CORONAVIRUS M 9 Terwijl het coronavirus in Brazilië al bijna 4500 levens eiste, gaat het in Brazilië vooral over het voortbestaan van de regering van de extreemrechtse president Jair Bolsonaro. Het virus noemt hij nog altijd 'een griepje'. de zware maanden mei en juni. Dan gaat het aantal besmettingen en slachtoffers toenemen'', aldus Mandetta. ,,Hij dacht alleen maar aan levens redden'', was Bolsona- ro's verklaring voor het ontslag. Bolsonaro draait er niet omheen dat de fragiele Braziliaanse econo mie, die voor de coronauitbraak al amper groeide, hem een grotere zorg is dan de coronadoden. ,,We moeten het virus als een man te lijf gaan. Niet door binnen te blij ven. Het bijverschijnsel van de virusbestrijding, werkloosheid, armoede, honger en doden, mag niet schadelijker zijn dan het me dicijn zelf. Ooit gaan we toch alle maal dood. We moeten terug naar de normale situatie'', zegt hij. Groot probleem is de enorme informele economie, waarin ruim veertig miljoen Brazilianen werk zaam zijn. Straatverkopers en dag loners zijn door het stilleggen van het openbare leven zonder inkom sten komen te zitten. Voor hen heeft het Braziliaanse Congres steunmaatregelen aangenomen waarmee Bolsonaro knarsetan dend akkoord is gegaan. Zij krijgen drie maanden een maandelijkse toelage van zo'n 120 euro, in som mige gevallen het dubbele. Daarmee is niet alles opgelost. Ondernemers die hun zaken deels of geheel hebben moeten sluiten, vrezen faillissement. Juist zij vor men een deel van Bolsonaro's ach terban en dringen aan op hervat ting van de economie. Sinds een paar weken trekken sommigen in diverse steden per auto in colon nes de straat op en roepen ze hun president op een einde te maken aan de beperkingen. Sommigen willen dat de president het leger de macht laat overnemen en het Congres en Hooggerechtshof sluit. Ook raken ze soms slaags met voorstanders van de maatregelen. Vorige week stond zelfs een toete rende file voor een ziekenhuis in We moeten het virus als een man te lijf gaan. Niet door binnen te blijven Sao Paulo waar coronapatiënten worden verpleegd, ambulances de doorgang versperrend. Met ruim 60.000 geregistreerde besmettingen en meer dan 4500 doden, is Brazilië het door corona zwaarst getroffen land van Zuid- Amerika. Terwijl de uitbraak nog niet op het hoogtepunt is. Toch liet Mandetta's opvolger, de 65-ja- rige oncoloog Nelson Teich, weten dat hij snel de teugels zal laten vie ren. Bolsonaro kent de risico's: misschien wel héél veel doden. Zeker nu in Sao Paulo, Rio de Ja neiro, Manaus en andere steden het zorgsysteem kraakt. ,,Als het misgaat, krijg ik de schuld'', weet de president. Maar veel mededo gen met de doden toont hij niet. Bolsonaro, met mogelijk een afzet tingsprocedure tot gevolg. Om zich daartegen te wapenen en vol doende steun te verzamelen in het Congres, sluit hij nu pacten met vertegenwoordigers van zoge noemde 'centrumpartijen'. Dat veel van zijn nieuwe bondgenoten zijn veroordeeld vanwege corrup tie of verdachte zijn in een onder zoek daarnaar, deert hem niet. Conflict Oud-rechter Moro is de tweede belangrijke minister die in korte tijd vertrekt. Anderhalve week ge leden ontsloeg Bolsonaro minister van Gezondheid, Henrique Man- detta, na een slepend conflict over de aanpak van de coronacrisis. De minister pleitte voor social distan cing en het dichthouden van win kels en scholen, Bolsonaro wil juist het tegenovergestelde. ,,Zo krijgt de medische zorg de gele genheid zich voor te bereiden op Midden in de coronapandemie ligt er een bom onder het president schap van Jair Bolsonaro. In een 45 minuten durende afscheidsrede vertelde minister van Justitie Ser gio Moro, de populairste bewinds man in de regering van de ex treemrechtse president, vrijdag waarom hij opstapte: een dag eer der ontsloeg Bolsonaro het hoofd van de federale politie. De presi dent wil iemand die hem politie- informatie verstrekt en benoemde gisteren Alexandre Ramagem, die eerder al over de persoonlijke be veiliging van Bolsonaro ging. Daarbij gaat het de president vooral om inlichtingen uit onder zoeken naar zijn zoon Flavio, die overheidsgeld zou gebruiken voor de bouw van onroerend goed via criminele tussenpersonen en zijn zoon Carlos, die het brein zou zijn achter de verspreiding van nep- nieuws en online haatcampagnes. En tevens om een justitieel onder zoek naar bevriende parlements leden, die aanhangers van de pre sident zouden oproepen tot anti democratische betogingen. De stap van Bolsonaro is onge bruikelijk in de verhouding tussen nationale politie en staatshoofd. ,,Ik kan niet akkoord gaan met po litieke inmenging'', zei Moro, die anderhalf jaar geleden als 'super minister' werd binnengehaald door Bolsonaro. Als rechter gaf Moro leiding aan 'Operatie Was- straat', het grootste Braziliaanse corruptie-onderzoek ooit. Hij ver oordeelde talloze kopstukken uit het bedrijfsleven en de politiek, onder wie oud-president Luiz InScio Lula da Silva. Moro werd daarmee de held van de achterban van de president, die in 2018 de verkiezingen won met onder meer de belofte een einde te maken aan de corruptie. Bolsonaro ontkent de aantijgin gen van zijn vertrokken justitie minister. Maar de Braziliaanse procureur-generaal heeft een on derzoek aangekondigd naar het waarheidsgehalte van de beschul digingen. De uitkomst kan ver strekkende gevolgen hebben voor woensdag 29 april 2020 President Brazilië wil door: 'Ooit gaan we toch dood' i Covardi In graffiti doet de Braziliaanse president Jair Bolsonaro een mondkapje voor, tijdens een speech voor aanhangers is het even hoesten. Fans rijden rond met zijn beeltenis op de vlag. fotos reuters en afp - Jair Bolsonaro, president President Bolso naro worstelt met de maatregelen tegen het corona virus. FOTO REUTERS Joost de Jong Rio de Janeiro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9