Reek voor reek Regen een zegen voor iedereen? Tankers wachten voor de kust tot olieprijs stijgt Nog maar eens 'nee' tegen tolvrije tunnel 2 JAN VAN DAMME Column Regendruppels tegen het raam. Het is al even geleden dat ik dat geluid heb ge hoord. Vanaf de wit uitgeslagen landerijen, vanuit de sloten, van tussen de grassprieten van ons ga zon, overal hoor ik zuchten van verlichting. Voorzichtig, er is nog wel wat meer hemelwater nodig voor we hosanna kunnen roepen. Een emmer vol, zei m'n opa als het stof onder zijn klompen opwolkte. het Zeeuwse platteland in een mum van tijd een complete meta morfose doen ondergaan. Bieten staan op kiemen, zomertarwe en gerst gaan zich laten zien, aardap pels zullen binnen luttele weken hun weg naar het licht vinden. Dit is de tijd dat ik denk: mooi om akkerbouwer te zijn. Je zal toch voorbij fietsend aan je landerijen een eindeloze reeks aardappelrug gen aan je oog voorbij zien rollen. Ze moeten nog aangeaard worden. Dat - weet ik uit ervaring - is een geduldklus. In een slakkengang op de tractor met een helse lawaai- machine erachter naar de einder rijden. Rij voor rij. woord in de Van Dale en in dia lectwoordenboeken opgezocht. Maar het woord 'reek' staat ner gens in de betekenis die wij er thuis aan gaven. Daar werd over 'reken' aardappels gesproken als het over de aardappelruggen ging. 'Reek voor reek' had ik dus eigen lijk willen schrijven. uit te maken van het leger werkers dat elk voorjaar het Zeeuwse land helemaal uitgelijnd en ingekaderd tentoonspreidt. Voldoening vooral. Daarvoor hoef je geen spandoek met 'Trots op onze boe ren' langs de weg te zetten. Op een Ford 3000 - laatst zag ik er eentje bieten zaaien - de gashendel opentrekken, de hoog opverende koppeling op laten komen en aan een nieuwe omloop beginnen. Achterom kijken naar de frees die de aardappelruggen verhoogd en een beetje afgeplat achterlaat. Dit is de tijd dat ik denk: mooi om akkerbouwer te zijn DE STELLING Vandaag: Kinderen kunnen ondanks corona prima samen sporten Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters 1 PROCENT NEDERLANDERS DENKT DAT DE AARDE PLAT IS Man rijdt onder invloed van drugs Woning gesloten na hennepkweek Waarde Rijbewijs kwijt na veroorzaken ongeval Akkerbouwers en veehouders zijn blij dat er eindelijk een buitje valt. De Zeeuwse klei was namelijk een betonplaat geworden, wat het plan ten van gewassen bemoeilijkte. Met een beetje regen gaat dat allemaal wat makkelijker. Toch was het gis teren slechts een druppel op een gloeiende plaat. Om acht uur gis teravond bleek volgens Meteo Zee land Westdorpe spekkoper te zijn in Zeeland met 8 millimeter in de regenmeter. Vlissingen moest het met net geen 3 millimeter doen. Wilhelminadorp bereikte net wel de 3 millimeter. Maar alles is beter dan niets. Het is meivakantie. Bovendien gaan de scholen pas 11 mei weer beperkt open. Kinderen zijn dus thuis en bij regen spelen ze doorgaans minder buiten. Dat kan lastig zijn voor ou ders die thuiswerken. Aan de an dere kant: een buitje is wel weer fijn voor de tuin. De regen maakt het ook onaantrekkelijk om samen te scholen. Dat is goed voor het na leven van de coronaregels. De Zeeuwse klei was door de droogte net een betonplaat geworden, waardoor zaaien en planten werd bemoeilijkt Elk buitje is welkom in de kurk droge Zeeuwse natuurgebieden. De kans op natuurbranden was de af gelopen weken zo groot dat Staats bosbeheer en andere terreinbe heerders code rood afgaven. Die is overigens nog niet voorbij. Weggebruikers moeten oppassen. Na een droge periode kan het asfalt spekglad zijn. Rij dus voorzichtig. Gisteren lagen er alleen al op de Steenbank, een ankerplaats op zo'n twintig kilometer uit de kust van Schouwen-Duiveland, 27 tankers. Op een ankerplaats voor de kust van Goeree lagen er nog eens 29. Ook voor de Vlaamse kust liggen tientallen tankers. Wereldwijd is er inmiddels een grote vraag naar tankschepen voor de opslag van ruwe olie. De 'huurprijs' voor een tanker is geëxplodeerd. De afgelopen weken is de opslag op zee wereldwijd verdubbeld tot 160 miljoen vaten. De opslag van olie in tankers op zee gebeurt ove rigens vaker en is geen uniek ver schijnsel. In 2008 en 2014, toen ook sprake was van lage olieprijzen, werd veel olie in tankers op zee op geslagen door handelaren die de goedkope olie later voor een hogere prijs hopen te verkopen. Minister Cora van Nieuwenhuizen (VVD, Infrastructuur en Water staat) heeft bij haar antwoorden op vragen van de landelijke fractie van 50Plus goed gekeken naar de ant- woorden die het provinciebestuur eerder gaf op vragen van de Zeeuwse 50Plus-fractie. Als nu de tol van de tunnel gaat, zal dat averechts werken, schrijft de minister. Om het coronavirus eron der te krijgen is het zaak dat men sen thuisblijven. Een tolvrije tun nel zal juist bezoeken aanmoedi gen. Wie voor zijn werk gewend was door België te rijden, kan dat nog steeds, ook al is de grens dicht. Als ze in een vitale sector werken of een cruciaal beroep uitoefenen, kunnen Nederlanders daarvoor in België een vignet aanvragen. En tenslotte: Den Haag gaat niet over de tol. woensdag 29 april 2020 Gelukkig is het lente. Regen zal Voor alle zekerheid heb ik het Het moet apart voelen om deel Dat is voorjaar in Zeeland. Reek voor reek. Reageer op pzc.nl Gisteren: Coronaregels: Zeeland moet streng blijven 3691 reacties WE 5S-MAST HIER TOCH ERSEMS STAAN.' KIJK WEL UIT. VOOR JE HET WEET DAN.. MIDDELBURG Een 23-jarige man uit Middelburg is maandag avond rond 22.30 uur aangehouden nadat agenten een auto slinge rend over de Schroeweg zagen rijden. De man gaf toe harddrugs gebruikt te hebben. Een speeksel- test bevestigde dat. De Middelburger is overge bracht naar het politiebu reau waar een arts bloed heeft afgenomen voor verder onderzoek. In de auto troffen de agenten zakjes met vermoedelijk verdovende middelen aan. Deze vondst wordt, naast het rijden onder in vloed, meegenomen in het onderzoek. -''-C-J. SINT JANSTEEN Een woning aan de Ros- kamstraat in Sint Jans teen, waarin eerder een hennepkwekerij is gevon den, is op last van burge meester Jan-Frans Mul der van de gemeente Hulst gesloten. De wo ning blijft verzegeld tot 10 juni. In het pand werden eer der 513 hennepplanten gevonden. De burge meester mag, op grond van het zogenoemde Da- moclesbeleid, panden waarin drugs zijn ver kocht tijdelijk afsluiten. Zo worden overlast en onveilige situaties door hennepkweek en dealen, tegengegaan. Een 25-jarige automobi list uit Middelburg die onder invloed was van alcohol, is in de nacht van maandag op dins dag op de A58 ter hoogte van Waarde van de weg geraakt. De man raakte niet ern stig gewond, maar is voor controle meegeno men naar het zieken huis. Zijn rijbewijs is in genomen. De politie kreeg rond 04.15 uur de melding dat er een ongeluk was ge beurd. De auto was flink beschadigd. Uit een blaastest bleek dat de Middelburger onder in vloed van alcohol was. Na een kletsnat begin brak hal verwege maart een droge peri ode aan. De Zeeuwse bodem werd in zes weken tijd zo hard als beton. Gisteren kwam einde lijk de regen, maar is die voor ie dereen wel een zegen? Vlissingen Boeren: Burgers: Buitengebied: Verkeer: Voor de Zeeuwse kust liggen tientallen tankers als drijvende opslag van ruwe olie te wachten op betere tijden en vooral ho gere prijzen. De vraag naar olie is ingezakt en op land zijn alle olietanks tot de rand toe gevuld. Theo Giele Vlissingen Letterlijk staat er geen nee, maar ook het kabinet is geen voorstander van het tijdelijk tol vrij maken van de Westerschel- detunnel. 50Plus had daarom gevraagd, desnoods alleen voor diegenen die door de maatrege len tegen corona geen omweg kunnen nemen. Ernst Jan Rozendaal Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2