De allerlaatste Koningsdag thuis Adrie (79) scheurt achter fietsendief aan -SS Hygiëne 2 Het was een bijzondere Koningsdag nu rommelmarkten en feestjes waren afgelast. Maar een flink aantal Zeeuwen ging creatief met de maatregelen om. Lezers deelden foto's van hun Koningsdag. Van een spelletje tot Oranjegebak. in Vlaams deel Schelde voorkomen Commentaar Koningsdag 2020 is een unieke dag geworden. Een om nooit te vergeten, zoals de jarige Koning Willem-Alexan- der in zijn toespraak al hoopte. Niet alleen omdat die door de gevolgen van het coronavirus thuis moest worden ge vierd. Maar ook omdat het nog eens liet zien hoe we ons door de crisis heen slaan. Samen. Waar normaal de Zeeuwse dor pen en steden bruisen van de activiteiten was het nu noodge dwongen rustig op straat. Maar niet stil. Want duizenden men sen grepen hun muziekinstrument of schraapten hun keel om samen vanaf het balkon, vanuit de tuin of uit een open raam het Wilhelmus te spelen of te zingen. Samen. Er klonken concerten in tuinen van bejaardenhuizen, er wer den soep, zakjes snoep en cupcakes uitgedeeld en er werden spelletjes gedaan. Allemaal in beperkte gezelschappen en op minstens anderhalve meter afstand. Maar wel samen. Hartver warmend. Al kan het niet tippen aan de gezelligheid van drukke pleinen en straten en grote massa's feestvierende mensen. Ook kun je je afvragen of er wel reden was voor een feest. Tot nu toe zijn er in Nederland al 4518 doden te betreuren; allemaal vanwege een onzichtbare vijand die ons binnenhoudt. Die zo genoemde intelligente lockdown - die vooralsnog een poosje zal duren - is voor velen een zware last. Juist daarom was het goed om samen de verjaardag van de Koning te vieren. Hoe beperkt ook. Koning Willem-Alexander zei in zijn toespraak te hopen dat het de aller, allerlaatste Koningsdag thuis van de ge schiedenis zal zijn. Laten we het hopen. Goed om samen de verjaardag van de Koning te vieren. Hoe beperkt ook De fiets van mijn vriendin stelen? Dacht het niet! De 79-jarige Adrie Korstanje uit Oudelande bedacht zich geen moment toen vlak voor zijn neus een onverlaat er met de fiets van zijn partner vandoor ging. Adrie stapte op zijn eigen fiets en zette - met een passagier op de ba gagedrager - de achtervolging in. De achtervolging vond zondag plaats in Roosendaal. ,,Mijn vrien din woont daar", vertelt Adrie. ,,Ze ging even een boodschap doen en zette haar fiets voor de winkel neer. Ik deed dat ook en wachtte buiten. Ik zat op m'n smartphone te kijken, zie ik opeens dat er een kerel met de fiets van mijn vrien din vandoor gaat! Toen kwam er een man naar me toe, die riep: er achteraan, kom op, fietsen! En voor het ik wist, sprong die man bij me achterop. Gelukkig heb ik een elektrische fiets met negen stan den, en ik heb vroeger aan wiel rennen gedaan, dus ik kwam toch aardig hard vooruit. Het leek wel wild west!" Uiteindelijk komt Adrie een fiet- ALMANAK Een hoop jongeren sluit zich af van het coronanieuws. Af en toe is dat minder handig, vooral als je de regels van het begin af aan niet helemaal goed interpre teert, ondervond die jonge Dui velander. De eerste weken ging het nog wel. Door niet te spor ten, kon hij het af met een Ik had 'm met alle plezier een klap gegeven sende wijkagent tegen, die ook in de achtervolging gaat. De agent weet de dief - een 27-jarige man uit Eindhoven - in te rekenen. ,,Ik had 'm met alle plezier een klap gege ven", zegt Adrie. ,,Maar ja, dat kun je niet maken hè, bij een geboeide man." beetje poedelen bij de kraan. Maar nu het warmer wordt, voelt hij zich wat plakkeriger en ruikt hij toch iets minder fris. Dus besloot hij zijn ouders toch maar eens te vragen. ,,Mag je nog steeds alleen heel vaak je handen wassen of mag je einde lijk weer douchen?" Auto slaat over de kop naast snelweg Webinar over huizenmarkt Vlissingen Opnames ziekenhuis al dagen op nul CSE». TERNEUZEN Een ecologische ramp in het Vlaamse deel van de Bovenschelde door een ernstige vervuiling uit Frankrijk is voorko men, dankzij gezamenlijk optreden van Vlaamse instanties. Via het Ka naal Gent-Terneuzen wordt het verontreinigde water afgevoerd naar de Westerschelde. De vervui ling is zo verdund dat die geen schade meer kan veroorzaken. Al op 9 april brak een opslagbas sin met bietenpulp van een suiker fabriek in het Noord-Franse Cam- brai. Zo'n 100.000 kubieke meter vervuilde massa stroomde de Schelde in, waardoor het zuurstof gehalte in de rivier tot nul daalde. Frankrijk liet geen waarschuwing uitgaan. Pas toen de verontreini ging de Frans-Belgische grens pas seerde, werd de ernst van de situa tie duidelijk in Waals België. Waalse autoriteiten lichtten hun Vlaamse collega's direct in. Dat is een geluk bij een groot on geluk geweest. In Wallonië kon niet meer worden voorkomen dat er massaal vissterfte optrad, zoals eer der in het Franse deel van de Schelde. Vlaamse instanties zijn er met de inzet van onder meer grote beluchters en waterkanonnen in geslaagd het zuurstofgehalte in de Bovenschelde tot Gent zodanig op peil te houden, dat zich daar niet tot nauwelijks vissterfte heeft voorge daan. dinsdag 28 april 2020 II Martijn de Koning Oudelande - Adrie Korstanje Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE Een auto is gistermiddag rond 16.25 uur van de snelweg A58 vlakbij Ka- pelle gereden en over de kop geslagen. De auto kwam door onbekende oorzaak in de berm te recht, waarna het voer tuig over de kop sloeg. Daarbij raakte de auto zwaar beschadigd. Am bulance, brandweer en politie werden opgeroe pen. De twee inzittenden van de auto zijn onder zocht door het ambulan ceteam. Hun verwondin gen leken mee te vallen. Inzet van de brandweer bleek niet nodig. Een ber gingsbedrijf heeft de auto weggetakeld. VLISSINGEN Makelaarsbedrijf M2 houdt vanavond een we- binar over de huizen markt in coronatijd. Ma kelaars vertellen over de huidige situatie en over hun verwachtingen voor de toekomst. Iedereen die interesse heeft, mag inloggen en meekijken. De online presentatie be gint om 20.00 uur. Mee kijken is gratis, vooraf in schrijven is wel nodig via m2-makelaarswebinar- geek.com. Aanmelders krijgen vervolgens een link toegestuurd waarop de webinar is te volgen. Via de chatfunctie kun nen ook vragen worden gesteld. In Zeeland lijkt het coro navirus steeds verder onder controle. De afge lopen drie dagen zijn er geen nieuwe ziekenhuis opnames en geen nieuwe overlijdens gere gistreerd. Zowel de meest recente zieken huisopnames als het laatste overlijden date ren van afgelopen vrij dag. Daarbij moet wel een kleine slag om de arm worden gehouden: soms worden deze zaken pas later gemeld bij het RIVM, dat de cij fers bijhoudt. Daardoor zouden ze nog een beetje bijgesteld kun nen worden. Zo vierde Levi en Maud Osté uit Serooskerke (W) doen koningsspelletjes in de tuin. foto leander osté Annema- vlII-XfÖ rijn en Made L 1- t <- v1- 1 IS-.* I I Made lief uit IJzen dijke rijden de versierde fietsenop- tocht vanuit de achter Ü4.| FOTO MAR- LOES DE VRIES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26