75 jaar Bevrijding t 8 NIEUWS In Zwanenzang 1945brengt Walter Kempowski de laatste dagen van nazi-Duitsland tot leven. Brieven, dagboeken en memoires zorgen voor een aangrijpend beeld. dinsdag 28 april 2020 Hans van Zon Rotterdam/Berlijn e laatste dagen van het Derde Rijk zijn een dodendans en een apocalyps ineen. Op 20 april 1945 viert Adolf Hitler zijn laatste verjaardag. In zijn bunker in Berlijn, het laatste toevluchtsoord in nazi-Duitsland dat verkruimelt on der het oorlogsgeweld. Op het mo ment dat daar in grafstemming de glazen worden geheven, zien bevrij ders het onbeschrijfelijke leed in de vernietigingskampen. Op 25 april ge ven Amerikaanse en Russische sol daten elkaar aan de Elbe de hand, en worden in New York de Verenigde Naties opgericht. Weer vijf dagen la ter pleegt Adolf Hitler zelfmoord en op 8 mei geeft nazi-Duitsland zich definitief gewonnen. Europa viert na slopende oorlogsjaren de vrede. Zwanenzang 1945 - in vertaling uit gebracht door uitgeverij Thomas Rap - is een collectief dagboek. Walter Kempowski put uit brieven, dag boeken, memoires en verslagen en kijkt daarmee door de ogen van hoofdrolspelers tot slachtoffers naar de turbulente, laatste oorlogsdagen. Deze aangrijpende vorm van recon structie gebruikt de in 2007 overle den Duitse schrijver ook in de voor gaande negen delen van zijn serie Echolood, waarvan Zwanenzang 1945 het slotstuk is. Hij legde daarvoor vanaf de jaren 80 een enorm archief Walter Kempowski kijkt door de ogen van hoofdrol spelers tot slachtoffers naar het einde van de oorlog aan van 3,5 miljoen 'kleine, niet ge publiceerde autobiografieën'. Slacht offers en daders, kopstukken en 'kleine mensen', geven daarin een beeld van de ondergang, de politieke verblindheid, doodsangst en hoop in de laatste weken van het Derde Rijk. Vrijdag 20 april 1945 'Eigenlijk werd Hitlers verjaardag niet meer gevierd', schrijft Albert Speer, zijn minister van Bewapening. 'Hij moet het gevoel hebben gehad dat hij, anders dan door zijn medelij den, niet meer overtuigend was. Nie mand wist goed wat hij moest zeg gen.' Volgens kamerdienaar Heinz Linge wil hij niet worden gefelici teerd, omdat 'er volgens hem niets was waarmee hij gelukgewenst kon worden'. Zijn conclusie sluit aan bij de beelden van Hitlers ontmoeting met een afvaardiging van de Hitler- jugend bij de bunker van de rijkskan selarij. Een ziekelijk man staat hen schuchter te woord en probeert te verdoezelen dat zijn linkerarm schokt. De Deense journalist Jacob Kro- nika schrijft vanuit Berlijn dat 'dit volgens de Berlijners de laatste ver jaardag van Hitler is'. 'Jarenlang heb ben ze Heil! geroepen. Nu haten ze hem, ze zijn bang voor hem, door hem hebben ze dood en ellende te verduren. Maar ze hebben de kracht en de moed niet zich aan zijn de monische macht te ontworstelen. Wanhopig en passief wachten ze op het laatste bedrijf van dit oorlogs drama.' Ruim 300 kilometer westwaarts, in het net bevrijde vernietigingskamp Bergen-Belsen, schiet de Britse luite nant Michael Gow, in een kramp. 'We zagen ziekenwagens af en aan rijden en we zagen niet waarom de brancards op de dekens na leeg wa ren, tot we ontdekten dat het vol strekt onmogelijk was onderscheid te maken tussen een brancard met al leen dekens of een met een lichaam erop. Zo uitgemergeld waren de ge vangenen', schrijft Gow in zijn dag boek. 'Bergen-Belsen was het ver schrikkelijkste wat ik ooit heb gezien en ooit zal zien.' Woensdag 25 april 1945 Langs de Elbe, bij Torgau (tussen Ber lijn en Dresden) ontmoeten het wes telijke en oostelijke front van de geal lieerden elkaar. De Amerikaanse lui tenant Albert L. Kotzebue schrijft daarover: 'Door mijn veldkijker kon ik mannen in bruine veldjasjes onder scheiden. Ik wist meteen dat het Rus sen moesten zijn, want iemand had me verteld dat de Russen hun onder scheidingen ook te velde droegen.' 'We waren allemaal erg opgewon den', noteert de Russische officier Aleksander Gordejev. 'Op een stuk zeil dat we op het gras hadden uitge spreid, werden Russische wodka en een eenvoudig hapje opgediend. Daarna brachten de Amerikanen en onze soldaten een toost uit. Opdat er nooit meer oorlog zou zijn.' Persfotograaf Allan Jackson is erbij. Hij maakt foto's van de ontmoeting aan de Elbe, laat de Amerikanen en Russen handen schudden op de op geblazen brug bij Torgau. 'Twee da gen later prijkte mijn foto op de voor pagina's van de grootste kranten. Na verloop van tijd werd mijn foto be schouwd als de op een na beste foto uit de Tweede Wereldoorlog. Alleen GO De doodsstrijd van nazi-Duitsland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8