CORONAVIRUS Aantal opnames daalt naar niveau begin lockdown II NIEUWS 3 Resusaapjes gezond na test; middel mogelijk in september al in productie Zeker is het nog niet, maar een test van het vaccin op zes resusapen in de Verenigde Staten verliep erg suc cesvol, schrijft de krant The New York Times. Deze succesvolle proef had een belangrijk Nederlands tintje: hij stond onder leiding van de Nederlander Vincent Munster. De zes resusapen in het laborato rium van de National Institutes of Health kregen allemaal een dosis van het door Oxford ontwikkelde vaccin toegediend. Daarna werden ze blootgesteld aan grote hoeveel heden van het coronavirus. De apen waren na 28 dagen stuk voor stuk nog gezond, verklaart de Nederlander tegenover de Ameri kaanse krant. ,,De resusaap is zo'n beetje het dier dat het dichtst bij mensen in de buurt komt'', aldus Munster, die benadrukt dat de re sultaten van de proef nog nader worden onderzocht. Volgende week wordt de studie voorgelegd aan andere wetenschappers. De universiteit in Oxford heeft een belangrijk voordeel ten opzich te van andere vaccinmakers. Ze hadden er vóór de uitbraak van Covid-19 al een basisvaccin op de plank liggen. Dat middel liet bij toediening aan mensen geen scha delijke reactie zien en daarom kan nu een tijdrovende stap in het pro ces - een klinische test onder een kleine groep mensen - worden overgeslagen. Oxford denkt eind mei al klaar te zijn voor een test on der zesduizend mensen. Dan moet blijken of het middel behalve bij dieren ook bij mensen Sowieso is het de verwachting dat er meerdere werkende vaccins ge vonden moeten worden om op ter mijn - snel zal nooit lukken - heel de wereld van bescherming tegen het coronavirus te voorzien. Twee Amerikaanse farmaceuten, Moder- na en Inovio, hebben al kleine kli nische tests op mensen uitgevoerd. In China geldt dat voor CanSino. De Europese Commissie lijkt haar hoop vooral te hebben gevestigd op twee Duitse initiatieven. En in Ne derland wordt er bij Janssen Biolo- gics hard aan een vaccin gewerkt. Luwen Wat nog een probleem kan zijn voor de vaccinmakers, is dat het co ronavirus in verschillende landen wat aan het luwen is door alle lock- downmaatregelen. Daardoor kan het lastiger zijn een onderzoek uit te voeren onder een grote groep mensen. Het is verboden om men sen bewust met een virus als coro na te besmetten om te kijken of een vaccin werkt. Daarom kan een mid del alleen worden getest in een re gio waar het virus op natuurlijke wijze rondwaart. Nog een mogelijk struikelblok, zegt CureVac-onderzoekster Lidia Oostvogels, is het feit dat veel men sen al dan niet door overheidsmaat regelen gedwongen binnenblijven. ,,Daardoor kun je moeilijk meten hoe effectief een vaccin in de dage lijkse praktijk is.'' De Britse onderzoekers willen al voordat werking bij de mens bewe zen is, beginnen met de productie van het vaccin. Die productie zou voor een deel bij het bedrijf Halix in Leiden moeten gaan gebeuren. Nog een Nederlands tintje dus. Als alles goed gaat, zouden in september de eerste paar miljoen doses vaccin klaar moeten zijn. Voor wie die bestemd zijn, is nog onduidelijk. De onderzoekers heb ben al wel laten doorschemeren dat ze niet willen dat één farmaceut er met de wereldwijde rechten op het middel vandoor gaat. Daarom ver lopen onderhandelingen met pro ducenten in de Verenigde Staten, waar exclusieve eigendomsrechten gebruikelijk zijn, moeizaam. werkt. En dat is nooit zeker, weet elke vaccinmaker. ,,Een vaccin dat perfect werkt in een reageerbuisje, of op muizen, kan bij mensen hele maal niets doen'', merkte virusex pert Lidia Oostvogels van de Duitse farmaceut CureVac eerder op. Voorsprong Oxford heeft wel een voorsprong genomen in de race naar het vaccin waar heel de wereld met smart op zit te wachten. Emilio Emini, direc teur van het vaccinprogramma van de gul donerende Bill and Melinda Gates Foundation, spreekt van een 'zeer, zeer snel klinisch traject'. De algemene verwachting is dat er pas in 2021 een coronavaccin op de markt komt. Het aantal dodelijke slachtoffers en mensen op de intensive care lag af gelopen week nog wel hoger dan toen. Dat blijkt uit een analyse van de cijfers van het RIVM. De intelligente lockdown dateert van half maart. Op 15 maart gingen horeca en scholen dicht, vier dagen later werd het bezoekverbod in ver pleeghuizen van kracht. In die week (16 tot 22 maart) meldde het RIVM gemiddeld 105 ziekenhuis- opnamen per dag. De afgelopen ze ven dagen waren dat er net iets minder: gemiddeld 101 per dag. In de tussenliggende tijd nam het aantal opnames een grote vlucht. Het trieste hoogtepunt lag op 24 maart, toen volgens de GGD's 554 mensen in ziekenhuizen wer den opgenomen. Eind maart en be gin april gingen zo'n 400 tot 500 patiënten per dag het ziekenhuis in. De laatste dagen is dat aantal tot on der de 100 gezakt, mogelijk mede door 'weekenddag' Koningsdag, maar ook vorige week werden niet meer dan 150 opnames gemeld. Het aantal overlijdens daalt eve neens, zij het langzaam. De datum waarop het RIVM de meeste doden registreerde, was 31 maart: het wa ren er toen 170. In de vier weken daarna eiste corona zo'n 130 tot 150 levens per dag. Officieel dan, want het CBS meldt twee keer zo hoge sterftecijfers als het RIVM. Dat komt doordat buiten de ziekenhui zen niet alle slachtoffers worden getest, zij komen daardoor niet in de statistieken. Hoe dan ook: het aantal doden dat het RIVM telt, ligt de laatste da gen wel iets lager dan in de eerste drie weken van april. De GGD's meldden de laatste zeven dagen zo'n 92 doden per dag: het laagste weekgemiddelde sinds 29 maart. Opvallende cijfers zijn ook terug te vinden bij het aantal besmettin gen. Niet zozeer het absolute aantal, omdat lang niet alle coronaverdach- ten worden getest voordat ze in iso latie gingen. Gemiddeld werden de laatste week ongeveer 700 mensen in Nederland positief getest. Wat vooral opvalt, is dat het percentage positieve testen (13 procent) lager is dan eind maart en begin april (29 procent). Die daling is mogelijk deels het gevolg van een verschui ving in de testpopulatie. Sinds 6 april kan ook zorgpersoneel bui ten de ziekenhuizen bij klachten aanspraak maken op een test, net als patiënten die een groter risico lopen om ernstig ziek te worden. Het aantal coronapatiënten op de intensive care daalt ook, het zijn er nu nog 861. Daarmee is de druk op de ic's ongeveer even groot als ruim een maand geleden. Alle ic's bij el kaar tellen nu zo'n 1200 volle bed den. De maximale capaciteit vóór de coronacrisis was 1150 bedden. Resusaap is zo'n beetje het dier dat het dichtst bij mensen in de buurt komt woensdag 29 april 2020 Nieuwe hoop op snel vaccin Hoopvol nieuws in sombere co ronatijden: wetenschappers van de universiteit in het Britse Ox ford zeggen dat ze in september een werkend vaccin tegen het virus op de markt zouden kun nen brengen. Er zitten Neder landse tintjes aan het vaccin. Chris van Mersbergen Rotterdam/Oxford In een laboratorium van de universiteit in Oxford testten on derzoekers een basisvaccin op mensen. Dat kan de zoektocht naar een exacter vaccin nu ver snellen. foto's ap, reuters -Vincent Munster, Nederlandse onderzoeksleider van succesvolle proef Het aantal nieuwe ziekenhuis opnamen van coronapatienten is terug op het niveau van de week waarin Nederland in een intelligente lockdown' ging. Sander van Mersbergen Bilthoven Op de ic in het Rotterdamse Maasstad ziekenhuis wordt alles goed gemonitord. foto arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3