II Molen in rouwstand voor Tilly Het kleine Magrette staat grote uitbreiding te wachten 7 REPARATIE TORENUURWERK IN WIJZERS GEWAAIDE VLAGGEN WEGGEHAALD Zoals het klokje in Hulst tikte, daar klopte de laatste tijd niks van. Met behulp van een torenkraan en twee monteurs zonder hoogtevrees, zijn gisteren twee van de vier uurwerken van de Willibrordusbasiliek bevrijd van de vlaggen die verstrikt waren geraakt in de wijzers. Hulst is weer bij de tijd. Ik heb steen-papier- schaar gedaan met een collega over wie mee mocht. Ik verloor gemeente Hulst koos ervoor dins dag in alle vroegte een enorme to renkraan van Melis uit Middelburg te laten aanrukken. Het gevaarte versperde tijdelijk de Steenstraat en het Cornelis de Vosplein. Vanaf de grond bediende machinist Jörg Jacob de kraan en liet hij de twee monteurs veilig in het bakje aan de kabel bungelen ter hoogte van de wijzerplaat. Wijzerplaat twee meter De operatie verliep voorspoedig. De vlaggen werden in een mum van tijd tussen de wijzers uit ge peuterd. Maar daarmee was het probleem nog niet verholpen. Klokmonteur Feijen: ,,De wijzers zaten vast, maar het mechaniek bleef wel gewoon doordraaien, waardoor wijzers zijn verbogen. Ik heb ze weer kunnen maken." De uurwerken zijn zo'n twee meter in doorsnede, de wijzers en getallen zijn van brons en de grote wijzer meet ongeveer een meter. De af metingen werden vanaf de grond pas inzichtelijk toen de monteurs zowat aan de wijzers hingen. De monteurs maakten van de gele genheid gebruik ook meteen de verlichting van de wijzerplaten na te kijken. De defecte computer die het klokgelui aanstuurt, werd vo rige week al vervangen door een tijdelijk exemplaar. De aanschaf van een nieuwe computer gaat aardig in de papieren lopen, want die kan wel 25.000 euro kosten. Een kale vlaggenmast is ook weer zowat, dus aan de basiliek wappert nu een kleinere vlag. Of de wind daar ook vat op krijgt, de tijd zal het leren. Je moet het maar durven, in een bakje van een enorme torenkraan 65 meter boven de grond bungelen. Jesper de Caluwé, van bouwbedrijf De Caluwé en Broekaart uit Graauw, had juist graag mee naar boven gewild om te helpen met de repa ratie. ,,Ik deed 'steen-papier- schaar' met mijn collega om te be palen wie mee naar boven mocht. En ik verloor." Gekroonde Leeuw Het is al maanden niet mogelijk op twee van de vier basiliekklok- ken de juiste tijd te zien. De voor heen trots vanaf de toren wappe rende gemeentelijke vlag met ge kroonde Vlaamse Leeuw waaide in december tussen de wijzers van het uurwerk boven de hoofdin gang van de basiliek. Een vervan gende gemeentevlag wapperde kort daarna tussen de wijzers van een andere klok. Hóren hoe laat het is, kon ook niet meer, aange zien er ook een defect was aan de computer die het klokgelui aan stuurt. Het aantal slagen kwam niet meer overeen met hoe laat het was. Abseilen of grote kraan Reparatie bleek geen sinecure. De wijzerplaten zijn alleen te berei ken via de buitenkant. ,,In veel wijzerplaten zit een luikje, zodat je langs de binnenkant ook bij de wijzers kunt komen, maar dat is hier niet het geval", zegt Coen Feijen, monteur van klokkengiete rij Royal Eijsbouts uit het Noord Brabantse Asten. De wijzers berei ken, kan enkel via abseilen van de toren, of met een grote kraan. De MAGRETTE Magrette, de kleinste kern van Terneuzen, wacht een grote uitbreiding, af gezet tegen de omvang van de buurtschap. Vijf woningen zijn gepland op de plek waar specia list in plaatmaterialen Le Feber sinds jaar en dag is gevestigd. Le Feber heeft het pand van Zeeland Kozijnen aan de Mee- krapweg op het Axelse bedrij venterrein Vaartwijk overge nomen. Bouwbedrijf Leen- houts in Oostburg gaat de straks verlaten locatie aan de Eglantiersweg in Magrette her- ontwikkelen voor woning bouw, met volgens planning vier twee-onder-één-kappers en één vrijstaand huis. Leenhouts-directeur Frans van den Hemel spreekt van 'het slaan van meerdere vliegen in één klap'. Le Feber trekt vrij veel vrachtverkeer, wat 'rede lijk wat hinder' geeft in Ma- grette, aldus Van den Hemel. Het bedrijf kan verder groeien in Axel. En Magrette krijgt weer eens nieuwbouw. Het college van B en W van Terneuzen wil 150.000 euro bijdragen in het kader van de vernieuwing van bedrijventer reinen. Eind mei beslist de Ter- neuzense raad erover. Sophie Stockman Kloosterzande Een indrukwekkend gezicht met symboliek: de rouwstoet reed zachtjes door de regen en hield heel even in bij de molen. Klooster- zande en Tilly Menu-Van Water schoot (91) waren onlosmakelijk met elkaar verbonden, ook al bracht ze de laatste jaren van haar leven in woonzorgcentrum Maxima in Ter- neuzen door. Tilly overleed op vrij- A dag 24 april en was de laatste telg van het molenaarsgeslacht Van Waterschoot. Ze groeide ook naast de molen aan Groenendijk op, met haar ouders, zus en zes broers. Veel voor dorp betekend Na haar huwelijk met Jan Menu in 1955 betrok het koppel 't Mouters- nest, naast de mouterij De Zwaan op bedrijventerrein Hoek en Bosch. Samen bouwden ze het bedrijf op. Ze verkochten hun zaak in 1988 en het bedrijf, dat inmiddels mouterij The Swaen heet, bestaat nog steeds. Tilly was niet alleen vanwege de mouterij een bekend gezicht in Kloosterzande. Ze zette zich in voor kwetsbare mensen en werd van wege haar vele verdiensten voor Koninklijke Harmonie Sint Cecilia benoemd tot erelid. ,,Ze heeft veel voor het dorp betekend'', zegt haar zoon Jan Menu. In de rooms-katholieke kerk van Kloosterzande werd in besloten kring afscheid van haar genomen, vanwege de coronamaatregelen. Tilly had een sterke band met de kerk. Ze schonk de vergulde wind- haan die op de toren van de Heilige Martinuskerk stond en gaf in 2012 een nieuwe cadeau, als kroon op de restauratie van de toren. woensdag 29 april 2020 Het uurwerk boven de hoofdingang van de basiliek is bevrijd van de vlag en wordt verder geïnspec teerd. Vervol gens is de an dere klok aan de beurt. FOTO'S CAMILE SCHEL- STRAETE -Jesper de Caluwé, medewerker De Caluwé Sheila van Doorsselaer Hulst Kloosterzande bracht gisteren een eerbetoon aan overleden in woonster Tilly Menu-Van Water schoot (1928-2020). De wieken van de molen aan Groenendijk stonden in de rouwstand voor de weldoenster en bekende Kloosterse. Tilly Menu-Van Waterschoot Vanaf de grond zag de reparatie er indrukwekkend uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43