CORONAVIRUS Veel sportclubs worstelen nog met vragen en regels 'Nationale CO2-heff ing slecht voor concurrentie' ZEELAND 3 Eén veld De ruimte op het sportpark is be perkt. Alleen het kunstgrasveld is beschikbaar. ,,De rest is al ingezaaid. De grote doelen zijn weggehaald. Maar daar komen we wel uit. We trainen niet met heel veel groepen tegelijk. Normaal zijn ook de 13-, 14- en 15-jarigen rond die tijd bezig, maar die zijn er nu niet. Dus het kunstgrasveld moet gewoon ge- noeg zijn." De trainers komen op basis van vrijwilligheid. ,,Maar ik heb niemand gehoord die niet komt. Sommige ouders vinden het misschien wel te gevaarlijk. We hebben nog niet van iedereen reac tie gehad, maar de meeste kinderen komen." Vlissingen Veel Zeeuwse sportverenigin gen worstelen nog met de vraag wat zij moeten doen met de mo gelijkheid om de jeugd weer te laten trainen. Wel of niet doen? Alleen voor kinderen tot en met 12 jaar of ook de junioren? Met een beginnen of wachten tot na de meivakantie? En hoe zorg je dat alle regels worden nage leefd? Protocol De gemeenten, die ook veel sportaccommodaties beheren, moeten afspraken maken met de clubs. Uitgangspunt is het protocol dat Vereniging Sport en Gemeenten (VSG) en sportor ganisatie NOC-NSF afgelopen vrijdag hebben verspreid. De Zeeuwse gemeenten, de provin cie, VSG en SportZeeland over leggen deze ochtend hierover, om te komen tot één lijn voor Zeeland. Inventariseren Het doel is vooral te inventarise ren welke vragen er leven en welke onduidelijkheden er in de regels zitten, zegt Patrick Vader van SportZeeland. „Bijvoor beeld: kinderen onder de twaalf jaar zijn met elkaar aan het spe len. Een van de spelers valt, maar een trainer mag niet dich ter bij het kind komen dan 1,5 meter. Hoe los je dat op?" ,,De belangrijkste regel is: ge bruik je gezond verstand", zegt Vader. ,,Ik denk dat bij de meeste sporten de problemen niet eens zo heel groot hoeven te zijn. Als je de algemene regels in acht neemt en voor de kinde ren niet te veel spelletjes be- De belangrijkste regel is: gebruikje gezond verstand denkt waar ze over elkaar heen rollen, moet je een heel eind kunnen komen. Je kunt ook niet alles in regels en protocollen vastleggen." Tas voor 1500gezinnen Het belangrijkste, zegt Vader, is dat de jeugd weer kan sporten. ,,Dat is de eerste winst." Er wordt ook gekeken naar kinde ren uit gezinnen die het minder breed hebben en daardoor niet kunnen sporten. Het streven is volgende week daar tassen uit te delen met arti kelen waarmee ze zich kunnen uitleven op sport- en cultuurge bied. Die tas wordt in eerste in stantie bezorgd bij 1500 Zeeuwse gezinnen die gebruik maken van het Jeugdfonds Sport Cultuur. Tussen het nieuws over de corona crisis bleef het eind vorige week haast onopgemerkt. Minister Eric Wiebes van Economische Zaken en Klimaat presenteerde een wetsvoorstel voor een nationale CO2-heffing. Die moet bovenop de Europese CO2-heffing komen die sinds 2005 bestaat. Het be drijfsleven mag tot 29 mei via in ternet reageren. Nog niet bestudeerd Yara-manager externe relaties en communicatie Gunter bekent eer lijk het wetsvoorstel nog niet te hebben bestudeerd. Voordat Yara Sluiskil officieel reageert, zullen ook deskundigen bij het moeder concern in het Noorse Oslo wor den geraadpleegd. Gunter kan bij voorbaat al wel zeggen dat Yara niets ziet in een nationale CO2-heffing. ,,Dit moet je Europees regelen. Niemand zit op een lappendeken aan CO2-be- lastingen te wachten." Als elk land dit afzonderlijk gaat regelen, wordt het niet alleen erg ingewikkeld. De invoering van een Nederlandse heffing maakt de positie van Yara Sluiskil lastiger, aldus Gunter. ,,We werken binnen een wereldwijd opererend con cern. Zo heeft Yara ook een vesti ging in Texas, waar geen broeikas gasheffing zal komen en ook geen energiebelasting bestaat." Subsidies In een toelichting op zijn wets voorstel benadrukte minister Wiebes dat de concurrentiepositie van de Nederlandse industrie niet mag verslechteren. Bedrijven krij gen ook zoveel CO2-rechten dat zij, op de slechtst presenterende na, tot 2024 niet meer geld kwijt zijn. Tegelijkertijd komen er sub sidies voor investeringen. Bedra- gen worden (nog) niet genoemd. Yara Sluiskil behoort in Neder land tot de grootste CO2-uitsto- ters, evenals chemiebedrijf Dow in Terneuzen. Gunter steekt dat niet onder stoelen of banken, maar, tekent hij aan, 'het is ons sinds 1990 al gelukt de uitstoot met 55 procent te verminderen'. Daar wordt volgens hem geen re kening mee gehouden. De kunstmestfabriek heeft bo vendien plannen klaarliggen om tot en met 2023 nog eens structu reel zo'n 250.000 ton CO2 (op een totaal van bruto 3,8 miljoen ton) te besparen, plus 700.000 ton af te vangen, per schip te vervoeren en in diepe aardlagen op te slaan. Gunter: ,,Yara is bereid fors te investeren, maar een nationale CO2-heffing zal ons daarbij niet helpen." De brancheorganisatie van de Nederlandse chemie VNCI bepleit op z'n minst uitstel van een natio nale CO2-heffing ,,Te veel is nog onbekend, zoals wat de Europese Unie gaat doen", stelt Martijn Broekhof, hoofd klimaat en duur zaamheid bij de VNCI, ,,én de vraag is hoe bedrijven uit de coro nacrisis komen." Politiek ligt de heffing gevoelig. Premier Rutte ging maart vorig jaar overstag mede onder druk van regeringspartij D66. Het kabinet heeft bovendien geen meerder heid in de Eerste Kamer, waar op positiepartijen GroenLinks en PvdA, voorstanders van een hef fing, nodig kunnen zijn. woensdag 29 april 2020 jeugd mag weer trainen moeilijk heen en weer rijden. Die moeten dus in de auto blijven zit ten of even boodschappen gaan doen." Rolf Bosboom - Patrick Vader, SportZeeland ,,Het zal ons niet helpen." Dat is kortweg de reactie van Gijs- brecht Gunter, directielid van kunstmestfabriek Yara Sluiskil, op de invoering van een natio nale heffing op de uitstoot van het broeikasgas CO2. Volgend jaar wil het kabinet die al invoe ren. Harmen van der Werf Sluiskil v' f J Kijk op de site bij /video Sportclubs gaan weer open Martin Jansen van SV Walcheren ruimt het veld op zodat morgen alles netjes is voor de jeugd die weer mag komen trainen. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27