CORONAVIRUS II 4 Het is meivakantie en het regent. Wat doe je dan? Het korte antwoord van duizenden Nederlanders: Ikea. Het woon- warenhuis opende gisteren na zes weken sluiting de deuren en dat leidde tot grote drukte. Update Aantal besmettingen wereldwijd: 3.083.467 Aantal doden wereldwijd: 213.824 Ziekenhuisopnames in Nederland: 10.609 Aantal bewezen besmettingen in Nederland: 38.416 Aantal doden in Nederland: 4566 Vooral rond openings tijd staan er dinsdag ochtend lange rijen bij bijna alle dertien Ikea-vestigingen. On danks het strikte deurbeleid is het in de winkels af en toe lastig de anderhalve meter afstand te bewa ren. Rond het middaguur zijn de wachtrijen verleden tijd. Op sociale media wordt woe dend gereageerd op de massale gang naar de Zweedse meubel reus. Een aantal reacties op Twit ter: 'Id0ten, zit er een schroefje los?' en 'Straks zorgt Ikea voor een nieuwe piek in de coronabesmet tingen'. Yvette van Eijk en Dennis van Bokkum uit Pernis stoppen op de parkeerplaats van Ikea Baren- drecht de kofferbak van hun auto vol met onder meer een slaapbank en een stoel. De twee vinden niet dat ze onverantwoord bezig zijn Als je het eng vindt om ergens heen te gaan, dan moet je vooral thuisblijven door naar Ikea te gaan. ,,We nemen een risico, maar dat doe je ook als je naar de supermarkt gaat. We zijn allebei gezond en hebben bin nen een paar keer onze handen ge wassen. Daarnaast zijn we op onze hoede en houden we anderhalve meter afstand in acht. Als je dat doet, is er weinig aan de hand'', vindt Yvette. Ze begrijpt de zorgen over het samenzijn van honderden mensen onder één winkeldak. ,,Als je zelf bij een risicogroep hoort of bij voorbeeld verkouden bent, dan moet je hier echt niet komen. Ik vind dat Ikea goede maatregelen heeft genomen, je kunt veilig win kelen.'' Eindeloos shoppen Dur Mulder uit Barendrecht is ab soluut niet bang om besmet te worden. ,,Als je alle richtlijnen maar netjes opvolgt en niet einde- loos gaat shoppen. Je moet vooraf goed weten wat je gaat halen. Wij zijn doelbewust meteen naar de kledingkast gelopen die we nodig hebben voor onze slaapkamer. Die kon ik echt niet online kopen, ik moest de afmetingen zien om het goed te kunnen beoordelen. Ik ben blij dat ik die kast eindelijk heb.'' De Barendrechtse vindt dat Ne derland zich nu in een omslagpe riode bevindt. ,,De cijfers van het aantal besmettingen, opnames en doden daalt al een tijdje. Dan is het logisch dat er meer in gang wordt gezet, zoals het openen van steeds meer winkels en markten. Als we allemaal rustig blijven en de regels opvolgen, kan dat ook. Dan hoeven we ook niet bang te zijn voor een nieuwe piek. En als je het toch eng vindt om ergens heen te gaan, dan moet je vooral thuis blijven.'' Niet geschrokken Ikea-woordvoerder Sabine Kaars Sijpesteijn meldt dat het woonwa- renhuis was voorbereid op de toe stroom. ,,We hadden geen reclame voor de heropening gemaakt, maar als je zes weken dicht bent ge weest én het is vakantie én ook nog eens slecht weer, dan weet je dat het druk kan worden.'' Ze benadrukt dat de drukte ner gens tot problemen heeft geleid. „Vooral 's morgens waren er wachtrijen, maar daar was na een paar uur geen sprake meer van. We laten één klant per 30 vier kante meter toe, zo blijft er voor iedereen voldoende ruimte over in de winkels.'' Kaars Sijpestijn is niet geschrok ken van de felle kritiek. ,,Wij doen er alles aan om veilig te kunnen werken en geven onze klanten de ruimte. Maar we moeten het wel samen doen en vragen onze klant dan ook met klem om alleen doel gericht te shoppen. Het is te vroeg om urenlang in de winkels te blij ven rondlopen.'' Ikea heeft niet overwogen de winkels weer dicht te gooien. Het bedrijf zag door de sluiting van de fysieke winkels de omzet met de helft dalen. Het woonwarenhuis hanteert overigens behoorlijk wat regels. Auto's waar méér dan twee perso nen - baby's tellen mee - in zit ten, worden niet toegelaten. Als er te veel auto's richting parkeerter rein rijden, krijgen bezoekers het dringende advies om een andere keer terug te komen. ,,We hante ren onze reguliere openingstijden en zijn door de week tot 21.00 uur open. Je hoeft dus niet per se om 10.00 uur op de stoep staan'', aldus de woordvoerster. Vloerstickers Ook in Barendrecht liggen vlak voor de ingang en in de winkels om de anderhalve meter overal geel-zwarte vloerstickers. De res taurants blijven uit veiligheids overwegingen nog dicht. Ook de Smaland-speelplaats blijft tot na der order gesloten. Verder zijn bij de kassa's en de klantenservice plexiglas schermen geplaatst. Na het passeren van de kassa, ontstaat in Barendrecht een soort trechter. Een grote groep dromt samen richting de uitgang. Som migen hebben geen geduld en staan te dringen om weg te gaan. 'We hebben regels in dit land, hou afstand!'' roept een man boos naar een vrouw die veel te snel naar buiten wil en met haar winkelkar tegen twee anderen aanloopt. Ze geeft geen krimp. woensdag 29 april 2020 GO De Franse regering wil de lockdown gaan ver soepelen, maakte premier Édouard Philippe bekend. Uit onderzoek is volgens hem gebleken dat de maatregelen 62.000 le vens hebben gered. Vol gens Philippe dreigt een ineenstorting van de Franse economie als de lockdown in stand blijft. De corona-epidemie blijft zich in België met dalende cijfers 'positief' ontwikkelen. Volgens vi- roloog Steven Van Gucht kunnen bij een verdere dalende tendens de maat regelen komende weken worden versoepeld. Het aantal Britten dat aan het coronavirus is overleden, blijkt hoger dan de afgelopen weken werd gedacht. Het Office for National Statistics maakte gisteren bekend dat de grens van 20.000 doden op 17 april al ge passeerd was. Duitse huisartsen zijn begonnen aan een opval lend onlineprotest. Ze gaan uit de kleren om aandacht te vragen voor tekorten aan bescher mingsmiddelen. Het dodental door de uitbraak van het corona virus in Spanje is geste gen naar 23.822. Spanje heeft wereldwijd het hoogste officiële dodental na de VS en Italië. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws Is het zo idi0t om naar Sanne Schelfaut Barendrecht -Dur Mulder, bezoeker Ikea Van linksboven met de klok mee: drukte op de Rotterdamse Lijnbaan, bij Ikea Duiven, op de snelwegen en bij Ikea Delft. FOTO'S ROBIN UTRECHT, GETYY IMAGES Het aantal opgenomen en het aantal overleden patiënten neemt af. Veel mensen laten daarom de teugels wat vieren. Het gevaar van een twee de grotere golf neemt daarmee toe. In ziekenhuis opgenomen per dag 600 1 mrt 1 apr Overledenen per dag 27 apr 290420 Bron: RIVM 1 apr 27 apr *Een deel van de opnames en doden wordt later gemeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4