CORONAVIRUS 4 Update Geen feestjes, geen vrijmarkten en geen bezoek aan Maastricht. De koning vierde zijn 53ste verjaardag noodgedwongen thuis en dat leverde een bijzonder inkijkje in het leven van de koninklijke familie op. Aantal besmettingen wereldwijd: 3.002.3030 Aantal doden wereldwijd: 209.661 Aantal mensen genezen wereldwijd: 884.323 Aantal besmettingen in Nederland: 38.245 Aantal doden in Nederland: 4518 Nijmegen Borne Strijen Oldebroek Ze hadden er zo naar uitgekeken om op grachten, pleinen en straten massa's mensen te zien die helemaal uit hun dak zouden gaan en uitbundig feestvierden. ,,Het heeft niet zo mogen zijn'', sprak Willem-Alexander te leurgesteld in een korte toe spraak aan het begin van de dag op tv. ,,Ik hoop dat het de allerlaatste Koningsdag thuis van de geschiedenis zal zijn.'' Net zoals al zoveel Nederlan ders afgelopen weken hun ver jaardag thuis in alle soberheid hebben moeten vieren, deed ook Willem-Alexander dat gisteren alleen in huiselijke kring. Zijn moeder prinses Beatrix, broer Constantijn en andere familieleden kropen achter de computer om hem toch nog te kunnen feliciteren en het glas te heffen tijdens de nationale toost aan het eind van de mid dag. ,,Lieve Alexander, wie had ooit gedacht dat ik jou op je verjaardag op deze manier zou feliciteren. Ik wens je heel veel liefs en alle goeds'', zei Beatrix vanuit haar kasteel Draken- steyn. Ontroerend Het was voor eerst dat Beatrix in het openbaar iets van zich liet horen tijdens de coronacri sis. Het was een 'bijzonder ontroerend digitaal moment' voor de koning, zo liet hij zijn naasten weten vanuit de tuin van Paleis Huis ten Bosch. Zelf bracht hij daarna een toost uit op iedereen. ,,Maar vooral een toost op iedereen die Neder land op dit bijzondere, bizarre moment draaiende houdt'', vervolgde hij. ,,Niet alleen de zorgprofessionals; het zijn onze boeren die elke dag ons voedsel produceren, het is de logistiek die zorgt dat het in de winkels ligt, de vakkenvullers die elke dag zorgen dat we het ook kunnen kopen. Het is heel bijzonder hoe de schoonma kers zorgen dat alles gedesin fecteerd wordt, dat iedereen zijn werk kan doen. Er zijn zo veel mensen die Nederland dag in, dag uit draaiende hou den. Ook voor hun deze hele speciale toast. Dank jullie voor wat jullie doen.'' De hele dag stond in het te ken van de virtuele ontmoe tingen. Zo belden Willem- Alexander en Maxima in tij dens een koffiepauze van het zorgpersoneel van Maastricht UMC+ sprak paardenliefheb- ster prinses Amalia met meer voudig Olympisch kampioen Anky van Grunsven en viel Maxima als promotor van mu ziek voor kinderen binnen bij een videoworkshop van zan ger Jeroen van der Boom. Meest opzienbarend was het gesprek van prinses Alexia met vlogger Enzo Knol. Zij gaf een openhartig inkijkje in het ko ninklijke leven achter de schermen in het bijzijn van haar moeder, die haar aanmoe digde om daar zelf iets over te vertellen. ,,Ze gaat dan zeggen: ze is een heel lastige moeder'', grapte Maxima. ,,Die altijd heel streng is, die altijd chagrijnig is. Ze heeft geen energie.'' Bravo Maar de energie van haar moe der was volgens Alexia niet echt een probleem. ,,Ik vind, gezien het werk wat mijn moeder altijd doet, dat ze het heel goed doet. Ze moet heel veel tijd besteden aan haar baan, maar ze is er heel vaak. En zo niet, dan is er altijd wel iets wat we samen kunnen doen. Ik breng nog steeds heel veel tijd met haar door. Wij al lemaal. Ik vind mijn ouders best wel ehheel goede ou ders!'' Daarop begint Maxima te klappen en roept luidkeels: ,,Bravo! Dit was niet gescript!'' De sobere Koningsdag leidde in het hele land nauwe lijks tot incidenten. De politie schreef in totaal 65 bekeurin gen uit voor mensen die toch bij elkaar waren gekomen en geen 1,5 meter afstand hielden. In Groningen kregen tiental len feestgangers bij een jeugd honk alleen een waarschu wing, maar ze moesten wel zorgen dat ze vertrokken. Maastricht dinsdag 28 april 2020 GO De Britse premier Boris Johnson is gisteren weer in de openbaarheid ver schenen. Hij sprak het land toe buiten zijn ambts woning in Downing Street en zei dat het de goede kant opgaat met de strijd tegen het coronavirus. Hij lag zelf op de intensive care door het virus. Het coronavirus grijpt in Rusland om zich heen. De Russische autoriteiten melden dat inmiddels bij 87.147 mensen is vastge steld dat ze het virus heb ben. Rusland heeft nu meer besmettingen ge meld dan China, waar het virus opdook. Basisscholen in Noorwe gen zijn sinds gisteren weer opend voor kinderen van 6 tot 10 jaar. Zij heb ben zes weken thuis ge zeten. De klassen mogen niet groter zijn dan vijftien leerlingen. Meer dan twee miljoen Australiërs hebben sinds zondag de corona-app van hun overheid ge- download. Minister van Volksgezondheid Greg Hunt noemde dat 'buiten gewoon'. Indonesië hoopt tegen juli het normale leven weer te kunnen hervatten, zei de chef van de coro- na-taskforce gisteren. Het land heeft officieel 9096 gevallen van het coronavirus gemeld Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws Alexia steelt de show op bijzondere Koningsdag Raymond Boere Den Haag Alexia vindt haar ouders 'heel goed'. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4