c* Tompouce van 1,5 meter CORONAVIRUS Coronamaatregelen dragen bij aan extra zonne-energie door schonere lucht Slikken van Bath worden hoger Strekdammen werpen vruchten af BURGH-HAAMSTEDE Als je toch al je bakkersproducten op veilige afstand overhandigt, kun je net zo goed een Oranje- tompouce van diezelfde afmeting maken. Dat dacht medewerker Ron Brink (r) van Bakkerij Inde Soete Suikerbol die voor deze kanjer van een lekkernij een gebaksdoos fabriceerde. Gisteren overhandigde hij het baksel samen met Kelly Odenthal (l) aan de bewoners van wooncentrum De Duinen van Haamstede. Brink: ,,Er zitten liters slagroom en gele room in afgestreken met meer dan een kilo oranje fondant. De hogere opbrengst (die voor sommigen tot vele tientjes kan op lopen) is allereerst te danken aan de uitbundige zonneschijn. April telde (tot gistermiddag) in Vlissingen al 273 zonuren; 43 meer dan in de hele maand april van het vorig jaar. In Westdorpe scheen de zon al 270 uur (+56 uur) en in Wil- helminadorp 280 uur (+51 uur). Daarbij komt dat de lucht schoner en strak blauw is dankzij de coronamaatregelen die sinds 15 maart gelden, vertelt meteoroloog Jaco van Wezel van Weeronline. ,,Doordat minder wordt gevlo gen, zijn er ook minder vliegtuig- strepen. Die blijven normaal ge sproken lang hangen, zeker als er sluierwolken hangen zoals je deze maand nogal eens zag. De strepen kunnen dan flink uitwaaieren en het zonlicht temperen", aldus Van Wezel. En omdat we minder met de auto rijden en de industrie deels stilligt is de uitstoot van fijnstof en stik stofoxiden lager. ,,Dat zorgt voor een schonere lucht. J e ziet 's avonds niet zo'n vieze smogband hangen wat je meestal wel ziet als het in Nederland mooi weer is", zegt de weerkundige. Bij elkaar zorgt dat voor een ho gere opbrengst van zonnestroom. Niet onbelangrijk daarbij is dat het de afgelopen tijd veel waaide, bena drukt Van Wezel. ,,Hoe warmer jouw paneel wordt, hoe minder de opbrengst is. De wind zorgde voor een goede koelende werking. Dus de afgelopen tijd hadden we het be ste weer wat je voor zonnepanelen kunt hebben: koud en zonnig." Enkele procenten hoger Saman Groep in Zierikzee, een grote verkoper van zonnepanelen, bevestigt het beeld van de meteoro loog. ,,Je ziet dat de zon effectiever de aarde bereikt doordat er minder roetdeeltjes in de lucht hangen", zegt directeur Daniël Lodders. ,,Dat betekent meer direct zonlicht. Ik heb geen berekening van hoeveel Je ziet dat de zon effectiever de aarde bereikt doordat er minder roetdeeltjes in de lucht hangen dat is. Zo'n berekening is ook heel lastig te maken. Je kunt perioden namelijk heel lastig vergelijken om dat de uitgangspunten niet het- zelfde zijn. Maar wij hebben het idee dat zonnepanelen bij elkaar enkele procenten meer stroom op wekken." Koude wind En die koude wind? ,,Dat is super gunstig en komt de opbrengst zeker ten goede. Per graad dat zonnecel len warmer worden, gaat de op brengst met 0,4 procent omlaag. Dat gaat best hard. Let wel: het gaat daarbij niet om de buitentempera tuur, maar om de temperatuur van de zonnecellen zelf. Als de buiten temperatuur een graad of dertig is, en de zon brandt flink, dan kan de celtemperatuur zomaar 70 graden zijn. Zwarte panelen zijn in dat ge val iets minder gunstig, omdat die wat warmer worden." 1% I dinsdag 28 april 2020 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND9 Bewoner de heer Meij laat zich een Oranjebitter tje en de tompouce smaken. fotos sandra schimmelpennink Kijk op de site bij /video Bakker maakt 1,5 meter tompouce Hogere opbrengst zonnepanelen Wie zonnepanelen op zijn dak heeft, kan in zijn handen wrijven. Zeker als je er veel hebt. Want de opbrengst aan zonne-energie was in het voorjaar zelden zo hoog als in de afgelopen vijf weken. Met dank aan onder meer de coronamaatregelen. Jeffrey Kutterink Vlissingen - Daniël Lodders, Saman Groep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25