voorkomen Voor 15.000 euro handje contantje tekent hij wel 17 Waarvan akte De hypotheek werd verstrekt door een overleden kennis adat ook hun laatste kind het ouder lijk huis heeft verlaten, is de vrij staande woning van het echtpaar Van der Z. opeens wel erg ruim bemeten. Ze besluiten: we gaan kleiner én ge lijkvloers wonen. Het appartement dat ze op het oog hebben is prijzig. Maar de verkoop van hun huis in een ge liefde buitenwijk van de stad zal voldoende op brengen om naadloos te kunnen overstappen, ook omdat ze hun hypotheek al hebben afgelost. Een koper voor het huis is snel gevonden. Maar als ik in het Kadaster de gegevens controleer, blijkt dat er toch nog een hypotheek op de wo ning rust. Dat gebeurt vaker: veel schuldenaren vergeten de hypotheek uit te laten schrijven na aflossing. Maar het moet wel gebeuren, want zo lang die hypotheek niet is uitgeschreven kan er geen overdracht plaatsvinden. Meestal volstaat een briefje van een notaris waarin deze laat weten dat de hypotheekver strekker - de bank - heeft bevestigd dat de schuld is afgelost. Maar in dit geval was de hypotheekverstrekker geen bank, maar een goede vriend van de vader van de verkoper. Om dat de vriend is overleden, kan hij niet bevestigen dat de hy potheek is afgelost. Dus heb ik een handtekening van zijn erfgenamen nodig. Van zijn vijf kinderen leven er nog vier. Die teke nen, als ik de zaak heb uit gelegd, meteen. Het vijfde kind en diens echtgenote zijn al overleden. Met enige moeite spoor ik hun enig kind en erfgenaam op, een zoon. Hij moet in hun plaats tekenen om de hypotheek uit te kunnen schrijven. Van een van zijn ooms had ik al gehoord dat hij drugsverslaafd is. Als ik hem eindelijk aan de tele foon krijg en hem vertel dat de verkoper zijn hand tekening nodig heeft, ziet hij een mogelijkheid er een slaatje uit te slaan. Hij wil best tekenen, zegt hij, als de verkoper hem 15.000 euro handje contantje betaalt. An ders gaat de deal mooi niet door. Het verkopende echtpaar is niet van plan zich te laten chanteren. Maar ze zitten ook klem, want de koper wil dat het huis wordt geleverd en als ze niet kunnen leveren, wacht hen een fikse boete. Ze besluiten op het gemoed van de jongeman in te spelen, maken een afspraak met hem en rij den langs het huis. ,,Kijk'', zegt de man. ,,Dit is het huis waarvoor jouw opa mij geld heeft geleend en waar ons gezin met zo veel plezier heeft gewoond. Nu willen we het verkopen en daar hebben we jouw hulp echt hard voor nodig.'' Dat raakt de jongeman en hij gaat overstag. De rit eindigt bij mijn kantoor. Daar zet hij zijn handtekening zonder er een cent voor te vragen. de eigen kant van de afscheiding doen wat hij of zij wil, bijvoorbeeld snoeien of plantenbakken ophangen, zolang er geen schade ontstaat. Staat de erfafscheiding op eigen grond of op die van de buren, dan is hij van de eigenaar van de grond. Dit betekent niet dat de eigenaar kan doen en laten wat hij of zij wil. Zo mag een muur, hek of schutting naast of achter het huis niet hoger zijn dan 2 meter. Voor de voorkant van het huis geldt een maximale hoogte van 1 meter. Heggen kennen geen maximale hoogte. Een muur of schutting mag geen raam of opening hebben. ERGERNIS 4 Bomen en overhangende takken Ook een klassiek burenconflict: de boom van de buurman steekt uit, de takken blokkeren het zonlicht en de bladeren verstoppen de regengoot. Volgens de regels moeten bomen minimaal twee meter van de erfgrens af staan. Als de boom te dichtbij staat, dan mag je de buren vragen die te verwijderen. In sommige gevallen staat een boom er al zo lang (meer dan 20 jaar) dat dit recht verjaard is. Ook kan het zijn dat een boom mag blijven staan omdat hierover in het verleden an dere afspraken zijn gemaakt, bijvoor beeld met vorige bewoners. Voor heggen is de situatie niet veel anders, al mogen die wat dichter op de erfgrens staan: tot op een halve meter. Staat de heg toch dichterbij, dan mag je de buren vragen die te verwijderen. Maar let op, ook hier kan het recht verjaard zijn of kan er sprake zijn van oude afspraken. Bij overhangende takken moet je eerst aan de buren vragen of ze die willen weghalen. Je mag een boom of heg die niet op eigen grond staat niet zomaar snoeien zonder je bu ren eerst gevraagd te hebben dat zelf te doen. ,,Moeten ze daar voor in jouw tuin te zijn, dan dien je ze toegang te verle nen'', zegt Van Kesteren. Xp Als de buren niet op j e verzoek ingaan en de boom niet snoeien, stuur dan een brief of mail met een termijn waarbinnen de takken gesnoeid moeten worden, adviseert Van Kesteren. ,,Geef daarbij aan dat je de takken zelf zult snoeien als de buren dit niet doen binnen de gestelde termijn.'' Een redelijke termijn f n om in actie te komen is zes weken. Alles wat boven jouw grond hangt, mag je dan afknippen. ERGERNIS 2 Erfgrens FEITEN CIJFERS de erfafscheiding is helaas voor veel buren een bron van conflicten. Als een hek, muur of andere tuinafschei- ding precies op de erfgrens staat, is ze gezamenlijke eigendom. Het maakt niet uit wie de erfafscheiding heeft betaald. Samen zijn beide buren verantwoordelijk voor het onder houd van de erfafscheiding, denk bijvoorbeeld aan schilderwerk. De kosten daarvan moeten worden gedeeld. Ieder mag aan Is dat stuk grond van ons of van de buurman? De erfgrens tussen perce len is vaak aanleiding voor gerotzooi tussen buren. Controleer bij ondui delijkheid eerst de eigendomsakte. Zorgt die niet voor opheldering, vraag dan bij het Kadaster op waar de grenzen precies liggen. Ook is het mogelijk met een zogeheten grensre- constructie de grenzen opnieuw op te laten meten. De kosten beginnen vanaf 485 euro. Kom je er samen niet uit? Dan kun je een mediator inscha kelen om afspraken vast te leggen. Goed om te weten: als je een stuk grond van de buurman in gebruik hebt, of andersom, kan er na verloop van tijd sprake zijn van verjaring. Dit betekent dat de gebruiker eigenaar wordt van de grond van de ander. De termijn is 10 of 20 jaar, afhankelijk van de vraag of de gebruiker 'te goe der trouw' was of niet. Dus wist je niet beter dan dat de grond van jou was, dan kun je na 10 jaar aanspraak maken op de grond. Wist je dit wel of had je het moeten weten, dan geldt een verjaringster mijn van 20 jaar. ERGERNIS 3 Erfafscheiding Een lelijke muur, hoge heg of krakkemikkige schutting: woensdag 29 april 2020 GO buren Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Eén op de vijf mensen heeft wel eens ruzie gehad met de buren. De meeste ruzies ontstaan over geluidsoverlast. In 2018 waren er 17.000 mel dingen van burenruzies, 2000 meer dan het jaar daarvoor. 295 gemeenten in Nederland bieden buurtbemiddeling aan. Circa 84 procent houdt de buren verantwoordelijk voor de ruzie. Zo'n 9 procent vindt dat beiden een aandeel hebben. Ongeveer 1 procent legt de schuld bij zichzelf. Bron: Aedes, EenVandaag, RIC, CCV Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17