CORONAVIRUS 'Als ik door het steegje wil, dan doe ik dat' II De 1,5-meter- samenleving 4 1,5 m Jomme beschouwt debatteren niet als een spelletje met vooraf ingestu deerde feiten en gegevens. ,,Ik wil vooral bepleiten wat ik zelf vind, mijn eerlijke mening geven. Dat doe ik met passie en daar ligt mijn kracht'', zegt hij zelf. Hij voelt zich daarin bevestigd door een constate ring van de debatleider bij de voor wedstrijd in Hilversum: ,,Er ont staat een gevoel van gevaar dat door de kamer kruipt zodra jij opstaat.'' Heeft Jomme ook een zwakke plek? „Misschien dat ik weleens té gepas sioneerd raak bij het uitdragen van mijn argumenten. Anderen vinden me soms koppig, iemand die niet te overtuigen is. Ik ben ook niet snel overtuigd, maar ik luister wel dege lijk naar de mening van een ander.'' Vanwege de coronacrisis is de de batwedstrijd van BNN/VARA dit jaar anders georganiseerd. De finale wordt een tv-uitzending zonder publiek en de regionale voorronden werden vervangen door één voor- de dupe kan worden. Ik hoop on bewust dat ik geen corona heb. Ik had een tijdje terug lichte griep, beetje kuchen. Dan weet je nog niets. Thuiswerken is voor mij als data-analist niet moeilijk. Mijn vriend en ik gaan niet op bezoek bij vrienden en ontvangen ook geen bezoek. Het scheelt in deze tijd dat ik mijzelf goed kan verma ken." Van de andere kant komt Patri cia van Ast (38) aanzetten. ,,Ik kijk Als ik naar het einde van dat steegje wil, loop ik er gewoon heen in het openbaar wel om mij heen, maar heb moeite om helemaal om mensen heen te gaan lopen. De maatregelen vind ik niet onnodig hoor, begrijp mij goed. We moeten er niet te luchtig over doen, maar je hebt het gewoon vaak niet door. Dat we op deze wijze door het openbare leven gaan, is nu al niet vol te houden. Laat staan twee jaar lang. Ik ga ook echt niet omdraaien hier. Panisch ben ik niet. Als ik naar het einde van dat steegje wil, loop ik er gewoon heen." wedstrijd in Hilversum tussen de- batgroepen van middelbare scho len uit het hele land. Jomme deed daar samen met zijn vriend en de batkompaan Floris Hoogenboom namens het Goese Lyceum aan mee en kwam als een van de finalisten uit de bus. Op zondag 3 mei zijn de opnamen voor die uitzending twee dagen later. Het thema is '75 jaar Vrijheid'. De finalisten moeten ver baal de degens kruisen over vragen als: 'Levert de coronacrisis straks een beter georganiseerde maat schappij op?' en 'Moet 75 jaar Vrij heid onder invloed van corona op Misschien dat ik wel eens té gepassioneerd raak bij het uitdragen van mijn argumenten een andere, modernere manier ge vierd gaan worden?'. ,,De letterlijke stellingen moet ik nog toegestuurd krijgen'', zegt Jomme. Hij gaat zich voorbereiden op een strategische timing en goede performance. Oe fenen voor de spiegel? ,,Nee zeg, zo ver wil ik niet gaan!'' Een lichtend voorbeeld voor hem is Thierry Baudet van Forum voor Democratie (FvD). Best opmerke- HA lijk toch dat een 17-jarige jongen die ook veel van zang en muziek ma ken houdt, fan is van een politiek leider die vindt dat - onder meer - mensen met kunstsubsidies onze wereld ondermijnen? Leg eens uit Jomme! Bindend referendum ,,Ik heb daar in de allereerste plaats een politiek motief voor. Zijn partij is de enige die voor een bindend re- ferendum staat. Volgens mij is dat belangrijk voor een betere demo cratie. Het geeft burgers de vrijheid om mede te bepalen of een wet er wel of niet komt. Dan zeg ik na tuurlijk niet dat er voor elke wet een referendum moet komen. Wat die uitspraak van Baudet betreft: Een woord als 'ondermijnen' zou niet direct mijn eigen keus zijn, maar hij gebruikt dat soort uitspra ken graag als stijlfiguren om te prikkelen. En ja, ik vind ook dat er kunstuitingen zijn, waarbij eerder sprake is van activisme dan van kunst. Met mijn vrienden heb ik hier vaak heel felle discussies over.'' Zou Jommes fascinatie voor FvD de kans op een plek in de finale van deze debatwedstrijd ietwat ver groot hebben? ,,Dat zou kunnen. Ze zien daar natuurlijk graag een zo gevarieerd mogelijk debat'', erkent hij zelf. Als de winkels, horeca en recreatiebedrijven weer voorzichtig open mogen, gaat de 1,5-meter- samenleving pas echt van start. Hoe gaan mensen, bedrijven en organisaties daarmee om op plekken waar simpelweg (te) weinig ruimte is? Vandaag: Het steegje 't Hoeltje in hartje Zierikzee. ijk, nu zou het niet eens passen", wijst Chris Anko mah (27) naar de driewieler die uit het steegje komt rijden. Ankomah staat in de Verrenieuwstraat. Hij woont samen met zijn vriend nu twee jaar in Zierikzee, vlak bij deze krappe doorgang naar de Schuithaven, die richting Albert Heijn leidt. ,,Ik gebruik deze weg nauwelijks. Nu kijk ik sowieso goed uit. Ik probeer mij overal goed te houden aan die anderhalve meter afstand." Supermarkt ,,Maar in de supermarkt lukt dat niet goed. Wat ik kwalijk vind is dat je door het gedrag van anderen dinsdag 28 april 2020 Jomme debatteert met passie Jomme de Jong (17) uit Zierik zee, vwo-5 leerling van het Goese Lyceum is finalist in het tv-programma Op weg naar het Lagerhuis. Hij vertegenwoordigt Zeeland in de landelijke finale, te zien op dinsdag 5 mei om 22.15 op NPO2. Ali Pankow Zierikzee -Patricia van Ast -Jomme de Jong Jomme de Jong uit Zierikzee verheugt zich erop als afgevaardigde van het Goese Lyceum mee te doen met de finale van 'Op weg naar het Lagerhuis'. foto marieke mandemaker Gerrit van Loon Zierikzee - -T :;.:V In steegje 't Hoeltje in Zierikzee is het lastig elkaar volgens de regels te passeren. Patricia van Ast en Chris Ankomah (r) lopen wel zo dicht mogelijk langs de muur. foto marieke mandemaker inw m d

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28