Kanniewaarzi n Let op je peuk in Zeeuwse natuur Robotmaaiers zien egels over het hoofd 2 BOB MAES Column Oké, zit iedereen er klaar voor? Ja? Voor ik het ver geet, wil iedereen zijn mi crofoon uitzetten en zijn oortjes indoen? Zo gaat het geluid niet rondzoemen, wel zo fijn! Gelukt? Mooi! Dan gaan we beginnen! De regels zijn simpel. Ik zit achter mijn webcam en stel de vragen. Jullie kunnen mij zien en ik kan jullie zien. Ik stel straks een paar vragen, jullie schrijven de ant woorden op en aan het einde kij ken we alles samen na. De win naar krijgt een zeer antieke tuinta fel! Wat zeg je Bas? Niet je eerste pubquiz deze quarantaine? Haha! Het is bij mij ook de zeventiende in vijf weken, heb het nog nooit zo druk gehad! Kanniewaarzijn. Pen en papier bij de hand? Dan begin ik met vraag 1. Er is een land waar verpleegkundi- gen worden uitgemaakt voor ac teur, omdat ze helemaal niet in het ziekenhuis zouden werken. In dat ziekenhuis zouden ook geen coro napatiënten liggen. De president heeft dat wantrouwen aangewak kerd. Hoe heet deze persoon? Niet allemaal lachen, dit zijn serieuze vragen! Klaar? Vraag 2! Welk staats hoofd is zo gek van bleekmiddel dat hij voorstelt het ook te gebrui ken als vaccin, door het te injecte ren bij coronapatiënten? Ja nu zie ik jullie weer gniffelen. Houd daarmee op! Deze categorie is bit tere ernst! zijn eigen bevolking op te protes teren tegen de lockdown en vindt het goed dat de demonstranten wapens meenemen naar die beto ging? wenkbrauwen Pennen neer! Inderdaad, de antwoorden waren bijna identiek! Volgende week doen we de categorie Kanniewaar- zijn gewoon nog een keer! Wat zeg je? Of ik dan genoeg nieuwe muni tie heb? Denk het wel hoor! In een week tijd kan deze president heel veel domme dingen zeggen. Of ik dan genoeg nieuwe munitie heb? Denk het wel hoor DE STELLING Vandaag: Coronaregels. Zeeland moet streng blijven Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters HOEDEKENSKERKE Aanhoudingen na bedreiging agenten Boete aan broek Bergenaar (29) Breda Onlineverkoop Ikea halveert nu winkel opengaat 'Fase 2: Extra alert' heet het bij een verhoogde kans op natuurbranden door langdurige droogte; in weer- termen vertaald is het code rood. Het sein voor boswachter Ma rijke Lieman om extra goed op te letten in de boswachterij Wester- schouwen. ,,We letten allereerst zelf op. We zorgen dat in elke auto een brandblusser ligt en verder gaan we niet de bossen in met heel lage auto's, alleen met de hogere modellen, zodat de hete onderkant droog gras niet in brand kan zet ten." Tijdens hun rondes, komen bos wachters vreemd genoeg nog steeds veel rokers tegen, vertelt Ma rijke. ,,Mensen hebben vaak geen idee. Laatst sprak ik een jongen aan die rokend door de boswachterij liep. Hij zei dat hij hier heel vaak en graag komt en dat hij zeker geen na- tuurbrand op zijn geweten wil heb ben." Toch liep hij rond met een si garet in de mond. ,,Tja, nooit bij na- gedacht, zei de jongen tegen me. In dit geval geloofde ik hem. Het is ze ker niet altijd onwil." Onwil of niet, het kan desas treuze gevolgen hebben. ,,Zeker", beaamt de boswachter van Staats bosbeheer. ,,Daarom letten we er nu zo streng op. Voorheen lag de fo cus vooral op loslopende honden. Daar letten we nog steeds op, want het is broedseizoen en de reeën staan op punt van bevallen. Maar we letten nu zeker extra op rokers." Eén geluk: het is door de corona maatregelen rustiger in de natuur- Er zijn mensen die er niet bij nadenken dat een peuk voor brand kan zorgen gebieden. ,,Maar ik zie ook dat heel veel mensen onderweg zijn. Het weggooien van een peuk uit het raam van een auto kan een berm brand en zelfs grotere schade aan richten. Dus uitkijken geblazen." Ook waterschap Scheldestromen let extra op in de Zeeuwse duinen. ,,We hebben tot nu toe geen signa len dat mensen onvoorzichtig zijn", zegt woordvoerder Arjen Goossens. ,,Er zijn minder mensen in de dui nen, maar goed, je hebt er maar een nodig die onvoorzichtig is." Eén op de dertig gebruikers van ro botmaaiers heeft weleens dode of gewonde egels teruggevonden, blijkt uit een enquête van Natuur punt en Egelwerkgroep Nederland. Het is volgens een groeiend pro bleem omdat de verkoop van robot maaiers in de afgelopen vijfjaar met 25 procent is gestegen. Welke maaier je hebt, maakt volgens de onderzoekers niet veel uit. Volgens hen erkennen fabrikanten het ge vaar, waarschuwen ze om kinderen en dieren van het gazon te houden en bouwen ze wel veiligheidsme chanismen in. Maar die zijn niet al tijd voldoende, aldus de onderzoe kers. Het was vorig jaar voor het eerst dat bij De Mikke egels binnenkwa men die door robotmaaiers waren gegrepen. ,,Als een egel onder zo'n robot komt, kunnen er echt stuk ken van afgemaaid worden", vertelt Coby Louwerse van de vogel- en zoogdieropvang. ,,We hebben er ge had waarvan de hele rug inclusief stekels eraf waren gemaaid." Behandeling is moeilijk, zegt Louwerse. Los vel wordt gehecht en dieren krijgen antibiotica. ,,Maar als de rug open ligt en de stekels eraf zijn, is het ernstig. Het is zelfs de vraag of stekels terugkomen en die hebben egels nodig voor hun verde diging. Als de verwonding heel erg is, moeten we zo'n beestje laten in slapen." Nachtdieren Dit jaar zijn er nog geen slachtoffers binnengebracht, maar dat is ook niet zo vreemd. ,,De egels zijn nu net uit winterslaap.'' Bovendien zit er door de droogte van de afgelopen weken maar weinig groei in het gras en is maaien niet zo vaak nodig als wanneer het groeizamer weer zou zijn. Juist nu is het dus opletten gebla zen, waarschuwt Louwerse. ,,Want omdat er nog weinig voedsel en water voor egels is, gaan ze op on derzoek uit en lopen grotere stuk ken. Omdat het nachtdieren zijn moeten mensen de robotmaaiers dus niet 's nachts aanzetten." dinsdag 28 april 2020 Welkom bij deze online pubquiz! We beginnen met de categorie We gaan naar vraag 3. Wie roept Oké, nu zie ik alleen gefronste Reageer op pzc.nl Gisteren: Koningsdag is hoe dan ook een feest 421 reacties SEOR0AMISEER&E MIS&AAb HEEFT WEIMI6 LAST VAM COROMA Drie inwoners van Kwa- dendamme zijn zondag opgepakt omdat ze poli tieagenten bedreigd had den. Onder hen zijn twee jongens van 14 jaar. De politie ging rond 18.00 uur af op een melding over een ruzie in Hoede- kenskerke. Een bewoner van dat dorp bleek het aan de stok te hebben met drie man uit Kwaden- damme: een 45-jarige man en twee 14-jarige jongens. Volgens de poli tie richtte het drietal zich daarna tegen de agen ten. Die werden beledigd en bedreigd, onder meer met stokken. Zowel de man uit Hoedekenskerke als de agenten deden aangifte. MIDDELBURG Een 29-jarige man uit Bergen op Zoom is zon dagavond aangehouden omdat hij een ongeluk veroorzaakt zou hebben op de kruising Schroe- weg-Torenweg in Middel burg. De politie denkt dat hij door rood licht reed. De politie vermoedt dat dit gebeurd is onder invloed van drugs, omdat de man sterk naar wiet rook, maar de man weigerde medewerking aan speek sel- en bloedtests. Daarom is zijn rijbewijs ingenomen. Ook kreeg de Bergenaar een boete. Ikea in Breda opent van daag weer de deuren. Het bedrijf promoot de heropening bewust niet, omdat het liever heeft dat klanten online kopen. Toch zijn die ver kopen na het bekend maken van het nieuws meteen gehalveerd. De heropening is er een met regels. Er zijn maxi maal 150 auto's welkom. Auto's waar méér dan twee personen inzitten, worden niet toegelaten. Daar worden ook baby's onder verstaan. Er mogen maar zeshon derd mensen tegelijk in de winkel zijn. Rook je en maak je een ommetje in de Zeeuwse natuur? Let dan goed op wat je met je peuken doet. Want het is nu zo droog dat de kans op natuurbranden extreem groot is. Er geldt een soort van code rood en de buien van de komende dagen verande ren daar niet direct iets aan. Beter is het om helemaal niet te roken in de natuur. Jeffrey Kutterink Westenschouwen -Marijke Lieman, boswachter Robotmaaiers zijn nog niet slim en veilig genoeg om egels in de tuin te herkennen en eromheen te rijden. Daardoor maaien ze soms hele stukken van de beest jes af. Coby Louwerse van vogel- en zoogdieropvang De Mikke in Middelburg doet daarom een dringende oproep: ,,Laat de robot niet 's nachts maaien." Jeffrey Kutterink Middelburg JE weet V HE?MINIMAAL ANDERHALVE meter APSTAND HOU&EN IN VERBAND MET BE KRUITSPOREN EN DAARNA IN DE LOCKDOWN met 'm... IN HET KANAAL JA-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2