CORONAVIRUS Hebben we hier in huis het sein 'brand meester' gemist? iSIOo .'O- SIS EUWS 11 Kamperen bij het Lago Maggiore lijkt uit de gratie en vakantie in eigen land in trek. Maar kunnen we hier straks wel gewoon naar de camping? ■O, OV'COtt'tr woensdag 29 april 2020 Natasja de Groot Katwijk Op camping De Zuid duinen in Katwijk kun je momenteel een kanon afschie ten. De strandcam- ping telt zo'n driehonderd plekken voor tenten en caravans en negen chalets. Normaliter is het park rond deze tijd aardig bezet, maar nu is het er uitgestorven. Nou ja, op een paar verlaten caravans na. De camping is al sinds 1 april op slot, net als alle recreatieparken in deze regio. Niet uit eigen wil, maar op last van de veiligheidsregio, benadrukt eigenaresse Rozemarijn Dees. En ze is daar onderhand wel klaar mee. Ze heeft Pasen en de meiva kantie al in het water zien vallen en vreest voor Hemelvaart, Pink steren en de zomer. Ze houdt haar hart vast: gaat de overheid de coro namaatregelen weer verlengen? Moet zij nog meer vakantiegan gers teleurstellen? ,,Het is logisch dat op 20 mei niet meteen alles weer vol in bedrijf zal gaan, maar met een versoepeling zouden we al heel gelukkig zijn'', zegt ze. Voor het geval ze wel (een beetje) open kan, heeft ze de laat ste weken al wat voorbereidingen getroffen. Zo zijn de chalets voor zien van douchegelegenheid, aan vankelijk hadden die alleen een toilet. ,,Als we open mogen, kun- nen we die huisjes in elk geval ver huren.'' Frustrerend vindt Dees het vooral dat verschillende regio's in Nederland hun eigen regels hante ren. Zo kunnen recreanten in Overijssel en Utrecht gewoon in hun vakantiehuis of caravan ver blijven, mits ze hun eigen sanitai re voorzieningen hebben, terwijl dat in haar regio nog altijd uitge sloten is. ,,Er zitten wel heel grote verschillen tussen de regio's'', ver zucht ze. Koffiedik Wat in elk geval algemeen vast staat, is dat alle gemeenschappe lijke toiletten en douches gesloten blijven tot 20 mei. En dat geldt voor iedereen, zoals premier Rutte eerder afkondigde. Of dat hierna ook zo blijft, is natuurlijk koffiedik kijken. Maar als het ligt aan Bas van Mill van de Stichting Vrije Re creatie, de belangenbehartiger van 1200 kleinschalige campings, dan kunnen kleine campings straks open - met inachtneming van de 1,5 meter afstand. Van Mill werkt, net als vertegen woordigers in allerlei andere bran ches, hard aan een protocol hier voor. Als ergens de 1,5 meter af stand werkt, dan is het volgens hem op de kleine campings. ,,Die zijn meestal aangewezen op de ge zamenlijke sanitaire voorzienin- Zuidduinen Op kleine campings is de afstand tussen de tenten al gauw een meter of 4. Mensen komen voor hun rust gen, maar tegelijkertijd zijn dit de plekken waar je geen honder den mensen tegenkomt. En de af stand tussen de tenten en caravans is al gauw een meter of 4. Mensen komen daar voor hun rust en ruimte.'' Wat er dan qua aanpassingen zou moeten gebeuren? ,,Je kunt bijvoorbeeld gasten op een vaste tijd toegang geven tot het douche gebouw. Een gezin zou kunnen intekenen voor 20 tot 25 minuten op een bepaald tijdstip. Zo loop je niet het risico op te veel mensen in het gebouwtje. En bij de receptie kun je werken met plexiglas, of de paden met looprichtingen aange ven.'' Washandje Voor mensen met een eigen cara van of camper zal het volgens Van Mill sowieso makkelijker zijn om zich aan te passen, omdat zij dik wijls al een chemisch toilet aan boord hebben en dus niet per se naar het toilet in het gezamenlijke gebouwtje hoeven. ,,En zij kunnen zich eventueel met een washandje een beetje opfrissen bij het aan recht in de caravan. Het is mis schien wat behelpen, maar het kan wel.'' Voor de tenthouders of mensen met een vouwwagen zal het iets uitdagender zijn, geeft hij toe. Maar ook voor die recreanten ziet hij oplossingen. ,,Zo hoorde ik laatst iemand zeggen dat hij zijn eigen draagbare toilet kan meene men in de vouwwagen. Er valt ge noeg te bedenken. En veel kam peerders zijn wel wat gewend.'' Frank Poorthuis Rotterdam IN QUARANTAINE De mensen, zo lees ik, zijn on derweg naar de Ikea. Uurtje wachten voor ze de Svennö, de Haddu en de Bögor mogen kopen. De Blokker is ook weer vol. En jippie, morgen gaat de Bijenkorf open. Wij thuis hebben kennelijk het sein 'brand meester' gemist. Wij zitten nog binnen namelijk, ons te realise ren dat voor het eerst sinds de qua rantaine begon, er weer regen op onze serre plenst. Wat een voorjaar hebben we gehad. Zullen we het ooit vergeten? Of is het toch niet echt voorbij? Want anders horen we het graag hoor. Van Dissel, Gommers, Rutte, kom er maar in! Persconferen tie om 19.00 uur? Wij zitten voor de buis. Even serieus: niet alleen wij verba zen ons over de toegenomen drukte. Er heerst milde verwarring in meer dere delen van het land. Gingen we nou de economie weer opstarten? Of beginnen alleen de scholen weer enigszins? Gaan we voorzichtig weer ons gewone leven leiden en dan kij- ken hoe lang dat op de ic's goed gaat? Gaan we het over drie weken moni toren en dan nieuw beleid bepalen? Straffe hand Er is niemand die ons nu bij de hand neemt. Ja, ik durf het haast niet te zeggen, maar ik mis leiding! Gek, hoe snel je went aan de straffe hand van de overheid in een tijd waarin je zelf ook niet alles zeker weet. Ik heb er naar geïnformeerd: pas over twee weken staat weer een persconferen tie van Rutte gepland. Gaan we tot die tijd live experimenteren in het land? Ik merk dat het me korzelig maakt. Ik zie mensen op straat die ze ker geen 1,5 meter afstand houden, proef onrust bij kennissen en vrien den. Dezelfde vragen: het is bijna Niet alleen wij verbazen ons over de toegenomen drukte. Er heerst milde verwarring in het land klaar nu, toch? Dan hoeft het toch niet meer zo streng? En dan denk ik weer: welke memo heb ik gemist. Wat ik u wel kan vertellen: ik word er bijna weemoedig van. Da's een gekke realisatie. Los van alle plannen die in duigen vielen, de angst om ge troffen te worden door het noodlot, ga ik nu al bijna missen wat we heb ben doorgemaakt. In de psychologie heet dat volgens mij het Stockholm- syndroom, dat je een warme band ontwikkelt met je gijzelnemer. Na tuurlijk heb ik geen warme band met dat virus, ik ben niet gek. Maar het teruggetrokken leven, met de kleine kinderen in huis, de groten in ieder geval veilig. Het doet me realiseren wat het meest belangrijke in mijn leven is. GO Inklokken voor de douche Eigenaresse Rozemarijn Dees heeft de sanitaire ruimte al coronaproof gemaakt. Camping De Zuidduinen in Katwijk ligt er stilletjes bij. FOTO'S PIM RAS -Bas van Mill, SVR Net als veel Nederlanders blijft jour nalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 47.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11