Het gos plat trappe 7 Op het wijndomein Valke Vleug in Liezele moesten 450 kaar sen de druivelaars beschermen tegen de vrieskou. Het was in deze be vreemdende tijden even wat ander nieuws. In de omge ving van Antwerpen kom je tegenwoor dig wel meer wijn gaarden tegen. Belgische wijn zit flink in de lift Zuiderburen EXPORTPRODUCT BELGISCHE WIJN ZIT IN DE LIFT Druivenoogst op Valke Vleug in Liezele. foto jasper jacobs/ belga Streektaal Aan de Oudevaartplaats in Antwerpen, nabij het Theaterplein, vind je bij voorbeeld Belgian Wi nes. De wijnbar zet sinds 2016 uit sluitend Belgische wijnen in de kijker. Omdat België veel meer te bieden zou hebben dan frieten, bier en chocolade. Dit is een initia tief van de broers Jens en Jonas De Maere, allebei sommeliers. Hun hoofddoel is om ervoor te zorgen dat elke Belg minsten één fles Belgische wijn in de kelder heeft liggen. Dat klinkt heel nobel, maar onbekend is nog altijd onbemind. Toch kent België al aar dig wat wijnregio's en die situeren zich niet alleen in de Ardennen of in Wallonië. In die regio kopen Franse boeren nu wel massaal gronden aan om wijnstokken aan te planten. Daar heeft de klimaat- opwarming alles mee te maken. Want een druif kan niet goed te gen grote hitte. En door het op schuiven van de klimaatgordel ligt België stilaan op een ideaal punt. Wat eigenlijk ook het geval is voor Vlaanderen. Sterrenrestaurants Vlaamse landwijn kan je onder meer proeven op het domein Ka pittelberg in het al wat glooiende Herselt in de Antwerpse Kempen. Trek je iets verder zuidwaarts, dan arriveer je in het Vlaams-Bra bantse Hageland, goed voor een ei gen wijnregio. Wat ook geldt voor de Limburgse Maasvallei en Ha- spengouw in Zuid-Limburg. Ook het West-Vlaamse Heuvelland dat grenst aan Frankrijk herbergt en kele prima wijnen. In totaal telt het land nu meer dan 200 wijn gaarden. Dat dringt stilaan ook door in sterrenrestaurants of bij een jury van een internationaal concours. Citroenwater Om welke topwijnen gaat het dan? Want het gebeurt nog altijd dat één of andere fles Belgische witte wijn met citroenwater wordt vergeleken. Belartisan dat de beste Belgische artisanale producten presenteert, maakte onlangs nog een top10. Ooit gehoord van Pere- gino van het wijnkasteel Haksberg uit het Hageland? Deze soepele rode wijn van Pinot Noir en Dorn- felder zou een ideale begeleider zijn van zachte kazen.Liever wit? Dan is er de Chardonnay Heeren- laak uit de Limburgse Maasvallei Door het opschuiven van de klimaatgordel ligt België stillaan op een ideaal punt van het domein Aldeneyck, ideaal bij vis en wokgerechten. Zin in wat bubbels? Chant d'Eole Brut van het gelijknamige domein uit Quevi in Henegouwen is een blend van chardonnay en pinot blanc en kan als aperitief makkelijk de toets met de betere cava doorstaan. Wijnkenners bevestigen dat Belgische wijnen alsmaar beter worden. Dat is ook de mening van de Gentse Alice Brown, in maart verkozen tot Belgische wijnvrouw van het jaar. Soms hoor je wel ver tellen dat enkele flessen wel een tikje te duur zouden zijn als je prijs en kwaliteit met elkaar verge lijkt. Dat las je vorige maand nog in een wijnspecial van de krant Het Laatste Nieuws over de witte wijnen in de supermarkt. Een chardonnay uit Haspen- gouw werd door sommelier Sepi- deh Sedaghatnia omschreven als 'niet slecht, maar te duur, een eu vel dat de Belgische wijnen altijd zal blijven achtervolgen'. Moedig, want blijkbaar is het 'not done' om dat te vertellen. Jean Pottiez van wijnwinkel JJ Wijnen in het Ant werpse Berchem stipt nog wel een absolute topper aan. In het Heu velland ligt tussen de Rode en de Zwarte Berg het wijndomein Entre- Deux-Monts, goed voor rode, witte en mousserende wijn. Misschien een trip richting Westouter waard? Wat ebbe me de leste tied het woord 'stil' toch vee ge- bruukt. Wan stil was het bie ons. Het centrum van Zoetelande, normaal naebie het êle jaer levendig was stil en verlaete, op een ienkele au tochtoon nae. En op m'n daegelijkse wandelingen, een combinatie van de "frisse neuze" en "doktersadvies nae operatie", leek het de tied van vroeger wè. Hroót en Klein Valkenisse laehe d'r bie as in de tied van de vuuftiger jae- ren van de vorige eêuw. Hin mens te zien bie de overgang van "Het Vosse- nol". In m'n gedachten zag ik die over gang over de dunen wi vó me, mè dan in die tied. Een zandpad wi je ploete rend nè boven hieng en slierend nè benee. Zówat alleên gebruukt deu mensen uut Béékerke! Ik wete nog dat de plaetselijke annemer die overgang betegeld eit. Ik zat toen, dienk ik, in de zesde klasse van de laogere schole. Me konde toen wat bieverdiene deu tegels dat pad op te sjouwen tot wi ze an 't werk waere. Me krehe drie cent per te gel en ik zat aoltied wi te dubben of ik twi tegels tehliek mee zou neme zes cent per "ommekeer") of da'k wat sneller kon lope mee mè éên tegel nè boven te briengen. Ik bin d'r in ieder geval nie rieke van hore! Stilte heerste d'r ook op het noe vol struken staende vroón, een stikje zand mee gos, vol kulen en bulten, mè toen nog zonder bebossing Zó'n dertig meter lang was toen ons ênige "voet balveld" wi me vrie konde spele. Na tuurlijk was het beëlpen, wan aoles leek op een maenlandschap. De doe len, twi jassen, waere bie lange nae nie waeterpas en de ênige lere bal die me aode mee een veter.plofte wè es in een oop zand of in de broenetels, die de êne zielijn vurmde. De andere zielijn was het beste deêl van onze "arena", dat was het fietspad! Onderde keren ebbe me d'r gespeeld. Ondanks het feit dat het eigenlijk een plekke was, die ongeschikt was om te voet ballen, kende het ook voordêlen Het was er nooit te nat en me wiere nie weggestierd. Dat wiere me in Béék erke verder naebie overal. Boeren vonde da me uldere weien te vee plat trapte en de pollissie vertelde ons da de provinciale hoofdweg tussen Béék- erke en Koukerke ook nie geschikt was. Jae, di voetbalde me op, ter oogte van de fietsemaeker van 't durp. Twi witte paeltjes, een soort markering vó een uitrit, vurmde het doel en ons stoenge op de weg te voetballen, voor zetten te heven en te koppen op dat doel. Af en toe moest er een auto even inouwe! Verder was t'r stil. In de Meu- leweg was 't ook zó stil, da me di mee stênen op de weg doeltjes maekte en een echte partij speelde. As t'r een auto ankwam, wiere de stênen even an de kant geschove! Toen kende me het woordje corona nog nie. Noe wè. Van mien mag 't vlug wi drukker ore! dinsdag 28 april 2020 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Wijn uit België. Dominique Piedfort Antwerpen België is meer dan friet en bier Frans van der Heijde In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31