GELD Een lekker kopje thee bij je thuiswerkplek Bemiddelaar kan gang naar rechter 16 GOEIEKOOP Waterkokers €30 €45 €160 Wilde feesten, verbouwingen, overhangende takken: er zijn tal van redenen voor ruzies tussen buren. Die kunnen het woongenot flink vergallen. Zo voorkom je geruzie en een dure gang naar de rechter. Philips HD 9350/90 Russell Hobbs Buckingham KitchenAid 5KEK1522 'Je moet de ERGERNIS 1 Geluidsoverlast Iedereen met buren hoort wel eens wat, of ze nu naast, boven of onder je leven. Maar soms zorgt het voor over last. Bijvoorbeeld bonkende muziek, blaffende honden of geschreeuw. Met een goede buur zijn daarover meestal wel afspraken te maken, maar niet iedereen is daartoe bereid. Wie huurt, kan de geluidsoverlast melden bij zijn verhuurder. Die kan dan met de andere partij aan tafel gaan zitten of bouwkundige maatre gelen treffen. Als eigenaar van een appartement kun je met een klacht terecht bij het bestuur van je VVE. Helpt dat niet, dan kun je bij de gemeente om buurtbe middeling vragen. Dat is gratis. Een buurtbemidde- laar is een getrainde vrij williger die het contact tussen beide partijen begeleidt en helpt om samen tot een oplos sing te komen. Ook kun je een mediator inschake len, maar dat kost wel geld. Een mediator is een onafhankelijke bemiddelaar met juridische kennis die beide partijen dichter bij elkaar kan brengen. ,,Het uur tarief bedraagt gemiddeld 180 euro'', zegt jurist Anneke van Kes- teren van Het Juridisch Loket. ,,Met mediation moet in drie uur wel duidelijk zijn of een burencon flict valt op te lossen of niet.'' Buurtbemiddeling en mediation zijn alleen mogelijk als beide buren vrijwillig willen meedoen. De kosten voor mediation worden in de regel door beide partijen gedeeld. „Het kan zijn dat één partij alle kosten op zich neemt'', aldus Van Kesteren. ,,Maar dat mag dan de onafhankelijkheid van de mediator niet beïnvloeden.'' Biedt bemiddeling geen oplossing, dan kun je de rechter vragen een oor deel te vellen. De kosten van een juri dische procedure zijn lastiger te voorspellen. Van Kesteren: ,,Om een zaak bij de rechter aan te brengen, moet je eerst de buurman dagvaar den. Bij het opstellen van een dag vaarding is een advocaat nodig. Daarnaast moet je griffie rechten betalen aan de rechtbank en uiteinde lijk de proceskosten. Die variëren per zaak en kun- buren wel toestaan in jouw tuin hun over hangende takken te snoeien' nen oplopen tot een paar duizend euro.'' Kijk voor de griffierecht tarieven op rechtspraak.nl. Mensen met een laag inkomen kunnen beroep doen op rechtsbij stand. Je betaalt dan niet het uurta rief van een advocaat, maar een inko mensafhankelijke eigen bijdrage. ,,Een dergelijke regeling bestaat ook voor mediation'', zegt Van Kesteren. Je kunt ook gebruikmaken van je rechtsbijstandverzekering, mits je de juiste dekking hebt. Bij sommige verzekeringen valt de burenruzie niet onder de basisdekking. Ook goed om te weten: de rechtsbijstand verzekering dient voor het ontstaan van het conflict afgesloten te zijn. woensdag 29 april 2020 GO Nu half Nederland aan het thuiswerken is, veranderen huizen overdag tijdelijk in kantoorplekken. Gevolg: meubilair en huisraad worden ineens intensief gebruikt. Zo ook de waterkoker, die over uren draait om huisgenoten steeds te voorzien van een kop thee of soepje, naast de laptop. Waterkokers heb je in soor ten en maten, maar welk ap paraat werkt snel, veilig en precies? De Duitse testsite testsieger.de en het tijd schrift Testmagazin onder zochten de waterkokers. Hieronder drie aanraders in drie categorieën waaraan je je volgens de Duitse onder zoekers geen buil kunt vallen. Een no non- sense-apparaat dat veel waar biedt voor je geld. O Is eenvoudig te gebruiken, te vullen en schoon te maken. O Heeft een laag stroom verbruik. O Geeft geen signaal bij kookpunt. O Heeft geen warmhoud- functie. De waterkoker is veel sneller dan zijn meeste concurrenten. O Het water blijft, nadat het apparaat is afgeslagen, relatief lang warm. O Kan veel water in. O Heeft een kalkfilter. O De buiten kant wordt wat warm. O Geeft geen signaal bij kookpunt. Misschien wel de Rolls Royce onder de water kokers. Dit ap paraat ziet er niet alleen blits uit, het doet ook zijn werk nog eens prima. instellen. O De bediening is superge- makkelijk. O Slaat niet automatisch af. O Je kunt de temperatuur heel precies Bonje met de Meer informatie op testsieger.de en etm-testmagazin.de KAJ VAN ARKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16