplein. Keuze uit diverse cursussen zoals Adobe Expert, Google Expert, Social Media Expert en nog veel meer. Bekijk alle cursussen op pzc.nl/cursus donderdag 30 april 2020 PC Nu ook in de app: puzzels, spelletjes In de app op de site van deze krant (laatste update) zijn vanaf vandaag puzzels te maken en populaire spelletjes te spelen. In de omgeving Fun staan allerlei manieren van ontspanning en vermaak die dezer dagen goed van pas komen. Stefan ten Teije Rotterdam Kijk op de site van deze krant bij /fun of download onze app via de App Store (iPhones) of Google Play (Android). Heeft u de app al? Zorg dan voor de laatste up date op uw telefoon, voor een betere beleving. In de app kunt u vanaf de homepagina swipen naar links en naar rechts. Op die manier kantelt de pa gina naar een andere om geving. Bij het naar links vegen, kunt u eerst het re gionieuws selecteren. Nog een keer swipen voor vi deo en bij de derde veeg komt u in de omgeving Fun. Scrol omlaag en daar staan alle beschikbare puzzels en spellen. ,,Om mensen aan te moedigen gebruik te maken van deze nieuwe functie, zullen er ook uitnodigingen te zien zijn onder artikelen die veel worden gelezen'', zegt Rennie Rijpma. Nederland kent een 'online op leving' van rechts-extremisme. „Nederlanders zijn lid van inter nationale onlinegroepen waarin aanslagplegers en hun sympa thisanten elkaar vinden'', zo meldt inlichtingendienst AIVD in haar jaarverslag over 2019. Tobias den Hartog Cyril Rosman Zoetermeer De tramaanslag in Utrecht was jihadistische terreur. foto arie kievit project management dashboard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11