CORONAVIRUS ÖZCAN AKYOL Minder sterfgevallen en opnames door corona 6 Column y @OzcanAkyol Bluetooth-uitvinder Jaap Haartsen verbaast zich over de grote weerstand tegen een corona-app met zijn technologie daarin. „Bluetooth is minder privacygevoelig dan gps." Iets na 10.00 uur, toen de meeste winkels nog waren gesloten, toog ik naar de Hema bij ons in de binnenstad, omdat onze zoon nieuwe rompertjes nodig had, speciaal voor de zomer. Er was weinig volk op de been. Alleen voor de deur van 's lands bekendste warenhuis stonden wat mensen, van jong tot oud, allemaal met een missie. Ik wilde de winkel binnenlopen, maar werd meteen door een me dewerker gewaarschuwd. ,,De oranje tompoucen zijn op.'' ,,Dat scheelt'', antwoordde ik. ,,Ik kom voor iets anders.'' „Verdomme", riep een oudere man naast me. ,,Deze mensen heb ben ze ook niet meer.'' aardig was gelukt, maar de popula riteit van dit fenomeen, een gegla zuurd gebakje met room, had ik zo te zien volledig gemist. Dat werd iets later bevestigd in Bakker Bart, waar ik broodjes voor mijn thuiswerkende vriendin wilde kopen en smoothies voor de kinderen - ze zijn dol op die drankjes. ,,Heeft u tompoucen''? vroegen twee meisjes voor me in de rij. ,,Ja'', zei de verkoopster. ,,Maar we hebben alleen de klassieke roze variant.'' De meisjes gingen vergaderen. Niet eerder in deze maand lagen de cijfers zo laag, al zijn de cijfers in het weekend altijd vertekend door dat veel ziekenhuizen pas na het weekend - en nu na Koningsdag - hun administratie bijwerken. Ook het aantal coronapatiënten op de intensive care, is gedaald, tot 905. Dat zijn er 29 minder dan zondag. Het totaal aantal sterfgevallen als gevolg van het coronavirus staat Eentje stelde voor: „Misschien kunnen we ze insmeren met ge kleurd glazuur.'' ,,Dat is niet lekker'', riposteerde de ander. ,,Pff. Dat weet iedereen toch.'' Maar ik wist van niks. Wat was er met me aan de hand? Daarom schafte ik maar die afge keurde klassieke tompoucen aan. Misschien kwam het voort uit een soort fear of missing out. Ik vertelde mijn vriendin wat ik had meegemaakt. Ze keek me aan alsof ze water zag branden. ,,Na- tuurlijk moeten tompoucen erbij. Ga jij maar lekker een inburge- ringscursus doen, gekke alloch toon. Wij hadden ze vroeger altijd thuis. Ze horen bij het gevoel van Koningsdag.'' Op sociale media zag ik inder daad meterslange rijen voor ban ketbakkerijen. Ik had er cynisch over kunnen doen, maar ergens vond ik het juist heel mooi: de tompouce als symbool van onze verbondenheid in deze malle pan- demietijden. Ik riep mijn gezin bij elkaar en legde de boodschappen op tafel. ,,Kijk wat papa heeft gekocht, jongens.'' ,,Wat is dat?'' vroeg Mia (4). ,,Dat is een tompouce.'' Anna keek me hoofdschuddend aan. ,,Je hebt de verkeerde kleur gekocht.'' Intussen smeerde Baran (2) room in zijn haar. Mia spuwde haar gebak uit en wilde een cor- netto. Als we toch lekkernijen gaan uitdelen, redeneerde ze. Het gezin moest nog even wen nen, maar er was een nieuwe tra ditie geboren. De populariteit van dit fenomeen had ik zo te zien volledig gemist hiermee op 4518 en het totaal aantal patiënten dat in het ziekenhuis op genomen is (geweest) op 10.521. Vierhonderd mensen zijn in de afgelopen 24 uur positief getest op het virus. Het totale aantal gecon stateerde besmettingen in Neder land komt hiermee op 38.245. Om dat niet iedereen getest wordt, ligt het werkelijke aantal besmettingen en coronadoden hoger. Sinds eind maart is er over de hele linie een daling te zien in het dagelijkse aantal nieuwe sterfgeval len. Dit is volgens het RIVM een di rect gevolg van de maatregelen die zijn genomen om de verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. 'Mr. Bluetooth' heeft zich bewust een tijdje afzijdig gehouden van de hele discussie rond de corona- app die het kabinet enkele weken geleden aankondigde. ,,De hele aanpak van de corona-app is be droevend'', vertelt hij. Zowel vanuit het kabinet als hoe de sa menleving hiermee omgaat. Een groot mediacircus waarbij 17 mil joen experts in het weekend hun mening mogen geven.'' Haartsen (57) noemt een goede corona-app een ingewikkelde puzzel, die niet binnen enkele weken gelegd kan worden. ,,Dan doe je het vakgebied toch echt te kort. Wat zouden we ervan vin den als de minister tijdens een persconferentie vraagt om met voorstellen voor een vaccin te ko men, ja iets met chloroquine erin?'' Haartsen ontwikkelde in de ja ren 90 de bluetoothtechnologie toen hij in dienst was bij het Zweedse Ericsson. De oorspron kelijke patenten, hij heeft er ruim tweehonderd, staan op zijn naam. Inmiddels zit de technolo gie in ruim 30 miljard apparaten - van smartphones tot Apples AirPods - en komen daar jaarlijks ruim 4 miljard bij. Weerstand Volgens Haartsen zou een co- rona-app absoluut soelaas kun nen bieden. Tegelijk verbaast hij zich over de grote weerstand. ,,90 procent van de Nederlandse be volking downloadt de app van Twitter, Facebook of whatsApp waarbij ze hun privégegevens zonder meer delen. Als mensen vervolgens een app moeten downloaden waardoor we weer naar buiten kunnen, dan is de wereld te klein.'' Eén van de voorname kritiek punten rond een corona-app be treft zijn eigen bluetoothtechno- logie. Zo stelde computerweten schapper Maarten van Steen vo rige week tegenover de Tweede Kamer dat bluetooth te veel be perkingen kent: contactmomen ten met coronapatiënten zijn vrijwel onmogelijk goed te regis treren. Hoogleraar en huisarts Niels Chavannes stelde dat blue tooth ook 'de grasmaaiende Een mediacircus waarbij 17 miljoen experts hun mening mogen geven buurman aan de andere kant van de schutting' kan registreren. Dan geeft de app dus een vals alarm, want er is geen besmet tingsgevaar. Haartsen is het slechts gedeel telijk met de kritiek eens. ,,Blue- tooth gebruiken om te achterha len of er een coronapatiënt in je buurt is geweest, is helemaal niet gek.'' Hij begint een klein tech nisch college. ,,Met bluetooth kun je bijhouden wie er binnen radiobereik is geweest. Bereik wordt bepaald door het zendver- mogen, de ontvangstgevoelig heid, de afstand. Ook of er mu ren, obstakels of reflectoren zijn, speelt mee. Uit het bereik kun je vervolgens de afstand afleiden." Tegelijk is dit nog onvoldoende nauwkeurig, erkent hij. ,,Er wordt gewerkt aan afstandsbepaling, met nauwkeurigheid van onge veer een meter. Voordat het op grote schaal in telefoons zit, zijn we een aantal jaren verder.'' Vals alarm We hoeven daar echter niet per se op te wachten, meent Haart- sen. ,,Met de huidige afstandsbe paling komt het neer op statis tiek. Ja, vals alarm, zoals Chavan- nes zegt, is zeker mogelijk. Maar deze situatie treedt ook op als je wél nauwkeurig de afstand kunt meten'', stelt Haartsen. ,,Deze as pecten zul je altijd mee moeten nemen als je een heel systeem rond de corona-app bouwt.'' Al met al zou bluetooth vol gens Haartsen 'best eens een goede hulp kunnen zijn om de samenleving weer op de rit te krijgen'. Gebruik is bovendien minder privacygevoelig dan een app op basis van gps-plaatsbepa- ling. Haartsen heeft zijn hoop ge vestigd op de recent aangekon digde samenwerking tussen Ap ple en Google. De techgiganten willen afstandsbepaling op basis van bluetooth in hun systeem software stoppen en corona-apps op Android en iPhones moeite loos met elkaar laten communi ceren. ,,Dat is een betere aanpak dan wat nu in Nederland gebeurt en wat nogal een hoog amateur gehalte kent.'' En hoe ziet hij de toekomst van de corona-app, waaraan het kabi net werkt?,,Ik vrees dat deze te laat komt om echt te helpen in de strijd tegen het coronavirus. Maar wellicht is hij op tijd voor de vol gende variant van het virus. Dan heeft de wetenschappelijke we reld ook wat meer tijd om onder zoek te doen, bijvoorbeeld naar de kans op verkeerde meldingen, voordat de corona-app grootscha lig wordt ingezet.'' dinsdag 28 april 2020 Tomnouce GO 'Aanpak corona-app is ronduit bedroevend' Ik dacht altijd dat mijn integratie DE BILT Het aantal gemelde co- ronadoden en ziekenhuisopna mes stijgt steeds minder hard. Zondag kwamen er 43 meldin gen van overledenen en 65 mel dingen van mensen die in het ziekenhuis terechtkwamen. David Bremmer Rolde -Jaap Haartsen, uitvinder bluetooth Volgens Jaap Haartsen zou een corona- app zeker soelaas kunnen bieden. l FOTO CORNÉ V'. SPARIDAENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6