Laatste oorlogsdagen II II 9 Het geschreeuw op straat en in de huizen is niet te beschrijven de witte vlag uit te hangen?' vraagt Hertha von Gebhardt zich af. Een arts ziet een angstaanjagend tafereel. 'In Berlijn zijn soldaten opgehangen, ze hebben een bord om hun nek: 'Ik was te laf om mijn vrouw en kinderen te verdedigen'. De hysterie die uit zulke teksten spreekt!' In de Führerbunker spreekt Hitler van de 'beslissende slag'. 'Als ik deze slag win, dan ben ik gerehabiliteerd', staat te lezen in het verslag van zijn stafbespreking. Maar de Führer weet de uitkomst al. Zijn secretaresse Traudl Junge hoort hem zeggen: 'Ik wil de vijand levend noch dood in handen vallen. Als ik dood ben, moet mijn lijk worden verbrand en voor eeuwig onvindbaar blijven'. We had den het over hoe je effectief en veilig kon sterven, vervolgt Junge. Zij haalt opnieuw Hitler aan: 'Het beste is je in je mond te schieten. Dan ontploft je schedel, je merkt er helemaal niets van. De dood treedt meteen in.' Maandag 30 april Het einde. 'Het liep tegen acht uur, de Rijksdag brandde. Ik ben met Als ik dood ben, moet mijn lijk worden verbrand en voor eeuwig onvindbaar blijven Russische soldaten op het dak ge klommen en heb een van hen de vlag in handen gedrukt', schrijft de Russi sche oorlogsfotograaf Jevgeni Chal- dej. De Russen planten de vlag in het hart van Berlijn. De overwinnaars vergrijpen zich aan Duitse burgers. 'Het geschreeuw op straat en in de huizen is niet te be schrijven', aldus scholiere Jutta uit Verchen aan de Kummerower See. 'Mijn vader had me op de hooizolder verstopt, maar haalde me even later weer naar beneden, omdat hij het ook daar te gevaarlijk vond. En hij had gelijk: tien minuten later klom men de Russen naar boven en staken op zoek naar vrouwen met hun bajo netten in het hooi. Veel soldaten wa ren dronken. Ik heb doodsangsten uitgestaan en zelf ook heel erge din gen meegemaakt waar mijn ouders me niet tegen konden beschermen.' 'Plotseling klinkt een schot, zo hard, zo dichtbij, dat we allemaal stil vallen', aldus Traudl Junge in de Führerbunker in Berlijn. 'De knal plant zich door alle kamers voort. 'Zo, dat was een voltreffer', roept Helmut en hij beseft niet hoezeer hij gelijk heeft. Nu is de Führer dood.' Opper wachtmeester Hermann Karnau ziet wat er met het lijk gebeurt. 'Ik zag opeens iemand een in benzine ge drenkte lap gooien. Voor me lag Adolf Hitler op zijn rug en Eva Braun op haar buik. Hij brandt.' Dinsdag 8 mei/ woensdag 9 mei 1945 Het laatste woord is aan generaal- veldmaarschalk Wilhelm Keitel. Op 8 mei bekrachtigt hij in Berlijn de Duitse overgave. 'De ceremonie be gon met een paar inleidende woor den, waarna Zjoekov (de Russische generaal, red.) me vroeg of ik de capi tulatieovereenkomst had gelezen. Ik antwoordde: 'Ja!' De tweede vraag luidde of ik bereid was de erkenning ervan met mijn handtekening te be krachtigen: 'Ja!' Onmiddellijk daarna begon de tekenceremonie en nadat ik als eerste had getekend volgde de rest. Na afloop verliet ik door de deur vlak achter me met mijn gevolg de zaal.' Veel zakelijker had het einde van een gruwelijke oorlog niet kunnen worden beschreven. Joe Rosenthals foto van het planten van de vlag op Iwo Jima is nog beken der', noteert Jackson in zijn memoi res. Rosenthal maakte de foto bij de verovering van het Japanse eiland Iwo Jima door Amerikaanse mari niers. Intussen verpulvert Berlijn onder zware bombardementen. De burger bevolking, in kelders, is de wanhoop nabij. 'Kunnen we het riskeren nu al dinsdag 28 april 2020 M Een soldaat van het Rode Leger plant in 1945 de vlag van de Sovjetunie op het dak van de Duitse Rijksdag. FOTO ANP - Jutta, Duitse scholiere -Adolf Hitler Ontmoeting van westelijke en oostelijke geallieer den op de brug over de Elbe bij Torgau. FOTO AP M M Generaal-veld- maarschalk Wilhelm Keitel tekent voor de Duitse capitula tie. FOTO AFP M Vrouwen in Ber- gen-Belsen begra ven slachtoffers die het concentratie kamp niet overleefd hebben. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9