Dominee werd pionier van de aardappel 0m 8 ZEELAND woensdag 29 april 2020 Over de voorgenomen sloop van de Briëthuizen in Middelburg is veel te doen. foto lex de meester BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Eurobonds Dat Italië en Frankrijk graag zo genaamde Eurobonds willen in voeren, komt door hun grote staatsschuld van 134,8 voor Italië en 99 procent van het bruto bin nenlands product voor Frankrijk. In Frankrijk gaat een metrobe stuurder en speciale beroepen met 52 jaar met pensioen de ove rige met 62 jaar. In Nederland moet men tot 68 jaar blijven wer ken. Frankrijk heeft de Neder landse pulsvisserij, een zeer mi lieuvriendelijke vorm van vissen, de nek omgedraaid. In Italië zijn begin dit jaar 94 per sonen opgepakt wegens fraude met Europese landbouwsubsidie van meer dan 10 miljoen. In de ja ren negentig kreeg Italië ook sub sidie voor olijfboomgaarden maar enkele jaren later bleek bij name ting dat het land drie keer zo groot was geworden inclusief be bouwing en wegen. De Europese commissie besloot toen om het geld niet terug te vorderen omdat dit te veel werk zou zijn. Neder land moet nooit garant staan voor die landen. Jac. van Belzen Vlissingen Ouderdom Als ik de column van Marleen Blommaert (20 april) lees, moet ik ineens denken aan een artikel over de prognose van mogelijk te behalen ouderdom mannen ver sus vrouwen. Hierin stond on omwonden 'mannen zijn mis lukte vrouwen, kijk maar naar die overbodige tepels op hun borst'. Nee, het kwam niet uit de koker van Jort Kelder. Rob de Waijer Oostkapelle Motorrijders Gelukkig dat we allemaal de maatregelen tegen virusbesmet ting volgen. De krant staat er te- recht vol mee. En later mogen we hopen dat andere zaken die ons collectief welzijn bedreigen óók aangepakt gaan worden. Waar het gaat over milieu en terreur liggen er terreinen braak. Eén daarvan is het wetteloze gedrag van motor rijders (3 april). Er zijn heel veel goede: rustig gedrag, fraaie bijna geruisloze techniek. Maar die an dere verpesten het voor de hele groep. Onverantwoorde snelhe den, tweetakt oliewalm en oor verdovende herrie lijken hun enige doel. Nee, ik wil ze niet 'hun vrijheid afnemen'. Ze mogen hun motor koesteren, oppoetsen en mee pronken. Allemaal prima, zolang ze enigszins sociaal zijn. Helaas ontbreekt handhavingscapaciteit en geen enkele politicus durft deze groep aan te pakken. Er ko men steeds meer motoristen. Maar wetteloos gedrag vraagt tóch om maatregelen voordat dit een onhoudbare situatie wordt. Ron Konings Vrouwenpolder Examens In het voetspoor van de door co rona afgedwongen praktijk wordt de noodzaak van een landelijk examen voor bijvoorbeeld havo en vwo steeds vaker ter discussie gesteld. Docenten zouden heel goed in staat zijn volwaardige schoolexamens te maken en daarmee een centraal vastgesteld examen overbodig maken. Bij deze bewering kunnen de no dige vraagtekens worden ge plaatst. Het opstellen van een goed examen vraagt veel tijd, vakmanschap en creativiteit. Het is dan ook begrijpelijk dat menig leraar zijn toevlucht zoekt tot examenopgaven uit voorgaande jaren. En de leerlingen (18 april) weten dat! Op die manier wordt eerder ijver dan kennis en inzicht getoetst. Als door afschaffing van het lan delijk examen deze bron op droogt, resteren de door docenten zelf opgestelde schoolexamens. En dat lijkt mij geen goede zaak voor een uniforme en objectieve beoordeling van de prestaties van leerlingen én van hun leraren. Jacques Derksen Kapelle Briëthuizen Het is goed dat juist de dertien Briëtwoningen aan de Oude Koudekerkseweg speciale aan dacht hebben gekregen (20 april). Maar naast het feit dat ze op een kreekrug zijn gebouwd, verdienen ze om nog een andere reden extra aandacht: ze vormen namelijk de oudste kern van deze bijzondere wijk. Met deze dertien is het begon nen. In het tweede oorlogsjaar, op 20 december 1941, besluiten B&W van Middelburg hoe een nieuw aangelegde zijstraat van de Oude Koudekerkseweg voort aan zal heten: Burgerweidestraat. Die naam moet volgens het ge meentebestuur de herinnering bewaren aan de zogenaamde Burgerweide of Stadsweide waarop een deel van de nieuwe wijk verrijst. Deze dertien hui zen ter weerszijden van de Bur gerweidestraat markeren dus de entree tot de wijk, ze vormen als het ware de ouverture. En ook daarom verdient hun voortbe staan ernstige (her)overweging! dr. A.P. de Klerk Middelburg "T& Va u -V 1T SPOREN IN DE DELTA Verspreiding van corona door 5G-masten? Zulke vreemde associaties zijn niet van vandaag of gisteren. Ooit dachten velen dat je van het eten van aard appelen lepra kon krijgen. Dit Zuid-Amerikaanse gewas werd in 1536 in Europa geïntroduceerd. Twee eeuwen later, in 1736, vaar digden de Staten van Zeeland een verordening uit over de aardappel teelt, omdat veel akkers waarop vroeger graan werd verbouwd wa ren omgezet in aardappelvelden. De Terneuzense dominee Pe trus Hondius (1578-1621), een ge boren Vlissinger, speelde in de ontwikkeling van de aardappel teelt een grote rol. Hij woonde op de buitenplaats Moffenschans bij Terneuzen: nu nog een statige wo ning aan de Axelsestraat, maar in 1583 gesticht als fort in de strijd te gen Spanje. Nog geen tien jaar la ter was de schans door burge meester Serlippens al omgezet in een buitenplaats. In 1609 vestigde Hondius zich hier. Hij voelde zich niet echt thuis in zijn ambt en ook niet in Terneuzen. Daarom wierp hij zich op de ontwikkeling en 'promotie' van zijn buitenhof, die hij veranderde in een proeftuin waar allerlei prominenten op af kwamen. Niet alleen geleerden: zelfs prins Maurits was twee keer te gast. Hortus botanicus Hondius bracht verslag uit van zijn exercities in een vermaard 'hofdicht' genaamd Dapes inemptae of de Moufe-schans, dat is de soeti- cheyt des buyten-levens verghesel- schapt met de boucken, waarvan de tweede editie verscheen in zijn sterfjaar 1621. Deze publicatie van ruim 16.000 versregels verscheen te Leiden. Hier had Hondius ge studeerd en in contact gestaan met de Atrechtse hoogleraar Clusius, die zich in de Leidse hortus bota- nicus óók bezighield met de exoti sche aardappel. In navolging van de vereerde Clusius ging Petrus Hondius in Terneuzen ook aardappelen krui sen. 'Batatas van der Neusen', noemde hij zijn (zoete) aardappe len. Hij zette ze ook aan zijn gas ten voor. Aardperen ofwel 'knoes ten, die den Indiaen ons verleent', braadde hij in as of stoofde ze 'op ons maniere'. Hondius was op aardappelge- bied zeker een pionier, maar niet de eerste teler. Aangenomen wordt dat hij wel de eerste Neder lander was die mais heeft geteeld, een eveneens uit Amerika stam mend gewas. Na Hondius' vroege dood verkommerde zijn bijzon dere hof snel. Jacob Cats schreef in 1656 dat haar 'schoonste kruyt' verworden was tot 'enckel gras'. Maar zelfs in het begin van de ne gentiende eeuw kwamen hier nog Hongaarse 'oliekopers' (kwakzal vers) naar kruiden voor hun drankjes zoeken. \V| De Moffenschans rond 1830. TEKENING A.J.A. ANDRIESSEN Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32