CORONAVIRUS NYNKEDEJONG 'Noodpakket cultuur wordt nog uitgewerkt' 6 Duizenden sportclubs maken zich op voor een herstart deze week. Maar eerst moeten ze door een doolhof van draaiboeken en protocollen. ,,Naar de wc? Alleen in noodgevallen." Column Ikea ging gisteren weer open. Een maand was de Zweedse interieurgigant gesloten, en blijkbaar was dat voor veel men sen een bittere pil, want voor ver schillende filialen stond een aan zienlijke rij wachtenden, die met liefde en plezier een half uur van hun leven opofferden om de win kel in te mogen. ze online gewoon open. Als je een bureau nodig had voor je thuis werkplek, of een nieuwe bank om dat je, door al dat Netflixen en chillen, door de oude was gezakt, dan had je niet lang zonder hoe ven zitten. En als je had willen zien hoe een Ikeabank er in het echt uitziet, dan hoefje 's avonds alleen maar een wandeling door de buurt te maken. Een beetje glu ren bij de buren en je ziet de halve catalogus voorbijkomen. gelijk online hadden kunnen be stellen. Een nieuwe matras, denk ik, want zoiets luistert nogal nauw. Maar verder zal die rij gevuld zijn met mensen die gewoon even naar Ikea wilden. Ongeacht wat de regering ons al weken op het hart drukt: de winkels zijn open, maar ga daar alleen naartoe als je écht iets nodig hebt. En dan bij voor keur in je eentje. En daarna zo snel mogelijk weer naar huis. Die men sen dachten alsnog: ja, maar ik wil zo graag. Ik moet er even uit. De muren komen op me af. De muren komen op ons alle maal af. De meeste mensen zijn na zeven weken wel een beetje klaar met deze pandemie. We wil len ongestoord naar buiten, een voetbalwedstrijd bezoeken, op be zoek gaan bij elkaar. Maar er zijn dus ook mensen die een maand lang hebben verlangd naar een rondje lopen door Ikea. Gewoon een beetje slenteren, en dan thuiskomen met een nieuwe gieter en een doosje AA-batterijen. Mensen die het advies van het RIVM in de wind slaan voor een paar gehaktballetjes. Maar dat valt nog niet mee. Het RIVM-advies in de wind slaan voor een paar gehaktballetjes Het kabinet zal meer geld uittrek ken voor de sector dan de al toege zegde 300 miljoen euro. Dat bedrag is 'de eerste tranche voor de eerste maanden', stelde de minister. De D66-bewindsvrouw erkende dat het toegezegde bedrag 'niet vol doende' is om de sector door de co ronacrisis te helpen. Gemeenten en provincies brengen nu in kaart wat er op langere termijn nodig is. Die lokale overheden moeten zelf ook bijdragen aan het redden van de in stellingen in hun regio. Een deel van de Tweede Kamer vroeg wel om extra financiering, omdat ook gemeenten nu minder inkomsten hebben. Van Engelshoven gaat ook onder zoeken of de huur van rijksmusea voor drie maanden kan worden kwijtgescholden 'waar dat nodig is'. Deze musea kregen eerder te horen dat hun huur voor drie maanden werd opgeschort, wat betekent dat ze die achterstand op een later mo ment moeten inlopen. Met name de linkse oppositie partijen vinden dat het kabinet te weinig doet voor de cultuursector. Zo nam PvdA-leider Lodewijk As- scher het Van Engelshoven kwalijk dat zij niet zoals minister Hoekstra 'whatever it takes' heeft gezegd. ,,Ik ben niet zo van de spierballentaal'', riposteerde Van Engelshoven. Van Engelshoven wees erop dat culturele bedrijven en onderne mers naast de 300 miljoen euro die voor de sector werd uitgetrokken, ook een beroep kunnen doen op de maatregelen die het kabinet al eer der nam. ,,Als ik de rekensom maak, dan gaat dat om 280 miljoen euro. Dat is niet weinig.'' Het waren een paar zinnetjes in de persconferentie van premier Rutte vorige week, maar bij de sportbonden en -clubs stond ie dereen meteen in de startblokken: we kunnen weer! Althans, de jeugd. Vanaf vandaag kunnen kinderen tot 12 jaar zonder anderhalvemeter-re- strictie buiten sporten, bij oudere tie ners (van 12 tot 18) geldt de afstands- regel nog wel. Er mag alleen getraind worden, wedstrijden blijven taboe. En dus ploeteren bonden en ver enigingen deze dagen op hun corona protocollen. Tennis, voetbal, hockey of rugby virusproof maken is zo mak kelijk nog niet, schetst Rob Buursen, manager van HBS, een Haagse ver eniging met voetbal, hockey en cricket. ,,Praktijkvoorbeeldje: bij het hockey valt een kind erg hard, raakt geblesseerd, ligt kermend op het veld. Wat moet de trainer dan doen? Af stand houden?'' Hij ziet de kop al in de krant: 'HBS handhaaft braaf coro- naregels: 1 zwaargewonde'. Onzin na tuurlijk, Buursen snapt ook wel dat gezond verstand altijd leidend moet zijn. Wat de clubmanager maar wil zeggen: ,,Zodra je regels opstelt, heb je altijd mensen die het letterlijk ne men.'' Afgelopen weekeinde was Buursen met HBS'ers in de weer om nieuwe huisregels op te stellen. Leidraad is het protocol van sportkoepel NOC*NSF van afgelopen vrijdag, met als belangrijkste aanbevelingen: laat zo min mogelijk ouders op het sport complex toe, houd kantines en kleed kamers dicht, maak speciale met pij len aangegeven looproutes voor spor ters. Hesjes Verschillende bonden maken die al gemene regels specifieker voor hun tak van sport. Zo schrijft tennisbond KNLTB voor dat tennisleraren altijd plastic handschoentjes moeten dra gen en dat leenrackets niet uitgewis seld mogen worden en 'direct gedes infecteerd moeten worden'. Verder geldt op de tennisbaan: ,,Wissel van baanhelft met de klok mee. En geef elkaar geen high fives." De hockey- Ouders worden buiten het complex gehouden. Dat zal bij de kleintjes wel strubbelingen geven bond adviseert clubs om niet meer te trainen met hesjes die uitgewisseld worden. ,,Vraag in plaats daarvan aan spelers een donker en een licht shirt mee te nemen.'' Ook mag alleen de trainer de bal met de hand aanraken. „Spelers doen dat alleen met de stick.'' Spugen op het veld is verbo den. Ook voetbalbond KNVB kwam gis teren met een uitwerking. Daarin wordt voetballers onder meer aange raden een eigen bidon met water wachtrijen hebben ge staan die iets heel erg nodig hadden, iets wat ze on- mo- woensdag 29 april 2020 GO $0 @nynke Gieter In die maand van sluiting waren Ik probeer het echt te begrijpen. Minister van Engelshoven van Cultuur heeft de Tweede Kamer om meer geduld gevraagd. Haar noodpakket voor de cultuursec tor wordt verder uitgewerkt. Hanneke Keultjes Den Haag Sporten mag, spugen niet Cyril Rosman Niels Klaassen Den Haag/Breda Er zullen men sen in die Rob Buursen, manager HBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6