CORONAVIRUS Corona-arts in New York pleegt zelfmoord Ook Berlijn moet nu aan verplichte mondkapjes Draaiboek NOC*NSF is het uitgangspunt De 49-jarige Lorna Breen overleed aan verwondingen die ze zichzelf had toegebracht. Ze leidde de spoedeisende hulp van een New Yorks ziekenhuis dat met een enorme toestroom van coronapa tiënten te maken had. Ze probeerde haar werk te doen en het heeft haar gedood, aldus haar vader in de media. Volgens hem had ze geen voorgeschiedenis van een geestesziekte. Ze had zelf het coronavirus opgelopen. Gezond heidswerkers in de frontlinie en eerstehulpverleners zijn niet im muun voor de gevolgen van de hui dige epidemie, aldus de politie. BERLIJN De mondkapjesplicht geldt nu voor winkels in heel Duitsland. Als laatste ging Berlijn gisteren akkoord met een ver plichte mond- en neusbescher- ming tijdens het doen van bood schappen om de overdracht van het coronavirus tegen te gaan, meldt het Duitse persbureau DPA. De landelijk uniforme regeling geldt vanaf vandaag. Sinds maan dag was de mondkapjesplicht in Berlijn al wel van kracht in het openbaar vervoer; in bussen, metro en S-Bahn. Tot nu zag de Berlijnse senaat af van een dergelijke eis voor winkels, en liet het bij een dringende aanbe veling. Berlijn stond hierin echter alleen: alle andere deelstaten had den afgelopen week al besloten tot een mondkapjesplicht voor het lokale openbaar vervoer en de win kels. Volgens virologen kan neus- en mondbescherming voorkomen dat de drager andere mensen met het coronavirus infecteert. Het gezicht bedekken met een doek of sjaal is al voldoende om aan de plicht te voldoen. matten voor de deur, dan zijn we ook buitensport. Dat is wel heerlijk, toch? We moeten gewoon met gezond ver stand naar alle voorstellen kijken, en dan zijn we er als gemeente ook voor om in de gaten te houden of er pro blemen komen. Bijvoorbeeld in de verdeling van de ruimte op de sport velden." Quaars merkt wel veel verschil tus sen de verenigingen: sommige clubs zijn er niet klaar voor om al deze week te beginnen, zij nemen meer tijd en beginnen pas in mei weer met trainingen. ,,En de tennisclub vraagt: 'mogen kinderen uit de buurt nu ook zonder toezicht tennissen hier?' Bij elke nieuwe regel zijn zes nieuwe vragen te stellen, maar dat schiet ook niet op." Bureaucratie In Den Haag bij HBS hopen ze vooral dat de bureaucratie rond de herstart niet te lang gaat duren. Buursen: ,,De gemeente zegt: maak een plan, dat toetsen we. Pas daarna mag je begin nen. Dat snap ik op zich, maar er zijn tientallen clubs hier. Ik hoop dat we op tijd een reactie krijgen. Veel leden en trainers staan te popelen om te beginnen." De contouren van het nieuwe nor maal zijn intussen wel geschetst: ,,We houden veel tijd tussen trainin gen, zodat de sporters elkaar niet te genkomen. Ouders worden buiten het complex gehouden. Ja, dat zal bij de kleintjes wel wat strubbelingen geven, misschien dat die ouders het dan niet aandurven. En de wc's gaan dicht. Die mogen alleen in 'noodge vallen' gebruikt worden. Maar wat doen we met koppen bij het voetbal? Dat is nog even de vraag. Ik zou een kopverbod helemaal niet zo gek vin den." mee te nemen, niet te spugen of de neus te snuiten op het veld, en 'zo min mogelijk te koppen'. Niet-leden welkom Het gaat in heel Nederland om hon derdduizenden kinderen die vanaf vandaag weer het veld op mogen. Al leen al bij voetbalbond KNVB staan een half miljoen jongeren ingeschre ven: 300.000 leden onder de 12 jaar en 275.000 jongeren tussen de 13 en 18 jaar. De hockeybond heeft ook zo'n 150.000 jeugdleden. Complicerende factor voor veel be sturen: ook niet-leden moeten wel kom zijn, vindt het kabinet, zodat deze kinderen ook aan hun beweging komen. Maar hoe dat in de praktijk uitpakt: niemand die het weet. Het maakt het voor clubs wel nog inge wikkelder: waar haal je de vrijwilli gers vandaan om iedereen te begelei den? En sommige clubs kozen ervoor, juist vanwege het stilliggen van alle activiteiten, gepland onderhoud naar voren te halen: daar zijn de sportvel den net opnieuw ingezaaid, waar door er de komende weken niemand DE REGELS op mag. Nu veel nog niet kan of mag, wor den clubs wel creatief. Ook bij spor ten die eigenlijk gelden als binnen sport en dus niet onder de versoe pelde regels vallen, merkt de Bredase sportwethouder Daan Quaars. ,,Ik werd gebeld door een karateclub. Daar zeiden ze: wij gooien de woensdag 29 april 2020 NEW YORK Een New Yorkse arts die coronapatiënten behandelde, heeft zelfmoord gepleegd. Fami lie, politie en artsen brengen haar dood in verband met de stress die gezondheidswerkers oplopen door de uitbraak. Duitse metroreizigers met mondkapje. foto ap niet het sportcomplex op, moeten er speci ale looproutes komen voor de sporters en kunnen clubs het beste een 'corona- verantwoordelijke' aanstellen, die her kenbaar is aan een hesje. Als de nieuwe regels niet nagekomen wor den, kan de ge meente ingrijpen: 'Bij (herhaaldelijk) over treden van de nood verordening zijn maatregelen mogelijk zoals het uitsluiten van deelname van (groepen van) perso nen tot zelfs het weer sluiten van de ac commodatie', zo meldt het protocol. Kinderen en jonge ren mogen vanaf vandaag weer 'geor ganiseerd buiten sporten'. Kinderen tot 12 jaar hoeven geen 1,5 meter af stand te houden, jon geren van 13 tot en met 18 jaar wel. Offi ciële wedstrijden blij ven verboden, ook kantines en kleedka mers blijven dicht. Sportkoepel NOC*NSF heeft een draaiboek opgesteld met tips: laat de kin deren niet eerder dan tien minuten voor de training naar het sportcomplex komen, de kleedkamers mogen nog niet open. Ook mogen ouders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7