Waterschap opgelucht dat suppletie bij Dishoek is vervroegd Shinkei Khalil uit Vlissingen Harold van de Ketterij Taaihuis Walcheren De bibliotheken in Zeeland zijn gisteren begonnen met de Afhaalbieb: je reserveert je boeken online en die worden in een tasje voor je klaargezet. Tientallen mensen die al boeken hadden gereserveerd voordat de de coronacrisis losbarstte, konden direct gis' teren hun boeken afhalen, zoals Carien Bus (foto). De service bestaat bij de bibliothe ken in Goes, Heinkenszand, Hulst, Kapelle, Kruiningen, Oostburg, Sint-Annaland, Ter- neuzen, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee. Afhalen kan ook bij de bibliobus in de ge meenten Veere en Noord-Beveland. De storm Ciara sloeg in februari flinke delen van de Zeeuwse kust weg. Uit metingen die Rijkswater staat en waterschap Scheldestro- men in maart deden, bleek dat de veiligheidsmarge vooral ter hoogte van de Vijgheter bij Dishoek bijna nul was geworden. Dat betekent dat bij een volgende storm de veilig heid in het geding kan komen. Het opspuiten van de stranden is daarom dringend nodig, aldus het waterschap. De aanbesteding van zandsuppleties lag de afgelopen maanden stil vanwege de stikstof kwestie. De werkzaamheden bij Dishoek stonden op de planning om uiterlijk eind volgend jaar te worden uitgevoerd. Het waterschap heeft er samen met de provincie en de kustge- meenten sterk op aangedrongen niet tot volgend jaar te wachten, maar de zandsuppleties nog vóór het begin van het komende storm seizoen (1 oktober) uit te voeren. Daar heeft Rijkswaterstaat nu ge hoor aan gegeven door het werk versneld aan te besteden. ,,Ik ben opgelucht", zegt Philipp Keller, dagelijks bestuurder van het waterschap. ,,Ik ben blij dat het heel snel gebeurt, want we waren bang dat we voor het volgende stormsei zoen niet meer voldoende zand op het strand en in de duinen zouden hebben om verdere beschadiging te voorkomen. Samen met Rijkswa terstaat hebben we geconstateerd dat het belangrijk is om zo snel mo gelijk te suppleren." Rijkswaterstaat is inmiddels be gonnen met de voorbereidingen voor het opspuiten van het strand. Er zal in totaal 210.000 kubieke me ter zand - ofwel 2,5 miljoen kruiwa gens - worden aangebracht, over een lengte van 860 meter. Het zand voor de kustversterking komt uit de Sardijngeul, de vaargeul bij Vlissingen. De geul moet regel matig gebaggerd om te voorkomen dat deze te ondiep wordt voor de scheepvaart. De Walcherse kustgemeenten hebben ook gepleit voor het snel opspuiten van andere stranddelen, met het oog op het toerisme. ,,Het zijn twee sporen", zegt Keller. ,,Voor ons telt de waterveiligheid, maar we denken ook mee over de recreatieve doeleinden. De zand- suppletie die nu wordt uitgevoerd levert in elk geval ook wat op voor Er zal in totaal 210.000 kubieke meter zand worden aangebracht over een lengte van 860 meter de recreatie, omdat 860 meter strand wordt opgespoten. We zijn blij met elke kubieke meter zand op het strand en in de duinen." Op de planning voor uiterlijk vol gend jaar staan ook zandsuppleties bij Westkapelle-Zoutelande en de Westkop van Schouwen-Duive- land. Dat werk volgt de normale aanbestedingsprocedures en wordt dus vóór 2022 uitgevoerd. Volgens het waterschap is inmid dels gebleken dat de stikstofkwestie geen belemmering meer vormt voor zandsuppleties die nodig zijn om de kustlijn in stand te houden. Omdat het terugkerende werk zaamheden zijn, valt het onder doorlopend onderhoud. Dat bete kent dat de aanbestedingen weer kunnen worden opgepakt. maakt in haar moederland Afghanistan van de nood een deugd gaat zijn lintje met trots dragen It woensdag 29 april 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO BOAZ TIMMERMANS TjOCaiülool de .06 j Kijk op de site bij /video s Ook de bibliotheek is nu een afhaalpunt Strand eerder opgespoten Het strand tussen Vlissingen en Dishoek wordt al op korte ter mijn opgespoten. De werkzaam heden beginnen waarschijnlijk komende week. Rolf Bosboom Middelburg ZEELAND5 ZEELAND 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25