g-a s? CO2-heffing is verstandig Weer minder patiënten met corona opgenomen Nog niet jarig CORONAVIRUS Kinderburgemeester Kapelle begint actie 2 Na anderhalve maand rolt vanmiddag de bal weer op sportpark Bonedijke. Voetbalvereniging SV Walcheren is een van de vele Zeeuwse clubs die, voorzichtig, de trainingen hervatten. ,,De kinderen stonden te juichen toen ze het hoorden: we mogen weer", zegt jeugdcoördinator Martin Jansen. Commentaar Vechten met een hand op de rug gebonden. Zo voelt het voor kunstmestfabriek Yara en voor andere grote Neder landse bedrijven die de uitstoot van CO2 moeten redu ceren. Zij krijgen volgend jaar een extra CO2-heffing opgelegd terwijl concurrenten over de grens minder beperkingen heb ben. Neem de plasticfabrikant Ineos. Die bouwt in Antwerpen een grote installatie, gestookt op Amerikaans schaliegas. Hoezo klimaatdoelen? Minister Eric Wiebes van Economische Zaken heeft een sterk argument om ondanks de coronacrisis zwaar in te zetten op CO2-reductie. Als de regering haar zelfgekozen en door de rechter hardgemaakte klimaatdoelen niet haalt, kunnen nieuwe juridische procedures het herstel na de crisis ernstig vertragen. Het is wel wrang voor een bedrijf als Yara, dat sinds 1990 al heel veel heeft gedaan aan de vermindering van CO2. Je gunt zo'n bedrijf minstens een gelijk speelveld. Daar zou Europa iets aan kunnen doen. Moet Wiebes dan maar op Brussel wachten? Dat is te gemakkelijk. Want het moet nog blijken hoe hard de omstreden Europese Green Deal uiteindelijk is. Premier Mark Rutte zegt de laatste tijd steeds dat er geen te genstelling is tussen het belang van de volksgezondheid en van de economie. Als we te grote risico's nemen met corona, krijgt de economie het nog zwaarder te verduren dan nu. Zo is het ook met het klimaat. Als het klimaat overal het leven gaat ont wrichten, is de schade voor bedrijven als Yara nog veel groter dan nu door de CO2-maatregelen. Wachten op Europese klimaatmaatregelen is veel te gemakkelijk Uit zes Zeeuwse gemeenten kwa men meldingen van nieuwe zie kenhuisopnames. Deels zijn dat opnames van vóór 21 april die pas de afgelopen week in de telling zijn opgenomen. Het gaat om de ge meenten Terneuzen (3 nieuwe meldingen/24 totaal), Middelburg (3/17), Hulst (1/9), Vlissingen (1/9), Sluis (1/8) en Kapelle (1/3). In Tho- len (totaal 38 meldingen), Goes (11), Schouwen-Duiveland (11), Veere (6), Borsele (5), Reimerswaal (4) en Noord-Beveland (1) bleef het aantal ALMANAK gelijk. De meeste ziekenhuisopna mes waren tussen 24 maart en 9 april. ZorgSaam meldde gisteren dat nog 5 patiënten met het coronavi rus in het ziekenhuis in Terneuzen liggen, van wie 3 op de intensive Uit zes Zeeuwse gemeenten kwamen meldingen van nieuwe ziekenhuisopnames care. Op de Covid-afdeling in Oost burg zijn nog 6 patiënten. Adrz in Goes heeft nog 12 coronapatiënten, van wie 5 op de ic. Vorige week lagen in totaal 30 co ronapatiënten in de Zeeuwse zie kenhuizen, van wie 12 op de ic. Die Hulsterse is jarig op Ko ningsdag en is altijd vrij op haar verjaardag. Ze vierde haar 44e maandag thuis, met het voltal lige gezin. Door de coronamaat regelen konden ze toch nergens heen. Het deed haar nadenken over haar volgende verjaarda gen, als de puberdochters later op zichzelf wonen. ,,De avond ervoor is Koningsnacht en gaan jullie zeker tot laat uit en op Ko ningsdag vinden jullie vast dat er leukere dingen te doen zijn dan je oude moedertje bezoe ken." Een van de dochters (11) zag de kans schoon: ,,Ja, vier het maar een dag later." Walsoorden in 'Floortje blijft hier' Fietsvierdaagse jaar verschoven Middelburg Vanavond nieuwe regels recreatie Het was een van de versoepelingen van de coronamaatregelen die pre mier Mark Rutte vorige week aan kondigde: kinderen en jongeren tot en met 18 jaar mogen vanaf woens dag weer buiten trainen. Vanaf 13 jaar geldt wel de anderhalvemeter- regel. Wedstrijden zijn nog niet toegestaan. Bij SV Walcheren hebben ze er voor gekozen alleen de kinderen tot en met 12 jaar weer toe te laten. ,,De rest is niet te doen", zegt Jansen. ,,Zij mogen geen contact hebben. Dan kun je toch niet trainen? Zij kunnen alleen maar loopoefenin gen doen en als ze ergens niet op zitten te wachten, is het dat wel. Voor hen is het seizoen afgelopen. Maar de kleintjes mogen wel con tact hebben, dus die kunnen lekker ballen. Sommigen hebben elkaar al weken niet gezien." Alles klaarzetten ,,De kinderen zijn blij, maar voor ons is het natuurlijk wel meer werk zoals het nu gaat", zegt Jansen. Hij moet bijvoorbeeld karren met bal- len klaarzetten voor de trainers. De kinderen moeten zich op het par keerterrein verzamelen. De trainer wacht hen daar op, neemt de kin deren mee naar binnen en gaat met de ballenkar naar het trainingsveld. Na afloop moet iedereen ook direct vertrekken. De kinderen zijn blij, maar voor ons is het natuurlijk wel meer werk nen zijn. Het is ook maar voor een paar weken, want dan begint de zo merperiode en zijn de velden toch dicht." De kleedkamers blijven gesloten. Jansen loopt met een sleutel rond. ,,Als er een speler naar het toilet moet, doe ik toch even de kleedka mer open. J e kunt toch niet zeggen: ga maar de bosjes in." Ouders mo gen het complex niet op. ,,De men sen die van ver komen, kunnen De Kapelse kinderburgemeester Steyn Almekinders is samen met kinderminister Nilaya Holwijn een landelijke actie begonnen. Met de corona thuisblijf-challenge willen ze alle kinderen van Nederland in deze moeilijke tijd een hart onder de riem steken. Onder het motto 'slimmer chil- len corona killen' hebben de twee jeugdpolitici een filmpje op Insta- gram gezet. In die video dagen ze andere kinderburgemeesters uit om met tips te komen om het thuis zitten zo aangenaam mogelijk te maken. Want kinderen hebben sinds kort weer iets meer bewegingsvrij heid. Zo mogen ze onder voorwaar den gaan sporten en komt ook de school weer in zicht. Toch kunnen er nog een hoop dingen niet. 'Feest jes gaan nog niet door', zegt Nilaya 'en op bezoek bij opa en oma kan nu ook nog niet', geeft Steyn aan. Een lekker recept, een spelletje of een leuke actie op school kan dan hel pen. Daarom heeft Steyn een vol gende kinderburgemeester uitge daagd voor de challenge. Die mag met de volgende tip komen. De vi deo is te zien op het instagramac- count van het ministerie van bin nenlandse zaken. woensdag 29 april 2020 Zeven Zeeuwen zijn tussen 21 en 28 april met Covid-19 opge nomen in het ziekenhuis. Dat zijn minder nieuwe opnames dan de week daarvoor. Dat blijkt uit de jongste cijfers van het RIVM. Theo Giele Goes Tip? redactie@pzc.nl WALSOORDEN Floortje Dessing bezoekt de haven van Walsoorden in haar nieuwe televisie programma Floortje blijft hier. Normaal gesproken reist presentatrice Floortje Dessing de wereld over voor haar programma's, maar dat kan nu niet. Daarom gaat ze sinds begin april wekelijks op zoek naar mooie plekken in Nederland. Ze wil kij kers optimisme en inspi ratie geven en dat doet ze door op zoek te gaan naar verhalen over 'veer kracht en zelfredzaam heid.' In de uitzending van mor genavond is de haven van Walsoorden te zien, op NPO1 om 21.30 uur. GOES De 32e editie van de Zeeuwse Fietsvierdaagse gaat dit jaar niet door, maar wordt verschoven naar volgend jaar. Door het verbod door de overheid op evenemen ten tot 1 september, kan de Zeeuwse Fietsvier daagse die elk jaar vanuit het Omnium in Goes ver trekt, eind juli niet door gaan. Het bestuur heeft daarom besloten de 32e editie te verplaatsen naar 2021. De Fietsvierdaagse wordt dan van dinsdag 27 juli tot en met vrijdag 30 juli verreden. De Veiligheidsregio Zee land komt vanavond met de nieuwe regels voor de recreatiesector naar bui ten. Dan wordt duidelijk wat er precies verstaan wordt onder de versoe peling van het verbod op 'recreatieve overnachtin gen'. Het regionaal beleids team vergadert hier van daag over. Afgelopen vrijdag maakt VRZ-voor- zitter Jan Lonink bekend dat de regels versoepeld zouden worden, maar dat nog nader bepaald moest worden welke en hoeveel vakantie-ac commodaties weer mogen worden verhuurd. Vrij veld: Rolf Bosboom Vlissingen ,,Het zal voor iedereen even wen- - Martin Jansen, SV Walcheren Willem Adriaansens Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26