m WWW.tij|dam 5 KONINGSDAG TOCH VAN ALLES TE DOEN Koningsdag 2020 zal de boeken in gaan als een dag met fantastisch weer en een dag waarop op zeer creatieve wijze toch een landelijke feestdag gevierd kon worden. Ook in Zeeuws-Vlaanderen was er toch nog van alles te doen. Wat normaal gespro ken het volksfeest van het jaar is, is in 2020 een van de vele luwe thuisblijf-coronadagen. Ook op Koningsdag is het stil op straat. Zonder evenementen, zonder vrijmarkt wordt het vertier thuis gezocht. Of zoals in de gemeente Terneuzen op de stoep. Al vroeg op de dag is het trottoir in de Terneuzense Burgemeester Geillstraat een bontgekleurd kunstwerk geworden. Esmeé (4) en Annemarij (6) krijten op de knietjes zo veel mogelijk tegels. ,,Een regenboog, speciaal voor Ko ningsdag", duidt Annemarij haar werk. De gemeente Terneuzen deelde 3200 doosjes stoepkrijt uit. Iets verderop steekt een man net vanaf de schouders uit het weg dek. De mannen van Kumpen re pareren het riool op Koningsdag. ,,Het is een Belgisch bedrijf, uit Er doen dit jaar 140 deelnemers mee aan het moordspel. Dat is meer dan in voorgaande jaren Hasselt", legt werkbegeleider Henk van der Velden uit. ,,Voor hen is het een gewone maandag. Zij hebben vrij op 1 mei. Daar doen ze in Nederland dan weer niet aan." Moord In Sas van Gent gaat het populaire moordspel, waarbij Sassenaren in teamverband een ludieke moord zaak oplossen, gewoon door. Een derde editie, zij het in een aange paste vorm. Niet zoals in voor gaande jaren een speurtocht door Sas langs aanwijzingen en aanpa lende terrassen. Dit jaar zoekt Sas - thuis naar de moordenaar van ge meentewerker Simon Schoppe- leuner. Organisatoren Jan Vinke en Maarten Hemelsoet bezorgden de politiedossiers in stijl met een gemeentewerkerswagentje bij de 38 teams aan huis en reikten het aan met een grijpstok. Een jaartje overslaan was voor Vinke geen optie. Hij kreeg gelijk, want ook zonder gang langs de terrassen van Sas van Gent is het enthousiasme groot. ,,Er doen dit jaar 38 teams mee aan het moord- spel, zo'n 140 deelnemers. Dat is zelfs meer dan voorgaande jaren. Nu hebben we ook meer deelne mers van buiten Sas." Of de teams scherper zullen zijn, nu ze geen dorstlessende stops maken tij dens de speurtocht, betwijfelt hij. ,,Ik heb ook begrepen dat de slijter de laatste dagen goede zaken heeft gedaan, dus misschien zal dat ook nu effect hebben." Etappes Optreden voor honderden men sen zit er vanwege de corona maatregelen voor bijna niemand in. En toch presteerde Tijl Damen dat wel op Koningsdag. De muzi kant annex theatermaker uit Bres- kens speelde tijdens zijn Mini Ko ningsdag Drive-in Show twaalf concerten op een dag. Hij begon 's ochtends in Nieuw-Namen en trok in etappes spelend vanuit zijn omgebouwde bus naar het westen waar hij in Sluis zijn laat ste optreden van de dag gaf. ,,Ik schat dat ik vandaag voor zo'n 250 mensen heb gespeeld. In stukjes, in veilige stukjes", voegt hij er aan toe. ,,Normaal gesproken speel ik in theaters en scholen, nu ben ik noodgedwongen eigenlijk een soort troubadour geworden." Da men speelt creatief in op de coro nacrisis. Behalve de reeks mini- concertjes op Koningsdag is hij ook te boeken voor een Therapeu tische Familieshow. ,,Dat gaat dan met name over wat alle gezinnen de afgelopen tijd thuis aan stress doorgemaakt hebben." dinsdag 28 april 2020 VL Tijl Damen speelt voor 250 man 'In stukjes, in veilige stukjes' Guido van der Heijden Terneuzen -Jan Vinke, organisator tr.fr, Het team van de familie Berk hout uit Sas van Gent bekijkt het dossier van het moordspel. Tijl Damen begon zijn Ko- ningsdagtour door Zeeuws- Vlaanderen in Nieuw-Namen. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Kijk op de site bij /video Sas van Gent speelt gewoon moordspel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43