II 5 KONINGSDAG PLUKJES ORANJE Koningsdag 2020 werd een Koningsdag om nooit te vergeten. In plaats van met z'n allen vrijmarktjes af te struinen en gezamenlijk Oranjefeesten te houden, werd er ook op Schouwen-Duiveland aan huis en achter de trekker versnipperd de verjaardag van koning Willem-Alexander gevierd. „Volgend jaar weer gewoon met z'n allen hossen en klossen." Het coronavirus kan dan wel het openbare leven op het eiland stilleggen, het Oran jegevoel klonk als nooit tevoren. Meer mensen dan voorheen staken de vlag uit. Oranjeverenigingen deden on danks de beperkte mogelijkheden hun best om er toch een feestje van te maken voor bewoners. Met verve. Zo bracht Oranjevereniging Re- nesse duizend bossen tulpen langs bij de huizen van vrijwilli gers en sponsors. ,,Om Konings dag op te fleuren", aldus Jacque line Pronk namens het bestuur. ,,Zij staan altijd klaar om te helpen bij de organisatie van Koningsdag. In deze moeilijke tijd, waarin ve len van hen door een heel zware periode gaan, hopen we op deze wijze een oranje hart onder de riem te steken." ,,Voor mij is Koningsdag sowieso een rare dag", lacht Merinda Krei- scher (34) uit Zierikzee. ,,Ik ben ook jarig." Na de cadeautjes van man (oorbellen) en kids (eigenge- maakt sieradendoosje) wachtte haar nog een verrassing. Buur vrouw Samantha Kristelijn leukte de ruimte tussen hun huizen aan Ingeland op met slingers en bal lonnen. De kinderen hapten snoepjes uit het water en koek aan Voor mij is Koningsdag sowieso een rare dag. Ik ben ookjarig een touwtje. Ze poepten spijker, maakten een rondje op de skippy bal, gooiden flessen water om en een bal in een emmer. ,,Leuk", vatte Mira (5) de activiteiten op haar garagepad samen. Buur meisje Alyssa (6) heeft commen taar op de organisator van de mi- nispelen. ,,Het water bij het snoephappen was ijskoud." Op de achtergrond lachten de ouders en toosten ze met een oranjebitter op de koning, Merinda en betere tij den. ,,Normaliter zitten we Oran- jetompoucen te eten bij Concor- dia in het centrum." Ook Scharendijke kende een aan gepast programma. Via een web link van het Oranjecomité konden inwoners een digitale kleedjes- markt houden. Het Oranjebestuur van Noordgouwe/Schuddebeurs organiseerde een Oranje-raam- expositie. Bewoners werd ge vraagd hun raam te versieren met oranje attributen. ,,Hang een oranje T-shirt of boa voor het raam. Of zet een collage van oranje voorwerpen in de venster bank. Een gieter, bloemen of pan bijvoorbeeld", spoorde kunste naar Kris van der Werve aan. In Bruinisse was het opvallend stil. Aan de Korte Ring was welge teld één kleedje uitgestald. Daar verkocht Kato Meeuwsen (5) haar spulletjes. Ze had enkele klanten. Toevallige passanten en skeele rend vriendinnetje Fabienne. Die mist in deze tijd vooral haar paard First Lady. ,,Ik heb Kato niet te gengehouden", vertelt haar vader. ,,We moeten niet bang zijn. In de zomervakantie wordt hier op het pleintje elke woensdag een kleed- jesmarkt gehouden. We hebben haar gezegd dat het dan weer kan." In Oosterland ontstond een spon tane actie. Trekker versieren. Twee muzikanten op de kar erachter en rondjes door het dorp rijden. Een sliertje kinderen probeerde het tempo bij te houden. Zo klonk het door het dorp: 'Gij, Zeeland, zijt ons eigen land. Wij dulden hier geen vreemde hand. Die over ons regeeren zou. Aan onze vrijheid zijn wij trouw'. Conny van der Werf van de Oranjevereniging hield alles in de gaten. ,,De reacties waren ge weldig. Mensen kwamen hun huizen uit, zwaaiden en staken hun duim op. Je moet toch wat. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan." dinsdag 28 april 2020 Toch een kleedje en kleine optocht Gerrit van Loon Renesse Zierikzee: dubbel feest -Merinda Kreischer Scharendijke/Noordgouwe: rommelmarkt vanachter de computer Een spontaan feestje in Oos- terland: met muziek op de trek ker door het dorp. foto's sandra SCHIMMELPENNINK Bruinisse: kleedjemarkt, zonder 's' Oosterland: spontaan feestje Vlnr: Het standbeeld van onderwijzer-ornitholoog Johannes Vijverberg in Noordgouwe; de families Kreischer en Kristelijn vieren in Zierikzee Koningsdag én de ver jaardag van Merinda; Mieke van den Nouweland geniet in de Poststraat in Zierikzee van een wijntje en in Bruinisse heeft Kato het niet zo druk. Op de skeelers Fabienne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41