CORONAVIRUS 7 De georganiseerde misdaad laat zich allerminst afremmen door de coronacrisis. Monsterpartijen drugs blijven de Rotterdamse haven in komen. ,,Ze vinden altijd manieren die wij niet bedenken'', ervaart politiechef Fred Westerbeke. tie merkt het aan een toenemend aantal meldingen. „Mensen zien dat sneller. Ze zijn vaker thuis en ze kijken meer naar buiten. Maar ook daar passen criminelen zich op aan. We zien dat ze gaan dealen op plekken waar het drukker is. Parkeerplaatsen van supermark ten of bouwmarkten bijvoor beeld.'' Zien jullie al andere manieren van drugssmokkel door de coro nacrisis? „Omdat de luchtvaart stilligt, is één kanaal voor drugssmokkel af gevallen. Dan weet je dat ze andere manieren gaan zoeken. Wij probe ren die scenario's ook te voorspel len. Maar ze komen altijd op ma nieren die wij niet kunnen beden ken. Daar zijn ze wel goed in." „Ik denk dat wij hier een licht voordeel uit kunnen halen. Het wordt iets lastiger voor criminelen en dat kunnen we goed gebruiken, want we moeten knokken met minder effectiviteit dan normaal. Aan de andere kant zien we be paalde vormen van criminaliteit teruglopen. Woninginbraken bijvoorbeeld, dat neemt echt af. Net als zakkenrollerij, een misdrijf dat met zo'n 8o procent is gedaald. Dat blijkt een heel stuk lastiger uit te voeren in de 1,5 metermaat schappij. Mooi is dat. En er zijn ook geen voetbal wedstrijden en grote evenementen, dus de roos- terdruk is verminderd.'' ,,We krijgen er ook extra werk voor terug. Het aantal overlastmel- dingen is bijvoorbeeld fors toege nomen. Denk aan burenruzies, ge luidshinder en jeugdoverlast. En vergeet niet dat de handhaving van de noodverordening ook ge woon inzet vraagt. De collega's van de recherche werken, gegeven de omstandigheden, keihard door. We zitten wel met het probleem van arrestaties en de doorloop richting de rechtelijke macht, die nu stokt. Aanhoudingen die niet kunnen wachten gaan door, maar waar mogelijk stellen we ze uit. Een punt van zorg is hoe die golf van zaken straks in de strafrechte lijke keten kan worden behandeld. De rechtbanken gaan vanaf 11 mei beperkt weer open en zullen meer soorten zaken behandelen dan in de afgelopen weken, maar die had den al een stuwmeer aan zaken. Je kunt op je klompen aanvoelen dat we daar een enorme opgave gaan krijgen.'' Een ander punt van zorg is dat de coronacrisis tot een financiële crisis en tal van overheidsbezuini gingen gaat leiden, verwacht Wes- terbeke. Het kabinet heeft vrijdag besloten extra geld uit te trekken voor de aanpak van ondermijning, onder meer voor een speciale mul tidisciplinaire unit. Hij hoopt niet dat als komend jaar de broekriem moet worden aangetrokken, zulke uitgaven weer worden terugge schroefd. „In alle hectiek zou je bijna vergeten dat twee jaar gele den de broer van een kroongetuige is vermoord, en vorig jaar advocaat Derk Wiersum. Het is duidelijk dat we onvoldoende slagkracht hebben om de zware georgani seerde criminaliteit het hoofd te bieden. Ik hoop echt dat de investeringen over meerdere jaren gegaran deerd zijn. Laten we ons geen illusies maken. Cri minelen gaan onverdro ten door. Maar reken maar dat wij dat met de zelfde focus doen." Met medewerking van Hessel de Ree. hoor over collega's die familiele den hebben verloren. En vergeet niet de extra stress die het werken op straat met zich meebrengt. Agenten die opzettelijk in hun ge zicht worden gespuugd. Met wat voor onzekerheid en zorg ga je dan naar huis? Dat hakt erin hoor.'' Draaischijf Behalve chef van de Rotterdamse politie is Westerbeke landelijk portefeuillehouder Opsporing. In die hoedanigheid volgt hij de ge organiseerde misdaad op de voet: Nederland is een draaischijf in de internationale drugshandel. Co caïne uit Zuid-Amerika komt massaal Europa binnen via Rotter dam en Antwerpen. ,,Ik heb niet het idee dat de vraag naar cocaïne wezenlijk is verminderd. Natuur lijk, het gebruik zal minder zijn, maar ik geloof niet in bijvoorbeeld een halvering. De handelsprijzen staan niet onder druk, in elk geval. De coronamaatregelen maken de distributie in Europa wel lastiger. Criminelen waren gewend met hun auto zo de grens over te ste ken. Dat gaat nu minder makke lijk, maar binnen de kortste keren omzeilen ze die blokkades weer. Bijvoorbeeld door oude smokkel routes weer in gebruik te nemen of door andere methodes te ge bruiken. Dat zijn scenario's waar de opsporing rekening mee houdt.'' Een ander probleem waar drugsdealers tegenaan lopen, zijn de lege straten. Wie nu met een scooter komt aanrijden en een pakje drugs in iemands handen duwt, valt veel sneller op. De poli- *1' Hij hoort het links en rechts zeggen: door de coronacrisis ligt vast ook de drugshan del stil. Maar in de Rotterdamse haven merken ze daar weinig van. Nog steeds ko men daar partijen cocaïne ter waarde van tientallen miljoenen euro's binnen, zoals eerder deze maand een hoeveelheid van maar liefst 1400 kilo. En afgelopen week werd in de Antwerpse haven een monsterlading onderschept. Veer tien Nederlanders werden aange houden. ,,We zien geen enkele vermin dering van de partijen drugs die binnenkomen'', zegt Westerbeke. ,,We zien zelfs meer activiteit in de haven. De afgelopen weken pakken we heel veel uithalers op. Dat zijn mensen die containers met drugs leeghalen voordat wij ze vinden. Dat lukt ze niet lang niet altijd, want we houden echt op dagelijkse basis mensen aan. Maar je kunt op je vingers natellen dat ze daar niet voor niets zijn.'' Als voormalig hoofdofficier van het landelijk parket had Fred Wes terbeke zich een andere start voor gesteld. Toen hij op 1 april begon als eenheidschef van de politie in zijn geliefde stad Rotterdam, be landde hij midden in de coronacri sis. Hij heeft nog geen collega de hand kunnen schudden. ,,Niet ideaal, maar vergeleken met de enorme drama's die dit virus met zich meebrengt, een minor issue. Ik dinsdag 28 april 2020 'Crisis of niet, criminelen gaan onverdroten door' Nog steeds komen grote partijen drugs de havens binnen. Vorige week werd in de Antwerpse haven een lading van 4000 kilo cocaïne onderschept in een container met vis. Hierbij werden veertien Nederlanders aangehouden. In de haven van Rotterdam werden eerder deze maand partijen van ruim 1000 kilo (midden) en van 1400 kilo cocaïne aangetroffen. fotos politie en om 4 APRIL ROTTERDAM 27 APRIL ANTWERPEN 10 APRIL ROTTERDAM Q MAERSK V-'. Zijn jullie dankzij de crisis nu in het voordeel? Dus binnenkort worden alle oude zaken opgelost? A Fred Westerbeke: „We zien zelfs meer criminele activi teit in de haven dan eerst." FOTO'S HANNAH ANTHONYSZ EN ANP Yelle Tieleman Koen Voskuil Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7