CORONAVIRUS 'We hebben geen haast. De tijd staat stil' De 1,5-meter- samenleving 4 1,5 m Boeren hadden in het eerste kwar taal bijna net zoveel geld op hun lo pende rekening als een jaar geleden. Gemiddeld was dat 50.000 euro. In het eerste kwartaal wordt er door gaans meer ontvangen dan uitgege ven. Bewaarproducten zoals aard appelen, peen en uien worden ver kocht en geleverde producten uit betaald. Wel kwam er in het eerste kwartaal iets minder geld binnen dan in de eerste drie maanden van 2019. Toen werd er per saldo 29.400 euro bijgeschreven. Begin 2020 was dat 21.600 euro. Regeling Dat landbouwers beter boerden in 2019 heeft te maken met de hogere prijzen die ze ontvingen voor ge wassen uit 2018. Dat was een droog jaar met lagere opbrengsten. Het ni veau van de bij- en afschrijvingen was in het eerste kwartaal 2020 on geveer gelijk aan 2019. De bijschrij vingen in het eerste kwartaal kwa men net boven de twee ton uit, de afschrijvingen bedroegen 180.000 euro in 2020. ABN Amro voorziet dat de coro nacrisis in het tweede kwartaal wel in de cijfers doorsijpelt. Landelijk ligt nog één miljoen ton frietaard appelen in schuren. Die zijn nage noeg onverkoopbaar. Frietprodu centen hebben de productie sterk teruggeschroefd doordat de horeca dicht is en de export van friet en an- Landelijk ligt nog één miljoen ton frietaardappelen in schuren. Die zijn nagenoeg onverkoopbaar dere diepgevroren aardappelpro ducten vrijwel is stilgevallen. Het Ministerie van Landbouw heeft in middels een regeling van 50 mil joen in voorbereiding om getroffen telers te helpen. Volgens de bank heeft het pro bleem met frietaardappelen voor de komende oogst ook gevolgen voor de prijs van suikerbieten. Frietpro ducent Aviko maakt deel uit van de coöperatie Cosun, die ook de Suiker Unie aan boord heeft. Een goed re sultaat van Aviko wordt doorbere- kend in de uitbetaalde bieten- prijs. Een verliesjaar van Aviko kan daarom dit seizoen leiden tot een lagere suikerbietenprijs. Om overschotten te beperken, hebben frietproducenten telers ge vraagd dit jaar minder aardappelen te poten. In een aantal gevallen staat hier een hectarevergoeding te genover. De pootaardappelen staan echter al klaar om geplant te wor den of zijn deels al gepoot. Volle koelhuizen met friet kunnen in 2021 leiden tot lagere prijzen voor telers en een kleinere afzet in Ne derland. ABN Amro voorziet ook dat telers meer kosten moeten ma ken. De harde bodem vraagt extra grondbewerkingen en dus diesel brandstof. Ook zijn boeren al aan het beregenen. Ook dat kost geld. Op papier klinkt de 'anderhalvemeter- samenleving' al als een grote illusie. In de praktijk blijkt het nog onmogelijker. We belichten deze week de worsteling op plekken waar er simpelweg geen ruimte voor is. Vandaag: De uitkijktoren in Oranjezon bij Vrouwenpolder In deze tijd gaan plukjes men sen de natuur in. Natuurge bied Oranjezon in de Mante ling van Walcheren is zo'n gebied waar je over ander halve meter afstand niet hoeft na te denken. Het gebied is niet vrij toegankelijk. Je moet een dagkaart hebben of donateur zijn van Stich ting Het Zeeuwse Landschap. Tussen de reeën, damherten, het melkkruid en het dwergvlas lopen hier en daar wat mensen. Er staat ook een zestien meter hoge hou- ten uitkijktoren. En daar begint het nadenken weer. De traptreden zijn geen 1,5 meter breed. ,,We hebben gewacht tot andere be- klimmers ervan af waren en wij omhoog konden", lacht Astrid Kemperman uit Oostkapelle. Sa- men met haar man Aad en kinde ren komt ze de uitkijktoren be klimmen. ,,We hebben geen haast. De tijd staat stil. Als je wilt, zou je tijdens het klimmen op de brede entresols elkaar kunnen passeren met genoeg afstand. Ik ga ervan uit dat iedereen nadenkt." Astrid Kemperman is binnen- huisarchitecte en merkt dat men sen hun bestedingen uitstellen. Haar man Aad is huisarts. ,,Het is een stuk rustiger in de praktijk. Ik Als je wilt, zou je tijdens het klimmen op de brede entresols elkaar kunnen passeren met genoeg afstand merk onder mijn klanten wel on rust. Niet enkel bij ouderen. Het gaat ook om jonge gezinnen, waar van de ouders zich soms afvragen of de heropening van scholen ver standig is. Natuurgebied Oranje zon is voor het gezin een vaste wandelplek. ,,We zijn hier regel matig. Dat we elkaar op de uitkijk toren niet kunnen passeren, is niet erg." woensdag 29 april 2020 GO Boer gaat crisis in beurs merken De landbouw lijdt onder de coro nacrisis, maar in het eerste kwartaal is daarvan nog niet zo veel te bespeuren. Het tweede kwartaal zal er slechter uitzien, zegt ABN Amro op basis van een liquiditeitsmonitor. Frank Balkenende Colijnsplaat Boeren gaan de coronacrisis in het tweede kwartaal pas echt voelen, stelt ABN Amro. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Gerrit van Loon Aad en Astrid Kemperman bij de smalle trap van de uitkijktoren in Oranjezon. foto gerrit van loon Vrouwenpolder - Astrid Kemperman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28