CORONAVIRUS Lemma's voor het woordenboek van deze tijd Anders, maar nog steeds gezellig 5 SlSS Coronaberusting - Ik loop mijn dage lijkse rondje op de kade (zie: Corona ommetje) en sta te wachten bij het voetgangerslicht, dat ik natuurlijk niet aanraak (zie: Coronasmetvrees). Daarom kan ik flarden opvangen van het gesprek dat twee vrouwen even verderop bij de brugleuning voeren, zeker 3 meter van elkaar. Over mannen, kinderen en al die dingen die me niets aan gaan. Maar dan hoor ik de paar woorden die wel eens het gezegde van deze periode konden zijn: 'Ja, dat kan nu natuurlijk ook niet meer.' Coronaschermgekte - Soms, als ik nog even helemaal alleen ben in een hangout, trek ik gekke bekken naar Bill Gates, of wie er ook achter die Google-app zit in Silicon Valley. Dat scherm met mijn spiegelbeeld, een malle grijns op m'n gezicht. Ik steek mijn tong uit, middelvinger in de lucht. Dat werk. Kinderachtig, maar je wordt melig van zeven weken binnenhangen. Ik vermoed dat ik niet de enige ben. Er is in the valley vast ergens een muur vol met dergelijke foto's. Coronaruzie - Uiteenzetting tussen partners, die in niet-coronatijden (zie ook: Pre-coronageluk) tot dagenlange verwijdering had geleid. Maar nu bin nen een half uur wordt afgeknuffeld met de woorden: ,,Laten we weer nor maal doen. We zitten samen in het zelfde schuitje, schat.'' Coronatompouce - Staande uitdruk king: poging om van een mislukt feestje toch nog iets te maken. Frank Poorthuis Rotterdam IN QUARANTAINE Een paar lemma's voor het woor denboek over deze crisis dat on getwijfeld snel zal verschijnen. Coronabruin - Ik sta 's ochtends voor de spiegel in de badkamer en kijk naar mijn eigen hoofd en schouderpartij. En ineens zie ik mijn vader staan. Niet dat ik ook maar iets op hem lijk, maar die kop van mij is op het moment onna tuurlijk bruin, tot aan de T-shirtgrens onderaan mijn hals. Dat was precies waar mijn vader zijn hele leven mee rondliep. Hij was een Indië-veteraan en de drie jaar in de oost hadden hem be halve een enorme tolerantie voor sam bal, ook een immer gebruinde huid gegeven. Tot de grens van zijn uniform; een melkwit lichaam, maar een altijd gebruinde kop. Ik zie ze dezer weken overal op de hangouts: collega's met een vroeg zomerhoofd. Als er even tijd is, zitten we immers in de zon. Maar de werkspullen blijven aan, er kon eens iemand FaceTime-bellen. Maastricht Rotterdam jK lHlrl I Utrecht Eindhoven dinsdag 28 april 2020 Net als veel Nederlanders blijft jour nalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 46. Hoe vierde Nederland Koningsdag? Door tóch zo veel mogelijk oranje spullen bij elkaar te zoeken en er een privéfeestje van te maken. Door spelletjes te doen, het Wilhelmus mee te spelen of zingen, of oranje tompouces te eten. Maastricht, waar de ko ninklijke familie langs zou komen, lag er verlaten bij, zag de burgemeester. Willem-Alexander was er nu alleen aanwezig via een scherm. Hij sprak met zie kenhuispersoneel. foto's anp, rob engelaar, bart hoogveld, REUTERS, MARC BOLSIUS, HENRI VAN DER BEEK, SHODY CAREMAN -A AA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5