II De tomatensoep gaat er ook zonder 'balletjes van de koningin' heerlijk in 5 KONINGSDAG TOCH FEEST De bewoners van het speciale woonzorgcomplex De Tromp in Middelburg genoten van een ouderwetse Koningsdag. Op het programma stonden onder meer spijkerpoepen, stoelendans, blikgooien en een moeilijke versie van eierlopen. Want rennend balan ceren met een ei op een lepel was nog niet moeilijk genoeg. De deelnemers moesten het ei op een lepeltje houden en vervolgens springend met twee benen naast elkaar het parkoers afleggen. Voor de zekerheid waren de eieren ge kookt. ,,Dat scheelt een hoop eier struif op de tegels", lachte coördi nator Anneke Moes. De tien jongeren met een ver standelijke beperking zaten on langs een poos in quarantaine, omdat één van hen het coronavi rus onder de leden had. Veel naaste buren zijn vrijwilliger bij De Tromp. Voor hen hadden de bewoners speciale cupcakes ge maakt, waarin onder meer overge bleven paaseitjes waren verwerkt. Oranjebitter Dat de Koningsdag voor de Trompbewoners een feest was, hoefde geen betoog, meldde An neke Moes. ,,We zijn hier onder el kaar als één gezin. De anderhalve- meterregels zijn hier niet echt no dig. Maar nu we weer naar buiten mogen, zullen we de coronaregels goed moeten uitleggen. Niet zo makkelijk, want onze bewoners hebben juist geleerd dat het goed en fijn is om contact te maken met iedereen." Dat contact met familieleden, buurt-, stads- en dorpsgenoten vonden veel meer inwoners van Walcheren fijn op Koningsdag. Maar dan wel volgens de wens van koning Willem-Alexander: 'op af stand, maar samen'. Zo slaagden meer mensen er in om een traditi onele Koningsdag te vieren. Zoals (achter)buren uit de Wittezee straat en de Stuart Makkersstraat in Oost-Souburg. Zij kwamen sa men op het grasveldje achter hun schuurtjes voor het afleggen van een ouderwets spelletjesparkoers voor jong en oud. ,,En aan het eind van de middag drinken we als ou ders onder elkaar nog een borrel. Nu we weer naar buiten mogen, zullen we de coronaregels goed moeten uitleggen Een oranjebittertje op de koning en nog wat ander lekkers voor een jarige uit de buurt", vertelde een buurtbewoonster. Ouderenconcert Tijdens de corona-Koningsdag dachten velen vooral aan ouderen. Zo kregen de bewoners van Ter Reede in Vlissingen een middag concert van de Dikküh Nekküh Bent. Acht blazers, twee slagwer kers en een bekkenslager speelden een uur lang populaire Neder landse nummers voor de entree van het zorgcentrum. Vele bewo ners in rolstoelen en met rollators en al dan niet spontane voorbij gangers bleven luisteren. Het grootste publiek zat op de balkons of hing uit de ramen van het te- huis. Iedereen genoot. Dat deden ook de bewoners van Nieuw San- denburgh in Zanddijk bij Veere. Burgemeester Rob van der Zwaag kwam taartjes van het Oranje fonds brengen, die hij keurig over het hek aanreikte. Dat de burger vader ook het uitbundige oranje zonnetje meebracht, maakte het nog veel aangenamer. Op veel meer plaatsen op Walcheren had den inventievelingen activiteiten bedacht, die ondanks de corona afstand en het verbod op (grote) samenscholingen door konden gaan. Van een kinderspeurtocht in Westkapelle tot een koninklijke rondrit in Koudekerke. De balletjes van de koningin? Die zaten er niet in. ,,Maar dat is ook he lemaal niet nodig, want de toma tensoep smaakt zo al geweldig. Dat weet ik nog van de vorige keer.'' Bep Smits (81) weet waar ze het over heeft. De bewoonster van Nieuw Bachtenpoorte in Oost-Sou burg kreeg enkele weken geleden al eens gratis verse tomatensoep van De Dighter. Eigenaar Anton Swen- nen van het Vlissingse Stadscafé vond collega's van een elftal andere horecazaken en drie leveranciers van ingrediënten bereid om 70- plussers in heel de gemeente Vlis singen op Koningsdag te trakteren. De vaak aan huis gebonden ouderen hadden wel oren naar een koninklijk Oranjesoepje; maar liefst 1143 men sen wilden een soepje ontvangen. Hoewel ze weet dat de Vlissingse horecamensen de soep gratis aan bieden, wil Bep Smits nog even ze ker weten dat 'een bij drage' echt niet nodig is. „Mevrouw, uw stralende glimlach is onze beloning", lacht kok en eigenaar Mark Leemans van restaurant Bandoeng. Samen met Dorine Wijnacker en Jolien Bos ver andert Leemans zijn woonplaats Souburg even in Soepburg. Dorine is als vriendin van kok Jo ris Swennen van De Dighter vrijwil liger bij het soep uitdelen, Jolien gaat als wijkverpleegkundige van WVO Zorg mee. Zij laat weten dat een me dewerker van WV O Zorg bij alle be woners van Bachtenpoorte langs is geweest. ,,Daarom moeten we liefst 75 porties soep bij bewoners van het zorgcentrum brengen." Net als Smits zijn ook Lena Geelhoed en Bets Goedegebure (beiden 87) in hun nopjes met de soep. Ook zij hoeven geen balletjes in de soep. ,,Met gewoon een boterham zal hij al prima smaken." Anton Swennen legde al eerder uit waarom er geen versgedraaide (gehakt)balletjes in de soep zitten. ,,De soep wordt koud naar de men sen gebracht, zodat mensen hem al leen warm hoeven maken en zelf kunnen weten wanneer ze hem wil len eten. Bovendien blieft niet ieder een ballen. Dat op Koningsdag to- matensoep moest worden geser veerd, stond voor Swennen en co Kijk op de site bij /video wel vast. Met ingrediënten als to- l WJ Vlissingse ondernemers maat en wortel maak je een mooie delen soep uit Oranjesoep. dinsdag 28 april 2020 Veel samen, maar wèl op afstand René Hoonhorst Middelburg Vanaf linksboven, met de klok mee: Veers burgemeester Rob van der Zwaag brengt taart bij Nieuw Sandenburgh in Zanddijk; eierlopen bij De Tromp in Middelburg; Paulien van der Hooft (l) en Neeltje Franke, die al 14 jaar zorgt voor oranjeversieringen bij Nieuw Sandenburgh; bewoners van de Wittezeestraat en de Stuart Makkersstraat in Oost-Souburg brengen een toost uit. fotos dirkjan gjeltema -Anneke Moes van De Tromp René Hoonhorst Oost-Souburg Dorine Wijnacker bezorgt bewoonster Magda Boone van Bach tenpoorte een beker tomatensoep. Jolien Bos (r) en Mark Leemans kijken op gepaste afstand toe. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29