Economie stort in, de beurs floreert CORONAVIRUS 14 Hoe ziet onze kantoortuin eruit als we straks weer beginnen? Bij de eerste aangepaste kantoren wordt de 1,5 metereconomie al zichtbaar: pijlen op de vloer, spatschermen - en de koffie wordt persoonlijk geserveerd. 1^ We serveren koffie, net als in de jaren 50 'Zijn de beleggers gek geworden', vroeg me nigeen zich de afgelopen weken af. De coro- napandemie greep om zich heen en in het ene na het andere land ging de economie op slot. Economische instituten werden met de dag somberder, de werkloosheid steeg en de overheidstekorten lopen razendsnel op als gevolg van de aangekondigde steun- pakketten. Maar hoe somberder de vooruitzichten voor de echte economie worden, hoe beter het gaat op de beurzen. De afgelopen maand steeg de AEX-index, de 25 belang rijkste fondsen op de Amsterdamse beurs, van 420 naar bijna 520 punten gisteren, meer dan 20 procent groei. De Amerikaanse Dow Jones index ging in een maand met zo'n 50 procent omhoog, terwijl het aantal werklozen in de VS met 26 miljoen opliep. Overigens moet gezegd worden dat de beurzen een flinke smak hebben gemaakt. De AEX noteerde in februari nog 620 pun ten. Ook andere beurzen staan nog steeds op een flink verlies. Dat geld komt niet in de reële economie terecht. Bedrijven investeren niet en consu menten besteden niet. ,,Dus gaat al dat geld in aandelen en obligaties zitten'', zegt Van Zeijl. En al dat extra geld betekent maar één ding; stijgende koersen. Daarnaast zijn beleggers van nature opti mistisch. Elk bericht dat het ergste achter de rug is wordt aangegrepen. Elke versoepe ling van een lockdown is reden voor stij gende koersen. ,,Of neem het Amerikaanse farmacieconcern Gilead'', zegt Van Zeijl. ,,Toen er aanwijzingen waren dat een mid del van hen mogelijk als medicijn tegen co rona kon worden gebruikt stegen de koer sen. Toen de Wereldgezondheidsorganisa tie WHO vorige week per ongeluk een be richt op de site plaatste over een Chinees onderzoek dat uitwees dat het middel hele maal niet werkt daalden de koersen weer.'' Van Zeijl verwacht deze week antwoord op de vraag of de aandelenrally een blijver tje is. ,,De vijf grootste techbedrijven ma ken samen 22 procent van de totale waarde van de Amerikaanse beurs uit. Die komen met cijfers. Als die resultaten en de vooruit zichten tegenvallen zal dat effect hebben op de koersen. Deze week is een belangrijke week voor de Amerikaanse beurzen, en daarmee voor de beurzen wereldwijd." Signify Air France- KLM Als de temperatuur laag is en de luchtvochtigheid hoog, grijpt het coronavirus volgens deskundigen veel minder snel om zich heen. Dus staat in de vestiging van Tribes aan de Amsterdamse Zuidas de airco laag en draait de bevochtiger op volle toe ren. Wen dus maar vast aan een vochtige, kille werkplek in het post- coronatijdperk. Temperatuur wordt toch al een dingetje. Iedereen die bij de flex- werkplekverhuurder binnenloopt, wordt eerst getemperatuurd. ,,We hebben warmtecamera's neergezet'', zegt oprichter Eduard Schaepman. ,,Ben je te warm, dan vragen we je om naar huis te gaan.'' Privacybe- stendig, vindt hij. ,,We slaan die ge gevens niet op. Je ziet een poppetje met een temperatuur.'' Coronabescherming gaat volgens hem verder dan alleen de bureaus wat uit elkaar zetten. ,,Het hele be drijf moet anders. Je kunt niet meer verzamelen bij de koffiemachines, dus komen we koffie serveren, net als in de jaren 50.'' Mondkapjes In de automaten zitten ook mond kapjes, handschoenen, vitamines en paracetamol. Allemaal tegen kost prijs, contactloos afrekenen. Een ver gaderzaal is een virtuele fitness ruimte met een interactieve spiegel om tegen te schaduwboksen. Een an dere ruimte hangt vol camera's voor videovergaderen. Even verderop aan de Zuidas wordt al gewerkt op de '1,5 meterverdie ping' van vastgoedadviseur Cushman Wakefield. Bureaus staan in twee tjes en viertjes bij elkaar, met tus senin een spatscherm. In een verga derzaal voor 24 mensen passen nu acht deelnemers, met vier extra in de hoeken. ,,Wij zijn altijd gewend geweest aan een persoonlijke ruimte van een halve meter'', zegt Jeroen Lokerse van Cushman. ,,Nu doe je een stap naar achter, dan wordt het anderhalve meter. Dat is helemaal niet ingewik keld.'' Grote cirkels geven de nieuwe persoonlijke ruimte aan. Bordjes en pijlen wijzen de weg: alles is eenrich tingsverkeer, met de klok mee. Met sensoren en door het volgen van mobiele telefoons worden kan toor en gebruikers in de gaten gehou den, zodat duidelijk is hoeveel men sen ergens zijn - en wanneer er te veel zijn. ,,Dat doen we op vrijwillige basis. We zien alleen de mensenstro men, niet de personen.'' Dat na de coronacrisis 80 procent van de werkplekken door alle maat regelen verloren gaat, is volgens Lo- kerse niet zo. ,,Bij ons, op een door snee kantoorverdieping, gaat het om 30 procent minder. We rekenden toch altijd met een bezetting van 70 procent.'' De kosten vallen mee: minder dan een maand huur. Schoonmaak Er moet in het coronabestendige be drijf over veel meer dingen dan al leen inrichting worden nagedacht: gaat de airconditioning virussen fil teren? Hoe regelt de cateraar straks de lunch? Gaan we straks zelf onze werkplek beter schoonmaken? Als topman John van Hoof van schoonmaakbedrijf CSU dan toch een lichtpuntje moet aanwij zen in de coronaschemering, dan is het wel de aandacht voor hygiëne op de werk vloer. „Nu begrijpt iedereen plots dat schoonmaak veel meer is dan netjes maken." De hele branche is volgens Van Hoof bezig met de nieuwe wer kelijkheid in schoonmaakland. „Het coronavirus wordt ook overgedragen via oppervlaktes - balies en tafels - of aanraakpunten: trapleunin gen, licht- woensdag 29 april 2020 De coronacrisis slaat overal diepe won den in de economie. Maar niet op de beurzen, daar is de stemming weer op perbest. Peet Vogels Amsterdam Toch is het her stel opmerkelijk. Zelfs in zware tij den zie je van tijd tot tijd een kleine De AEX stond in fe- opleving van de bruari op 620 pun- koersen. Maar het ten. Na een diepte- herstel blijft maar punt van 420 sloot doorzetten. de index gisteren op Corné van Zeijl, 520 punten, ruim 20 fondsbeheerder bij procent hoger. vermogensbeheer der Actiam, denkt dat we misschien ,,te pessimistisch zijn ge weest. De centrale banken gooien de mark ten vol met geld. In totaal wordt er 3500 miljard euro in de economie gepompt.'' GO De lichtfabriek was duidelijk in trek bij de be leggers. w De werkvloer na corona: schoon, kil en halfleeg De bankensector krabbelt weer enigszins op. De biotechno- loog behoorde tot een beschei den groepje dalers. De luchtvaart combinatie leverde weer iets in. a> E o Herman Stil Amsterdam -Eduard Schaepman, oprichter van Tribes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14