9 Ontpolderalternatief van strekdammen werpt zijn vruchten af Wij kunnen dit het beste Nergens ervaar je de scheepvaart op de Westerschelde zo intens als op de dijk bij Bath. Eerst varen de con tainerreuzen uit Antwerpen recht op je af. Precies op het moment dat je ze bijna aan lijkt te kunnen raken, maken ze een scherpe draai om hun weg door de kronkelende geulen te vervolgen. Niet zo gek dat met het mooie weer dagelijks tientallen mensen zich op de dijk nestelen. Met het te rugkerende schouwspel en het in drukwekkende decor van de Ant werpse industrie zouden ze haast geen oog hebben voor het wonder tje dat zich vlak voor hun voeten - op de slikken van Bath- afspeelt. Dat zou jammer zijn, want het na tuurgebied dat een buffer vormt tussen de diepe vaargeul en het smalste stukje Zuid-Beveland wordt sinds een paar weken lang zaam maar zeker hoger. Archeologische resten En dat is héél bijzonder, weet Dirk Jan Visser, projectleider Natuur- pakket Westerschelde bij de pro vincie Zeeland. ,,Je hebt hier te ma ken met een getijdenverschil van vier tot vierenhalve meter. De stro ming jaagt meerdere keren per dag over die plaat. Dat is zo'n dyna misch proces dat alle slib en zand- deeltjes die op rustigere tijden be zinken, worden meegenomen met de stroming." De laatste jaren ging het zo hard dat de stroming de ar cheologische resten van het in 1530 verdronken oud-Rilland blootlegde en deels wegspoelde. De aanleg van acht nieuwe strek dammen die de afkalving moeten tegengaan, is nog in volle gang, maar werpt nu al z'n vruchten af. ,,Het gebied is nu al een paar centi meter aangeslibd", zegt omge vingsmanager Arno Melaard en thousiast. ,,Dat legt weer een be schermend laagje over archeologi sche resten zoals oude boomstob ben, moerneringsputten en dijk jes." Zijn collega Visser wijst op de PROVINCIE peilstokken die her in der in de bo dem staan en het bewijs leveren. ,,We hebben natuurlijk allerlei be rekeningen gedaan, de komende tien jaar gaan we monitoren of de maatregelen het gewenste effect hebben." Volgens Visser is bewust gekozen voor de aanleg van strekdammen, zodat de natuur daarna verder z'n werk kan doen. ,,Je zou de boel ook kunnen verhogen door in één keer een hoop materiaal neer te plem pen. Maar dan krijg je een dode laag zonder voedsel voor de vogels, ter wijl met dit natuurlijke proces het bodemleven rijker wordt." Behoud van archeologie is een mooie bij vangst, maar natuurherstel is het belangrijkste doel van het vier mil joen euro kostende project. Door het aanslibben van het slik, moet er bij Bath 38 hectare aan getijdenna- tuur bijkomen. Het gebied zal ook langere tijd droogvallen, zodat vo gels meer tijd hebben om hun kostje bijeen te zoeken. Uitdagende klus Acht strekdammen aanleggen lijkt misschien simpel, maar is volgens Melaard gezien de bijzondere om standigheden best een uitdagende klus. Werkschip Christiaan-P van aannemer Van Oord moet ter hoogte van de golfbaan op het wa- nen hechten. Daarmee voorkomen we dat de dammen doods wor den. We onderzoeken of een mix aan stenen positief bijdraagt aan de biodiversiteit op de dammen. De HZ onderzoekt welke dichtheid het beste resultaat geeft." Geen klachten Het natuurherstel bij Bath staat bol van de samenwerkingen. Zo wordt ook meteen de rand van de ruim twintig meter diepe vaargeul deels verstevigd: een project dat al bij wa terschap Scheldestromen en Rijks waterstaat op de rol stond. Ook Staatsbosbeheer, eigenaar van de schorren en slikken, is nauw be trokken bij de werkzaamheden. Melaard houdt als omgevingsma nager contact met al die partijen. ,,Ook voor de negentig inwoners van Bath ben ik het eerste aan spreekpunt." Klachten zijn er tot nu toe niet gekomen. ,,Alle werkzaam- ter breuksteen laden vanuit een binnenvaartschip. Het lossen op de ondiepe locaties kan maar een paar uur per dag. ,,Anderhalf uur na hoog water moet hij al weer weg zijn om te voorkomen dat hij droogvalt." De Christiaan-P veran kert zich tijdens dit werk met twee zogeheten spudpalen van 16 meter lang in de bodem. ,,Met de Ge meenschappelijk Nautische Auto riteit hebben we afgesproken dat hij als het nodig is binnen een half uur weg moet zijn." Belgische groeve dicht De klus voor Van Oord begon in fe bruari met het aanleggen van een funderingslaag fijne steentjes. Daarna ging de eerste laag grove breuksteen erop. Halverwege het werk leek een kink in de kabel te komen: vanwege de coronacrisis stopte de aanvoer van de Belgische rotsblokken. Visser: ,,Na overleg is overgestapt op breuksteen uit Duitsland. Dat lukte op tijd, het werk heeft geen vertraging opgelo pen." Rond deze tijd zijn de acht dam men en de hoogwatervluchtplaats zo goed als klaar. Begin volgend jaar komt er waar nodig nog een extra laag breuksteen over. ,,In een aantal dammen worden de openingen tussen de breukstenen opgevuld met verschillende hoeveelheden la vasteen, waar wieren zich aan kun- Infographic van de werkzaamheden bij Bath. beeld provincie zeeland heden vinden plaats vanaf het wa ter. Het werk kan hooguit wat ge luid geven, maar dat is minimaal." De interesse onder de Bathsena- ren is groot. Melaard: „Tijdens de informatieavond zat buurthuis De Tobbe met vijftig man vol." De pro vincie wil ook toevallige passanten beter informeren over het project. ,,In overleg met de gemeente Rei- merswaal gaan we binnenkort het praathuisje op de dijk voorzien van mooie foto's en tekeningen." Een stuk verderop, ter hoogte van Ril land, wil de provincie nog eens drie strekdammen aanleggen. Ter hoogte daarvan wordt voor een ton een 'belevingspunt' gemaakt. Be halve informatie over het project, komen er verrekijkers om de zee hondjes en vogels van dichtbij te bekijken. dinsdag 28 april 2020 GO Slikken van Bath slibben aan Bij de slikken van Bath worden strekdammen aangelegd om te voorkomen dat het natuurge biedje wordt weggespoeld. De eerste resultaten zijn nu al te zien. Het slik wordt weer hoger. Joeri Wisse Bath -V-" v V f De slikken van Bath zijn de afgelopen jaren hard achteruitgegaan. foto rené van der hart Dirk-Jan Visser (l) en Arno Melaard van de provincie Zeeland zijn tevreden over de eerste resultaten van de aanleg van acht nieuwe strekdammen bij Bath. foto johan van der heijden Een groter contrast is er niet. Elke stap naar de ontpolde- ring van de Hedwigepolder gaat met veel emotie gepaard, terwijl de natuurontwikkeling bij Bath geruisloos verloopt. Toch dienen beide projecten hetzelfde doel, legt gedepu teerde Anita Pijpelink (PvdA, natuur) uit. „Nederland en Vlaanderen hebben in een verdrag afgesproken dat er 600 hectare estuariene na tuur bij moet komen in de Westerschelde. De helft reali seren we in het Zwin en de Hedwigepolder. Voor de rest van de opgave zijn we als pro vincie duidelijk geweest: dat gaan we echt niet door ont- poldering doen." Op zeven plaatsen langs de Westerschelde, waaronder bij Bath en Rilland, lukt het door bestaande buitendijkse natuur te verbeteren. ,,Mede omdat het Rijk voldoende geld over heeft voor de uitvoering, kon den we op zoek naar projec ten waar eigenlijk niemand op tegen is." Pijpelink benadrukt dat dit bijzonder is, gezien alle uiteenlopende belangen op de Westerschelde. Ze is blij dat het de provincie is die de regie voert. ,,Wij kennen het gebied, de mentaliteit, de cul tuur en de natuur het beste. Op het moment dat er emo ties bij komen kijken, voelen wij die het beste aan." De hoogwatervluchtplaats voor vogels loopt alleen bij springtij onder. foto rené van der hart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33