CORONAVIRUS t 1 I Nederlandse ziekenhuizen starten vanaf nu de reguliere zorg weer op Demonstratie tegen lockdown valt snel uit elkaar 5 I I 5 H I asiw „Sommige operaties zijn echt heel dringend", zegt Bert Nies- ters, hoogleraar medische micro biologie aan het UMCG in Gro ningen. ,,Als de coronacijfers weer omhoog zouden vliegen, hebben we echt een probleem. Daarom moeten we ons echt ver standig blijven gedragen. Als we nu niet uitkijken, zitten we straks met een echte lockdown." Viroloog Ann Vossen (LUMC in Leiden) houdt de dagelijkse updates waarin het RIVM het aantal besmettingen, zieken huisopnames en sterfgevallen meedeelt, de komende tijd 'in dringend' in de gaten. ,,Wat ge beurt er als de scholen weer opengaan? Houdt de bevolking het vol? Een stabilisatie van de cijfers kunnen we straks in mijn ogen wel aan, maar over een stij ging zou ik me zorgen maken.'' Ook in Duitsland zijn er signa len dat de bevolking zich wat losser beweegt dan toen de Als we nu niet uitkijken, zitten we straks met een echte lockdown strenge maatregelen daar net wa ren aangekondigd. Het Robert Koch Instituut meldde gisteren dat de reproductiefactor (het aantal mensen dat één patiënt gemiddeld aansteekt) bij onze oosterburen gestegen is van 0,7 naar 0,96. Toch is het niet alleen kommer en kwel: alle experts zijn positief over de manier waarop Neder land Koningsdag heeft gevierd. ,,Dat was fantastisch", zegt Vos sen. ,,Lege straten en lege plei nen, dat heeft Nederland echt heel goed opgepakt.'' Ook viro- loog Marion Koopmans (Eras mus MC) is daarom zeker niet negatief over het gedrag van de gemiddelde Nederlander. ,,Op sommige plekken is het wat te druk, maar Koningsdag is inder daad prima verlopen. We doen dus echt wel dingen goed.'' De actievoerders hadden een keur aan klachten. Naast de maatrege len tegen corona, spraken ze zich uit tegen het 5G-netwerk dat wordt uitgerold en tegen social distancing. Dat laatste zetten ze kracht bij: niet iedereen hield re kening met de voorgeschreven 1,5 meter afstand. De politie rukte daarom uit naar het Plein, maar hoefde nauwelijks in actie te komen. Volgens de de monstranten is het 'onnodig' dat er maatregelen worden getroffen tegen het coronavirus. ,,Het is een feit dat er minder mensen sterven aan corona dan aan het normale griepvirus. De lockdown was te voorbarig en bovendien onno dig'', zei actievoerder Daniel Ger ritsen. „Binnenkort zijn er verkie zingen, de regerende partijen pro fiteren van deze maatregelen en reageren vanuit een machtsposi tie.'' Eerder al waren er soortgelijke protesten in Duitsland en de VS. Volgens de organisatoren wor den door de 'intelligente lock- down' families ontwricht, gaan zzp'ers failliet en zitten ouderen opgesloten, of sterven zij in een zaamheid. Hoewel het protest snel uiteen viel, geven de actievoerders het niet op. Voor volgende week dins dag 5 mei staat een nieuwe sa menkomst op het programma. De regerende partijen profiteren en reageren vanuit een machtspositie Toch lijken de actievoerders wel wat sympathie te hebben ingele verd. Eén van de demonstranten droeg een Jodenster met daarop de tekst 'ongevaccineerd'. Op so ciale media sprak onder meer PvdA-leider Lodewijk Asscher hierover zijn afschuw uit. ,,Ieder zijn vrijheid enzo - hup demon- stratierecht - maar sta mij dan de vrijheid toe het misbruiken van dit symbool walgelijk te vinden.'' f woensdag 29 april 2020 GO Ikea te gaan? In de ziekenhuizen wordt met argusogen naar het gedrag van de Nederlander gekeken. Ze zijn daar druk bezig om de normale zorg weer op gang te brengen en uitgestelde opera ties in te halen. Chris van Mersbergen Groningen -Bert Niesters, hoogleraar Zo'n 150 demonstranten heb ben gisteren op het Plein in Den Haag geprotesteerd tegen de 'lockdown' door de corona crisis. Toen de politie ver scheen, verkruimelde het pro test. Michiel van Gruijthuijsen Den Haag -Daniel Gerritsen, actievoerder Aan de demonstratie deden zo'n 150 mensen mee. De massaal uitgerukte sterke arm hoefde nauwelijks in actie te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5