Fargo en The Byrds als troost BN'er@home 50-60jaar 21 Gerard Joling wordt vandaag 60 jaar. Door de coronacrisis viert de zanger dat niet met een uitbundig feest en jubileumconcerten, maar met een bakkie koffie en taart. Voor deze krant nam hij de tijd om terug te blikken. Een monoloog in zes decennia. George Baker een discolamp? In 2007 kreeg ik opnieuw een wassen beeld in het Madame Tussaud. Dat vond ik bijzonder, omdat ik in 1987 al blij verrast werd. Het beeld hoefde eigen lijk niet eens veel veranderd te worden hè, haha. De kleding wel. Een tijdje geleden heb ik nog een nieuw kostuum gebracht. Bezoekers trokken veren uit die cape. Op televisie deed ik veel programma's. Sterren Dansen op het IJs, Popstars, Holland's Got Talent, So You Wanna Be a Popstar, maar het meest succesvol was Joling Gordon over de vloer. Dat had John de Mol bedacht. De proefuitzending was op een varkensfokke rij, daarna gingen we bedrijven langs. Ver schrikkelijk om te maken, maar het werd een knaller. En we hebben gigantisch gela chen. Geer Goor, hoe lang hebben we dat niet gedaan? Ik ben er trots op dat we voor het Nationaal Ouderenfonds voor zeven duizend nieuwe vrijwilligers konden zor gen. Nee, met Gordon is er geen ruzie, maar zien doen we elkaar niet meer. Hij heeft in zijn biografie zoveel akelige dingen over mij gezegd. Ik had The Voice Senior, waar we samen zouden jureren, dan ook afgezegd, maar we hadden al getekend. Daar kon je wel zien dat de klik weg was. Ik denk niet dat we ooit nog samenwerken." „Ik 60? Dat is toch afschuwelijk? Nou, ik voel me niet zo, hoor. Irene Moors zegt altijd: 'Niet kraken en kreunen als je opstaat en vooral niet meezin gen met liedjes uit de jaren 70, want dat verraadt je leeftijd'. Ik zou het groots vieren. Hoe en wat is een ver rassing. Dat komt nog wel. Mijn jubi leumconcerten in juni gaan ook niet door, maar die komen nog wel. Vele ande ren hebben het veel zwaarder. Onderne mers, de horeca, de culturele sector. Ik kom binnenkort wel met een nieuw album, - half Engels-, half Nederlandstalig - maar ik denk eraan ook een nummer uit te brengen van twaalf jaar terug. Een cover van Oleta Adams, Zomer vol hoop. Het wordt iets rustiger nu op mijn verjaardag. Een bakkie koffie met een taartpunt. Ie dereen op afstand hè. Mijn zuster komt langs. Mijn moeder ook, met haar vriend Cor. Ja, ze heeft sinds 22 jaar kennis aan hem. Op zijn sterfbed kreeg ze de zegen van mijn vader: „Jannie", zei hij, „je bent nog zo jong, jij kan heus nog wel met iemand gaan." Zij is 90, hij 89. Ik heb er in het begin erg aan moeten wennen, maar het is ook/ wel weer mooi." M, Hoe gaat het met u? ,,Ik ben gezond. Ik ben zelfs niet verkouden. Dus het is een kwestie van dit hele circus uitzitten. Het is één grote ellende en ik ben bang dat het een heel lang staartje krijgt, vooral economisch. Ik ben zeker niet optimistisch wat dat be treft. Ik zit zelf in de risicogroep. Dus zelfs als evenementen op ter mijn weer doorgaan, ga ik niet het podium op zolang er geen vaccin is. Het is voor mij een te groot ri sico om grote menigten op te zoe ken. Ik vind dat je je leven niet moet wagen voor een optreden.'' Wat doet u zoal overdag? ,,Ik verveel me niet, haha. Ik heb mijn hele leven een aantal liedjes meegesleept die ik altijd nog eens wilde opnemen. Maar daar is het natuurlijk nooit van gekomen. Nu zit ik thuis in mijn studio en neem ik elke dag een nummer op. Nee, eigenlijk niet met de bedoeling ze uit te brengen. Het is meer een vorm van jeugdsentiment. Maar als het erg goed uitpakt, wordt het misschien een nieuw project. En anders heb ik het gewoon voor mezelf gedaan. Je moet een beetje creatief bezig blijven, hè. Ik ga ook nieuwe orkestbanden samenstel len. En omdat de tuinman nu niet komt, moet ik die ook zelf doen. Zonder groene vingers, helaas.'' ,,Aan lezen kom ik niet toe. Wel wat technische boeken, over ge luidstechniek en zo. Ik moet toch op de hoogte blijven van de nieuwste technieken met mijn ei gen studio. Maar ik ben dol op Netflix. Ben nu voor de tweede keer de serie Fargo aan het kijken. Echt geweldig. Het verhaal is te bi zar om na te vertellen. En verder kan ik het album Sweetheart of the Rodeo van The Byrds aanraden. Dat stamt al uit 1968. Ik heb in de jaren al drie platen versleten, maar ik luister er nog steeds naar." woensdag 29 april 2020 GO 'Ik 60? Dat is toch afschuwelijk?' Dennis Jansen Gerard Joling houdt van extra- vagente creaties, zoals in zijn show Stout en Nieuw uit 2007. Links: vier foto's uit het privé-archief van Gerard Joling. Nederland zit voorlopig vooral thuis en veel BN'ers dus ook. Wat lezen, luisteren of kijken zij om de dag door te komen? Van daag geeft George Baker (75) zijn kijk- en luistertips. Janske Mollen Wat zijn uw aanraders?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21