CORONAVIRUS II 'Op bepaald moment even écht loskomen van ziekenhuis' NIEUWS 3 Zangeres Anouk (44) mocht tot haar eigen verbazing ook het vliegtuig instappen. Zij vloog zes weken geleden naar Marrakesh om daar in een resort te werken aan nieuwe muziek, maar kon vervol gens vanwege de lockdown het land niet meer verlaten. Tot zon dagavond. 'Ik ben ontzettend dankbaar om weer met mijn gezin te kunnen zijn, en besef maar al te goed dat ik enorm veel geluk heb gehad om met de eerste vlucht mee naar huis te kunnen. Ik hoop dan ook dat iedereen die nog vast zit zo snel mogelijk weer naar huis kan', schreef de rockster op haar Instagrampagina. Zorgen Dat hoopt ook Younes Nahnahi, die zich momenteel grote zorgen maakt om een oom die ook nog in Meknès verblijft. „Hij is 75 jaar en ik begrijp eerlijk gezegd niet waarom hij niet mee kon met deze vlucht. Zijn medicijnen zijn bijna op en hij heeft al drie behandelingen in het Amphia-ziekenhuis ge mist. We proberen nu contact te krijgen met mensen van het mi nisterie om ervoor te zorgen dat ook hij zo snel als mogelijk te rug naar Neder land kan." In de nacht van zondag op maandag landde op Schiphol de eerste repatriëringsvlucht uit Marokko. Aan boord ongeveer driehonderd Nederlandse Marokkanen, die vanuit Casablanca naar Nederland vlogen. Lof Nahnahi is vol lof over de ma nier waarop de Nederlandse overheid de repatriërings vlucht heeft georgani seerd. „Ik hoorde van mijn schoonouders dat de reis tot in de puntjes was verzorgd, en dat alles goed was gere geld. Er waren men sen van de Neder landse ambassade die er op toe zagen dat het goed en rustig verliep." Ook was er ge zorgd voor een groot vliegtuig, Younes Nahnahi uit Breda is opge lucht. Bijna twee maanden zaten zijn schoonouders vast in Meknès. Beiden zijn rond de 70 en de me dicijnen die zij hard nodig hebben raakten op. Om 01.30 uur keerden ze terug op Nederlandse bodem. „Gelukkig zijn ze nu eindelijk thuis. Het was voor veel mensen een zware reis. Eerst was er zon dagochtend een urenlange busreis naar Casablanca, want daar stond het vliegtuig dat terug zou vliegen naar Nederland. Ik heb gehoord dat sommige mensen ook hebben afgezien van de vlucht, omdat de urenlange busreis te veel kracht zou kosten. Gelukkig hebben ze nu even de tijd om op krachten te komen en uit te rusten." zodat in het toestel de verplichte 1,5 meter afstand tussen personen zo goed als mogelijk kon worden nagestreefd. De lockdown in Marokko is, an ders dan in Nederland, een stuk strenger. De autoriteiten doen er alles aan om het coronavirus zo ver als mogelijk te houden. Nahnahi: „Dat gaat er echt anders aan toe dan in Nederland. Om 19.00 uur moet ie dereen binnen zijn en mag er nie mand meer de straat op. De hand having is ook vele malen strenger. In Meknès alleen al zijn vele hon derden mensen opgepakt die zich niet aan de regels hielden. Dat zie ik in Nederland nog niet zo snel gebeuren.'' Aan boord van vlucht OR8378 van TUI zaten ongeveer driehon derd landgenoten, die net als Nah- nahi's schoonouders om drin gende, soms medische, redenen als eerste naar Nederland werden teruggevlogen. Zo ook de moeder van de bekende cabaretier Najib Amhali. 'Ik ben blij dat ze terug is', zegt Amhali op zijn In- stagrampagina. 'Nu nog de rest van de mensen die graag terug Willen.' Ook Amhali's mleder zei blij te zijn weefin Neder land te zijni Toch is nog volstrekt onduidelijk wanneer de 2700 Nederlanders die nog in Ma rokko vastzitten weer terug kun nen. ,,We zijn stap voor stap bezig met oplossingen'', is het enige dat een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken kwijt kan. Marokko liet de afgelo pen weken wel mondjesmaat an dere nationaliteiten vertrekken, maar de Nederlanders kregen steeds nul op het rekest. Dat zou te maken hebben met de gespannen diplomatieke situatie tussen Ne derland en Marokko. In Marokko gaat de lockdown er anders aan toe. Handhaving is veel strenger OP DE INTENSIVE CARE k ben weer even met mijn neus op de feiten gedrukt. Af gelopen nacht hebben mijn collega's een jonge man met ern stige benauwdheidsklachten op genomen. Hij kwam vorige week al langs op de spoedeisende hulp; toen ging het goed genoeg om thuis uit te zieken. Maar helaas heeft hij het daar niet gered. Nu ligt deze patiënt op de ic en aan de beademing. Het deed me beseffen dat de situatie onzeker blijft. Het aantal opnames daalt, maar er worden nog steeds mensen ern stig ziek. En dit gaat misschien nog wel maanden zo door. Het is zelfs denkbaar dat er in het najaar een nieuwe piek komt. Ik probeer er niet te veel bij stil te staan. Leg me neer bij de situatie, dat maakt het draaglijker. Wel moeten we op de ic de zorg goed blijven organise ren. Dat het behapbaar is voor de artsen en verpleegkundigen. Zo kijken we bijvoorbeeld of het mo gelijk én verantwoord is dat mede werkers tijdens de verwachte rus tige zomermaanden een vakantie kunnen opnemen. Boot Alle vakanties zijn de afgelopen weken ingetrokken. Ik zou nu ei genlijk met mijn gezin een weekje naar een huisje gaan, lekker met de boot het water op. In plaats daarvan heb ik een volle werk week voor de boeg. En de weken zijn sinds de coronacrisis voor ie dereen al langer. Elk weekend ben ik wel in het ziekenhuis te vinden. Dat doe ik zolang het nodig is. Maar op een bepaald moment moet je even écht los kunnen ko men. Als mensen overwerkt ra ken, geeft dat juist problemen op de afdeling. Het is zelfs denkbaar dat er in het najaar een nieuwe piek komt. Ik probeer er niet bij stil te staan Maar er zijn ook lichtpuntjes. Het gaat wat beter met een patiënt die al weken op de ic ligt. Een relatief jong iemand die geen onderlig gende ziektes heeft. We probeer den een laatste redmiddel, dat lijkt gelukkig aan te slaan. Het geeft ons extra vertrouwen; goed dat we niet hebben opgegeven. Verder ben ik op de nazorgafdeling ge weest, waar patiënten na hun ic- opname verder aansterken. Elke dag kunnen ze iets meer en zijn ze helderder. Steeds minder een pa tiënt en meer een mens. Het viel me op hoe dankbaar ze zijn. Het gaf me een fijn, maar ook onge makkelijk gevoel. Dit is toch mijn werk.'' Jamaica Vink dinsdag 28 april 2020 Repatriëringsvlucht uit Marokko: 'Heel erg dankbaar terug te zijn' Een emotioneel weerzien. Sommigen konden bijna twee maanden Marokko niet uit. Yelle Tieleman Schiphol -Younes Nahnahi uit Breda Cabaretier Najib Amhali omhelst op Schiphol zijn moeder. foto's anp Michael Frank Dordrecht Zorgverleners op de intensive care staan in de frontlinie om het coronavirus te bestrijden. Michael Frank (53) is intensivist op de ic van het Albert Schweit zer ziekenhuis in Dordrecht en geeft enkele keren per week een inkijkje in zijn werk. Deel 28: 'Op vakantie in de zomer?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3