Eindelijk weer lekker I cfk regionale nieuws 'Een bakkie koffie en een taartpunt' Experts vrezen totale lockdown als mensen virusregels minder strikt naleven JOL Bonje Walcheren vandaag 60 wordt Geen uitbundig feest voor Gerard Joling, die Lekker trainen met je ploegmaatjes. Het was anderhalve maand niet mogelijk vanwege de coronamaatregelen. Maar vanaf vandaag mag de jeugd de wei weer in. Voetbalvereniging Walcheren is een van de vele Zeeuwse clubs die, voorzichtig, de trainingen hervatten. De kinderen stonden te juichen toen ze het hoorden: we mogen weer", zegt jeugdcoördinator Martin Jansen (foto). met de buren Lange rijen wachtenden vormden zich gisteren voor de dertien vesti gingen van Ikea in ons land, die voor het eerst sinds 17 maart de deuren weer openden. Het was na de drukte in sommige binnenste den afgelopen weekeinde een nieuw signaal dat een deel van de Nederlanders steeds meer moeite heeft met sociale onthouding. Uit een peiling van Motivaction blijkt dat het een kwart van de on dervraagden 'niet goed' lukt om af te zien van niet-noodzakelijke af spraken buiten de deur. Een combinatie van factoren lijkt mensen minder voorzichtig te ma ken, blijkt ook uit onderzoek van adviesbureau Citisens. Aan de ene kant is er de al bijna vier weken da lende lijn van het aantal zieken huis- en intensivecareopnames van coronapatiënten. Tegelijkertijd is er de lichte versoepeling van de maat regelen die het kabinet vorige week Elke paar dagen overlijdt er in Nederland nog altijd het equivalent van een volle lijnvlucht van de KLM aan het coronavirus heeft aangekondigd, zoals de her start van de lessen op de basisscho len op 11 mei. Ook de heropening van een pu bliekstrekker als Ikea lijkt een teken dat we met zijn allen weer wat meer mogen. Maar dat is niet het geval, waarschuwt de Rotterdamse hoogleraar virologie Marion Koop mans. ,,Het is niet zo dat we de teu gels kunnen laten vieren. Op de meeste terreinen gelden nog pre cies dezelfde regels als eerder.'' Middagje funshoppen Het is niet de bedoeling om van een bezoekje aan de meubelboulevard een middagje funshoppen te ma ken, stelt ook viroloog Ann Vossen van het LUMC in Leiden, net als Koopmans lid van het Outbreak Management Team (OMT). ,,Naar Ikea voor een simpel plantje of een theemok is echt nog niet de bedoe ling. Ik snap de menselijke behoefte om eropuit te gaan, om normale dingen te doen. Maar het leven is helaas nog niet normaal.'' Elke paar dagen overlijdt er in Nederland nog altijd het equivalent van 'een volle lijnvlucht van de KLM' aan het virus, zo probeerde de Nijmeegse infectioloog Andreas Voss de sterftecijfers gisteren een gezicht te geven. Gisteren meldde het RIVM 48 nieuwe overlijdensge- vallen. In werkelijkheid zijn het er meer; veel artsen en ziekenhuizen werken hun administratie pas na het weekend bij. P4 woensdag 29 april 2020 15°C Nieuwsmedia m »P 6, 7 EN ZEELAND 2, 3 ballen Barsten in coronadiscipline De coronamaatregelen lijken iets minder strikt nagevolgd te worden, blijkt uit onderzoeken. Dat is niet de bedoeling, waar schuwen experts. ,,Als we nu niet uitkijken, zitten we straks met een echte lockdown.'' Chris van Mersbergen Leiden -Andreas Voss, infectioloog Regen en pzc.nl soms zon Ook voor het laatste Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1