II Hulst is weer bij de tijd Herdenking in Renesse 4 mei zonder publiek 7 VERZELFSTANDIGING GEMEENTE WIL DAT AFSPRAKEN NAGEKOMEN WORDEN De vrije rol van het Stadhuismu seum Zierikzee en directeur Albert Scheffers lijkt een eind uitgespeeld. De gemeente neemt de touwtjes weer iets strakker in handen om ervoor te zorgen dat ge maakte afspraken worden nageko men. Er komt meer toezicht op het nakomen van de af spraken en er wordt als nog een open sollicitatie procedure in gang gezet voor de directeurspost. ,,Je geeft als ge meente een forse subsidie, dan mag je daar toch ook wel het no dige van verwachten", zegt Guusje Poot van de grootste coalitiepartij LSD. Het gemeentelijk Stadhuismu seum kwam in 2016 op eigen be nen te staan. Wél met behoud van een flinke som geld die jaarlijks wordt uitgekeerd voor instand houding van de collectie. Voor 2020 gaat dat om ruim zes ton. Langs die weg heeft de gemeente nog altijd een vinger in de pap. Maart vorig jaar bleek uit een evaluatierapport dat de verzelf standiging van het museum niet helemaal was gegaan zoals de ge meente voor ogen had. Op vier van de zes onderzochte hoofdpunten was tekortgeschoten, concludeerde de gemeentelijke rekenkamercom missie. Zo werden vraagtekens ge zet bij de ruimhartige manier van registratie van het aantal museum bezoekers en laat de beoogde sa menwerking met andere musea op het eiland te wensen over. Zak met geld Burgemeester en wethouders heb- ben een plan van aanpak opgesteld om de touwtjes weer iets strakker in handen te nemen. Het college is vooral gebrand op de zak geld die de gemeente jaarlijks naar het mu seum schuift. Een groot deel daar van gaat nu op aan personeelskos ten, waaronder een riant direc teurssalaris. Dat kan best een tikje minder zien B en W bij vergelijk- bare andere musea. Bovendien is het museum sinds de verzelfstan diging nauwelijks op zoek gegaan naar alternatieve bronnen van in komsten, zoals externe fondsen, zodat het nog steeds zwaar leunt op steun van de gemeente. ,,Daar ligt wat mij betreft de hoogste pri oriteit", zegt Poot. ,,Het museum is zelfstandig waar het goed uitkomt en voor de rest mogen wij het geld ophoesten." Stilzwijgend verlengd De raad had bij de verzelfstandi ging bedongen dat er een open sol licitatieprocedure zou komen voor werving van een directeur. Schef- fers is als kwartiermaker op die post aangesteld en werd later auto matisch ook de eerste ad-interim directeur. Die positie werd 1 april vorig jaar stilzwijgend verlengd. Cultuurwethouder Jacqueline van Burg is daarover destijds geïnfor meerd door de (bevoegde) Raad van Toezicht van het museum. Tot Het museum is zelfstandig waar het goed uitkomt en voor de rest mogen wij het geld ophoesten deze contractverlenging was be sloten in afwachting van de uit komsten van het rekenkameron- derzoek. Saillant detail is dat deze resultaten 11 maart 2019 al bekend waren. Scheffers kan zelf ook mee dingen naar zijn huidige post. Nakomen verplichtingen Met het museum worden nu con crete afspraken gemaakt over het nakomen van deze en nog meer verplichtingen, zoals een betere aansluiting bij de vraag uit het on derwijs. De Raad van Toezicht moet twee keer per jaar een ma nagementrapportage toesturen over de voortgang. In de raads commissie juni vorig jaar erken den Scheffers en toenmalig voor zitter van de Raad van Toezicht Piet Moerland dat er op sommige punten wat weeffoutjes waren op getreden. In kritiek van twee oud stafleden op het personeelsbeleid (Scheffers zou een 'angstcultuur' hebben gecreëerd) herkenden zij zich niet. Twee van de vier klokken in de to ren gaven al maanden de verkeerde tijd aan. De gemeentelijke vlag met gekroonde Vlaamse Leeuw waaide in december tussen de wijzers van een van de uurwerken, en een ver vangende vlag raakte prompt ver strikt tussen de wijzers van een an dere klok. Hóren hoe laat het was kon ook niet meer, aangezien er een defect was aan de computer die het klokgelui aanstuurt. Het aantal slagen kwam niet meer overeen met hoe laat het was. ,,In veel wijzerplaten zit een luikje, zodat je langs de binnen kant bij de wijzers kunt komen, maar dat is hier niet het geval", zegt Coen Feijen, monteur van klok kengieterij Royal Eijsbouts uit het De wijzers zaten vast, maar het mechaniek bleef gewoon doordraaien Noord-Brabantse Asten. De wijzers bereiken kan enkel via abseilen van de toren, of met een grote kraan. De gemeente Hulst koos voor het laatste. De vlaggen waren snel tussen de wij zers weg gepeuterd, maar daarna moesten de wijzers nog worden gerepareerd. Klokmonteur Feijen: ,,De wijzers zaten vast, maar het mechaniek bleef gewoon door draaien, waardoor wijzers zijn ver bogen. Ik heb ze weer kunnen ma ken." De defecte computer die het klokgelui aanstuurt, is vorige week al vervangen door een tijdelijk exemplaar. Een nieuwe computer gaat aardig in de papieren lopen: die kan wel 25.000 euro kosten. Inmiddels wappert aan de basi liek een kleinere vlag. Burgemeester Gerard Rabelink legt namens de inwoners en diverse or ganisaties van Schouwen-Duive- land één krans bij het herdenkings monument op de begraafplaats in Renesse. Zijn toespraak, die aan de kranslegging voorafgaat, is om 19 uur rechtstreeks te horen via de de lokale radiozender. Dat deel van de ceremonie wordt afgesloten met twee minuten stilte. Vervolgens legt de burgemeester tijdens een rondgang over de begraafplaats bloemen bij het koopvaardijgraf, de laatste rustplaats van de Britse zee man en bij de graven van de tien verzetsstrijders die in 1944 door de Duitsers werden opgehangen voor het meenemen van het bevolkings register. Filmmaker Tjeerd Muller (onder meer bekend van de documentaire over de Tien van Renesse) maakt een korte impressie van deze uit zonderlijke 4 mei herdenking. Die video is vanaf 8 mei te zien op de gemeentelijke website. woensdag 29 april 2020 Teugels Stadhuismuseum strakker Marcel Modde Zierikzee Er komt een open sollicitatieprocedure voor de directeurspost van het Stadhuismuseum. De stilzwij gende verlenging van het contract van Albert Scheffers (foto) was niet volgens de afspraak die daar over voor de verzelfstandiging met de gemeente was gemaakt. foto dirkjan gjeltema -Guusje Poot, LSD Zoals het klokje in Hulst tikte, daar klopte de laatste tijd niks van. Met behulp van een enorme torenkraan en twee monteurs zonder hoogtevrees zijn gisteren de uurwerken van de Willibrordusbasiliek bevrijd van de vlaggen die verstrikt waren geraakt tussen de wij zers. Hulst is weer bij de tijd. Sheila van Doorsselaer Hulst -Coen Feijen, monteur De centrale dodenherdenking in Renesse gaat 4 mei in aange paste vorm door. In verband met de maatregelen tegen verdere verspreiding van het coronavi rus is er geen publiek toege staan. Marcel Modde Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41